imaginatia copiilor

imaginatia copiilor | Autor: goteai

Link direct la acest mesaj

ei sunt atat de puri incat pot sa rercreeze aceasta lume, sunt capabili sa transforme din lacrimi flori de zambete ei sunt inocenta intregii lumi sa nu lasam realitatea sa-i fure

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

Nu poti opri timpul, toate au un rost pe lume si nu le putem schimba oricit am vrea, oricit de mult am dori asta. Depinde de fiecare dintre noi unde vom ajunge dupa ce vom uita sa mai fim copii.
Realitatea? Realitatea este ceva relativ. Fiecare o percepe altfel. Depinde de fiecare daca vrea sa ramina copil sau va uita ce este asta.
Sunt putini cei care reusesc....
Ei stiu sa iubeasca, sa iubeasca neconditionat, fara intrebari si fara raspunsuri. EI IUBESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect Florine,

Ai zarit ciocolata. Pofta buna!

Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Reiki - Florine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Asa e. Lumea ar fi mult mai buna daca ne-am putea pastra acea inocenta de copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

eu pot spune nu ca nu am uitat sa fiu copil,ci ca acum cand sunt mai mare am invatat ce inseamna sa fii copil,sa fii alintat si sa ti se arate iubirea.De ce spunt toate astea?Pentru ca ai mei parinti au fost niste firi foarte reci!Tatal meu era cel care avea grija sa nu lipseasca banii,mancarea si hainele necesare si mama sa faca mancare sa se duca la servici s.a.s.m.d.Mi-au placut copii inca de cand eram mica si la 11 ani ai mei mi-au daruit un frate.De atunci am devenit "mamica",aveam grija de el ,il scoteam afara,,hehe,"responsabilitati ce stiti voi"si eram tare mandra si-mi placea ceea ce faceam...nu am fost niciodata egoista ca el primea mai mult...pentru ca el a stiut si stie in continuare sa ceara...eu ma multumeam cu ceea ce primeam...si niciodata nu ieseam din cuvantul lor....la fel si mai tarziu s-a intamplat....cand am intrat la facultate....in 5 ani de facultate nu am dat odata telefon sa spunca nu mai am mancare sau ca nu mai am bani(cu toate ca primeam jumatate sau 3/4 fata de toti ceilalti..chiar si de cei care aveau parinti ce se descurcau mult mai prost).Dar cine credeti ca-mi dadea bani in plus?Fratele meu..care mai primea de la bunici de la nasi si care spunea ca eu am nevoie de ei ...el nu are..ca-i acasa...deci nimic nu fusese in zadar...il iubeam si ma iubea in cida diferentei de varsta...si culmea chiar daca lui i s-au oferit mult mai multe tot degeaba(avand in vedere ca raceala sufleteasca a fost aceeasi si el s-a maturizat la fel de repede ca mine).M-am lungit si m-am indepartat de la subiect...Deci ,in afara de realitatea cruda din ziua de astazi,pentru ca eu asa percep realitatea,abia acum imi traiesc si copilaria..deoarece sotul meu desi ma iubeste ca pe o sotie...ma iubeste si ca pe un copil careia i-ar satisface toate capriciile...iar micile cadouri constau in jucarii de plus care mi imi plac foarte mult....si atunci cand vrem sa ne desprindem de lucrurile reale si nu vrem sa ne mai gandim ca nu avem prea multe si ca mai avem atatea de realizat...devenim amandoi doi copii inocenti...care din putinii bani pe care-i avem ne ducem si mancam cate ceva(ce-i mai ieftin)in oras ,eu ma dau in leagan,ne uitam la mobila si la multe lucruri scumpe si nici macar nu ne gandim ca va trebui sa treaca multa vreme sa ne luam toate astea...Vorbim despre ele si suntem asa incantati..ca niste copii ..de parca am avea banii si nu stim ce am alege sa ne facem micul nostru palat.....
E frumos cand suntem copii...e greu cand te trezesti ....dar cred ca mult mai greu este daca toata viata nu am face altceva decat sa privim si sa percepem racela celor din jur ,riscand sa devenim ca ei.
Va pup pe toti!
Si nu uitati sa fiti copii!Chiar daca aveti acasa voi insiva copii,sa stiti ca ei se vor bucura daca vor vedea ca va comprtati similar lor.
Adina

quote:
Initial creeata de goteai

ei sunt atat de puri incat pot sa rercreeze aceasta lume, sunt capabili sa transforme din lacrimi flori de zambete ei sunt inocenta intregii lumi sa nu lasam realitatea sa-i fure

gotea

Mergi la inceput