6 ianuarie... visul de boboteaza

6 ianuarie... visul de boboteaza | Autor: anne`mary

Link direct la acest mesaj

buna fetelor
voi credeti in visul de boboteaza. pt orice eventualitate am sa explic : iau de la preot busuioc sfintit pe care il pun sub perna pe 5 inspre 6 ianuarie. pe cine visezi in seara aia se spune ca ti-e menit sa-ti fie barbat. exista alte variante dar are acelasi efect si anume de ati vedea ursitul/
eu am visat un barbat inalt, blondut, slabut dar care ziceam ca e satana. la un moment dat mama l-a apucat gat si a inceput sa il scuture moment in care i s-a dezlipit pielea de pe fata si dupa cateva secunde i-a revenit iar mama i-a dat drumul. nu stiu ce inseamna dar nu asta era nedumerirea mea.
voi credeti, v-ati visat sotii?

anne`mary

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Ma umfla rāsul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

ok, inteleg ca visul asta are insemnatate numai pt. fetele nemaritate. Ce te faci daca in ani diferiti visezi persoane diferite??? Ori exista numai o virsta anume in viata unei femei cind trebuie sa aiba visul? De curioazitate, visul se aplica si la persoanele divortate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

:))))))))) nu stiu adriana. dar am intalnit mai multe fete (nemaritate)care au visat si s-a indeplinit visul. si mama l-a visat pe tata.
laura nu stiu ce e asa comic de te umfla rasul

anne`mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by anne`mary
laura nu stiu ce e asa comic de te umfla rasul

anne`mary



Ai dreptate,nu stiu ce m-a apucat,de fapt e de plāns...

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Hai sa va povestesc cum a fost la mine, poate o sa va amuze pe multe dintre voi, dar e adevarat.
Eram in vacanta(primului an de facultate), inainte de examene o scurta relaxare. Intr-un orasel din moldova in casa bunicilor prietenei mele. Cind a venit preotul cu Boboteaza ne-a dat busuioc, si eu ma tot amuzam cu prietena mea si rideam de ea, cum ca eu nu credeam nici in ruptul capului in asa ceva. Pina la urma m-a convins si mi l-am pus sub perna, amuzata, inainte de culcare pe 5 spre 6 ianuarie. Si am realizat evident, mult mai tirziu peste ani ca l-am visat pe actualul meu sot. Visul s-a intimplat in 1995, noi ne-am intilnit in vara 1996. A fost un vis ciudat cumva, eram un pic ravasita a doua zi, si acum prietena mea era cea care se amuza de mine. Nu cred ca voi uita niciodata, imi aduc aminte doar frinturi, eram amandoi pe o sanie, pe o pirtie cu muuulta multa zapada, cu un barbat, mult mai inalt ca mine, cind intorceam spatele nu-i puteam vedea fata, era parca totul in ceata, eram fericita si rideam amandoi, nu vedeam decit ca era ff. inalt in comparatie cu mine, dar fata nu i-o puteam deslusi. Ne-am cunoscut un an mai tirziu in acelasi oras in care eu am avut acest vis, si mi-am dat seama muuult mai tirziu ca de fapt eu l-am visat in acea seara de 5 spre 6 ianuarie; sotul meu e intradevar mult mai inalt ca mine, eu am 1,64 si el 1,91. Dar facind conexiunile cu acel vis, mai tirziu am realizat ca pe el l-am visat, gesturi , mimica, riset erau ale lui vedeam parul blond dar nu-i desluseam fata(in vis). Nu stiu cita coincidenta, cit adevar e in acest obicei dar eu visul ala n-am sa-l uit cit voi trai.
Un lucru stiu, ca eu mi-am gasit jumatatea.

P.S. Poate pe multe fete o sa le amuze, dar eu prin asta am trecut.

toate cele bune
narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
http://community.webshots.com/album/360173780chSDfG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Si eu am auzit de fete care si-au visat ursitul,
desi...nu prea vad care e legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Initial creeata de anne`mary

buna fetelor
voi credeti in visul de boboteaza. pt orice eventualitate am sa explic : iau de la preot busuioc sfintit pe care il pun sub perna pe 5 inspre 6 ianuarie. pe cine visezi in seara aia se spune ca ti-e menit sa-ti fie barbat. exista alte variante dar are acelasi efect si anume de ati vedea ursitul/
eu am visat un barbat inalt, blondut, slabut dar care ziceam ca e satana. la un moment dat mama l-a apucat gat si a inceput sa il scuture moment in care i s-a dezlipit pielea de pe fata si dupa cateva secunde i-a revenit iar mama i-a dat drumul. nu stiu ce inseamna dar nu asta era nedumerirea mea.
voi credeti, v-ati visat sotii?

anne`mary


Pai asta e cosmar, mama draga!!
Eu stiam ca nu e suficient sa pui busuioc, trebuie sa faci si cateva turte, excesiv de sarate (adica imposibil de mancat, am incercat ) si te culci. Cel pe care il vei visa ca vine sa-ti aduca apa sa bei (ca-ti vor face o seteeee...!!!) , acela e ursitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

He-he, pare-se ca e valabil si invers: prietenul meu m-a visat de Boboteaza acum 3 ani jumate... Si speram ca pe la anul sa ne casatorim. E de ras, de plans, poate doar coincidenta... dar noi ne-am gasit!

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

aveam vreo 16 ani si s-a nimerit sa fiu cu var'mea(e mai mare cu 4 ani ca mine)la bunica de boboteaza si popa ne-a spus de chestia asta,..numa ca toata ziua trebuia sa mancam turte sarate si sa nu bem apa..si noaptea visam ca ne da cineva apa,si ala e ursitul.Toto asa,cu busuioc sub perna.
boooon,ma duc cu var-mea la culcare,rupte de sete si de foame si dam de o sticla de vin de 2 litri a bunicii,de ala rosu si uleios,puterea ursului sau cum se cheama,il tinea pentru biserica si facem ce facem,il dam gata si crede-ma ca e cea mai hazlie amintire a mea de la bunica,atata am ras in noaptea aia de-mi aduc aminte si acum,dupa 10 ani. Teribil!!!Tin minte ca era un viscol afara,ceva de groaza si am zis sa aducem apa din paraul care trece prin curtea bunicii,nu de alta dar o sa ne fie sete si cat ne-am speriat una pe alta ..ce imagine cred ca faceam,amandoua super vesele si pe jos in viscol,razand cu lacrimi.
in fine,ce-am visat s-a adeverit..daca stau sa ma gandesc bine,ea a visat un tip brunet de tot,cu ochi negri si,desi prima casatorie a fost cu un blond,acum e din nou casatorita si are un copil super cu un tip cu tenul mai inchis.
eu am visat doar doi ochi albastri,dar atat de albastri si frumoooosi...si acum sunt casatorita cu posesorul,neamt suta la suta.
Pe vremea aia eram in cap dupa un coleg,tot cu ochi albastri si ma gandeam ..deh ,ca la 16 ani,ca-mi cere prietenia,hi-hi!!

de prin babe mai stiu si alte vrajitorii,cica in noaptea de anul nou ,la miezul noptii sa te uiti in fantana (pe asta n-am avut curajul s-o aplic) si sa strigi ceva la cotetul porcului si a cata oara guita porcul,peste atatia ani te mariti.
am numarat in anul ala cred pana la vreo 20 si a doua zi mi-a spus bunica ca porcul a dormit cu vaca in grajd,ca era prea ger

multe bazaconii mai sunt,esential e sa le iei ca pe o distractie si sa fii inca in adolescenta..acum nici cu tancul nu m-ai mai scoate la miezul noptii de revelion sa strig la porc


Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Initial creeata de anne`mary


eu am visat un barbat inalt, blondut, slabut dar care ziceam ca e satana. la un moment dat mama l-a apucat gat si a inceput sa il scuture moment in care i s-a dezlipit pielea de pe fata si dupa cateva secunde i-a revenit iar mama i-a dat drumul. nu stiu ce inseamna dar nu asta era nedumerirea mea.
voi credeti, v-ati visat sotii?

anne`mary



Hai sa ma lansez sa-ti intrepretez au visul. Ai visat de fapt o despartire la care te asteptai si un om in care nu credai. Impulsul despartirii pare fi dat de undeva din familie, nu neaparat de mama ta. Ai grija cum alegi.



Mik.

Mergi la inceput