Mamici de iulie-august 2005 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Kulta, nu ma refeream numai la stresuri de-astea legate dechestii concrete, gen casa, serviciu, cariera, ca te inteleg...ieri am semnat hirtiile pt noua casa si azi ma duc sa imi semnez sentinta pt al doilea imprumut, in total o datorie de ametesc numai cind ma gindesc. dar, ma-sa pe gheata, vedem noi, o sa stau cu inima in git pina vindem apartamentul asta sa rascumparam primul imprumut.ma refeream la nelinisti din astea...daca se naste prea devreme...daca e prea mic,daca nu papa,daca...( eu vorbesc! sunt culmea, dar la sfaturi ma pricep!).
acum serios, tu o ai si pe Danutza-zglobiutza, e energica si scumpa si cred ca iti ajunge cit alergi dupa ea nu ai nevoie sa te ingropi si in griji.
cit despre casa...take it easy! mergeti intii pe la banci, cereti oferta, vedeti unde va convine cel mai mult sa luati imprumut si cit puteti sa luati. in functie de cit va permiteti, va cautati ceva, te uiti in ziare, mergeti in week-end la vizionari...nu te grabi,sunt asa scumpe ca e pacat sa te pacalesti. te cred ca vrei si vrei repede, dar la asta e bine sa fii informata si parainformata si sa ai multe variante inainte de a lua o decizie. se iau tzepe si pe-aici, desi esti protejat de legea consumatorului.
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Kulta vrei bataita??????De zi incolo sa vad numai mesaje optimiste.Ordin!

Altceva...daca pierzi lichid amniotic...cum iti dai seama? Cum arata lichidul? Ca eu de fiecare dta cand vad ceva scurgeri pe chilotel ..ma gandesc ca ar putea fi si lichidul amniotic...macar sa stiu cum arata..ca sa nu ma m-ai gandesc aiurea.


AniS si bebelina mea dulce 32+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Neata fetele,

ce harnicutze sunteti.

Am vazut discutii despre mancatul fructelor dupa nastere.Cum se poate sa nu mananci fructe?Avem nevoie de minerale, vitamine si tot felul de bunataturi, alaptatul consuma multe calorii care trebuie obtinute din ce mancam, nu?Cum altfel o sa obtii vitaminele si mineralele necesare?Nu se poate sa consumi numai proteine...
Si compotul, parerea mea aste ca mai bine e sa consumi fructe proaspete, in compot sunt tot felul de aditivi ca sa nu mai vorbim de cantitatile de zahar.

Eu voi manca la fel ca acum

Adriana si Aidan 37+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Salutare!
Kulta draga ar trebui sa faci tot ce poti sa stai ceva mai linistita, ia exemplul meu care stau la pat si sper sa-l tin pe ANdrei inca 2 sapt sa intram in sapt 38 si sa putem naste la termen, e f. importanta atat starea ta psihica ...stiu ce greu e de facut si ce usor de zis...am momente ca-mi vine sa ma catar pe pereti sa nu mai zic ca as pleca la pas km intregi...dar strang din dinti aici si rezist. Stiu ca e greu cu Danuta si nu poti sta insa mare grija la efort, o luna nu mai moare nimeni daca nu le faci tu pe toate in casa. Si in primul rand vezi ce zice dr tau nu tre sa te iei dupa presupuneri, se poate sa-ti de ceva medicamente daca e cazul. Poate nici nu e. Sanatate multa!
Mamini bun si site=-ul asta si zau mi se pare si mie destul de plauzibil ca fructele sa fie consumate daca nu atunci de unde vitamine bune??? Parerea mea e din toate adunaturile citite e ca ma voi abtine la usturoi, condimente tari, cofeina si ceva legume ca varza si conopida. Sau intr-adevar cum zice si Boga fructe ca prune sau mai stiu care imi provoaca mie de obicei balonari desi nu am fructe care sa mi-o faca...atunci le reduc din cantitate. Si voi bea eu ceai anticolici. Sper sa fie ok.
Ma intorc la lectura si mai revin, facem pauze suntem cumiti...

Ioana
35+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Am si eu o nelamurire: "vreau sa nasc in saptamana 38"inseamna 38 dupa UM sau dupa data presupusa a conceptiei? Sunt varza cu datele astea.
La semnatura voi puneti cate saptamani sunt de la UM sau de la conceptie?

Luminita
32+ cu Andrei
Tati si mami lui Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/lumylorv/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Luminita...numaratoarea saptaminilor incepe din prima zi a ultimului CM

http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele cum e cu lichidul amniotic? Cum arata??


AniS si bebelina mea dulce 32+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Anis..eu nu te pot lamuri, dar as fi si eu curioasa de raspunsuri la intrebarea ta...
Si ce vant de week-end bate...

http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Anis eu stiu ca lichidul amnitic este incolor si fara miros....ca apa...

Lory si baietelul din burtik 35s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Salutare, burtici!
Caldura mare si aici, noi abia ne-am intors de pe drumuri. Am primit pompita de san si biberoanele de la Avent, asa ca trusoul gongutzei mele e complet. Chiar nu mai trebuie sa cumpar nimic, desi sunt sigura ca tot voi gasi eu ceva pana la urma . Mai asteptam mobila pentru camera ei, trebuia sa fie gata deja .
M-am tuns si eu scurt, voi pune poze dupa weekend.
Mamini, cand ziceai ca pleci in vacanta? Ai avea timp sa ma-nfiezi, ma comport bine in concedii ? La noi nici o sansa de concediu, sotul vrea sa ramana cu noi cat mai mult timp dupa nastere. Pe langa asta nici risc de deplasare nu-si asuma cu mine, asa ca eu tot visez la vacanta de anul viitor, cand o vom duce pe fetita la mare .
Blackpanterro, de acord cu tine in legatura cu fructele si legumele proaspete. Eu voi fi mai atenta la conopida, varza, usturoi, salata verde si spanac (acestea doua din urma pot da diareea bebelushului). Desi eu am mancat multa conopida si varza si salata verde de cand sunt gravida (realmente imi plac si nu stiu ce alte garnituri sa fac la fripturi si gratare, in afara de cartofi -de care nu-mi permit de frica ). Am mai mancat cartofi noi , dar numai cu salata verde.
Ieri am fost la doctorita de familie si pana acum am pus 13 kg, eu zic ca nu-i capat de lume, dar in ultimul timp simt foamea, parca mananc mai mult ca inainte. Eu ma las condusa de simturi, probabil pana nasc voi mai pune 4-5 kg.
Va pup, ma duc sa mananc .

Sa auzim numai de bine.
34+ si din burtica Sara.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/popescu_monai/my_photos

Mergi la inceput