budinca Danette

budinca Danette | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Ca tot am fost intrebari referitoare la produse din comert aduc si eu in discutie Budinca Danette de la Danone. Andrei este innebunit dupa cea de cacao. Ar vrea in fiecare zi cate una. Dar nu stiu daca fac bine daca-i dau prea des.
Voi dati asa ceva la copii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Cate E-uri contine? eu una, nu cred ca e bine sa-i dai prea mult, dar probabil ca de 3 ori pe saptamana, nu-i nici un pericol.
Se presupune ca e pentru copii, dar unii nu se dau in laturi de la nimic [am citit de o firma din Australia care producea bauturi alcoolice a vrut sa-si extinda piata si s-a bagat pe segmentul copii, producand niste bombonele cu ....lichior...:-(]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Da, eu le dau, nu in fiecare zi, mai variez cu un iaurtel, un Danonino.Celui mic ii mai dau Danette de vanilie, dar cea mare nu vrea decit cu cacao. Ce-i drept si Tudor o prefera tot pe cea cu cacao, dar el fiind micutz inca il mai pot pacali. Depinde ce virsta are bb-ul tau. Stiam ca pina la 1 an nu e prea bine sa pape cacao (in afara alimentelor speciale pentru bebelusi, cum ar fi cerealele cu cacao de la Nestle recomandate de la 8 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Andrei al Mirelei are 4 ani, nu-i problema cu cacaoa.

Dar de Danonino, ce ziceti pentru un copil de 1 an si 5 luni?
Ca m-a apucat nu stiu ce sa-i cumpar, si rezultatul: nebunieeee, vrea incontinuu, m-a zapacit!
Cat de corect este sa-i dau Danonino in fiecare zi (cate 3 cutiute chiar)???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Si eu ii dau Danonino in fiecare zi, cand era mai mic manca doar doua acum le mananca pe toate cele patru borcanase micute. Asta nu are E-uri, asa ca nu-mi fac griji. Mai nou mai mananca Iaurt simplu Activia, tot de la Danone.
Referitor la intrebarea mea despre Danette ...m-am uitat pe cutie si are 2 e-uri dar am inteles ca-s dintre cele inofensive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Ahh pai e mare Andrei, nu cred ca e vreo problema cu cacao.
Ai dreprate Vilma sint innebuniti dupa Danonino. Le-am dat de mici, cred ca de pe la 6-7 luni, nu mai stiu exact, de cind au avut voie iaurt si brinza de vaci, cred ca e singurul aliment pe care il accepta toti copii fara exceptie. Cred ca n-are ce rau sa-i faca,contine brinza de vaci, smintina. Tudor tot cite 3 maninca la masa de ora 5 si are abia 1 an si 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si Bianca mea (3 ani jumate) devoreaza budinca Danette de cacao. Ar minca ea in fiecare zi, dar nu ii iau decat ocazional. Iar despre Danonino, pediatra mea i l-a recomandat inca de cand avea 6 luni, si intotdeauna l-a mancat cu placere. La peste 1 an, sigur nu poate sa ii faca nimic rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Am uitat sa va spun, cea mare prefera Cremoso dintre iaurturi, fara arome, din cel simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Eu i-am dat Dianei din cea cu vanilie si a fost o placere pentru ea. Din celelalte iaurtele le prefera pe cele Activia.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaD spune:

Ruty dupa ce mananca cacao e tare agitata si doarme tare putin, dar cea de vanilie ne place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihnea papa Danonino de la 6 luni si jumatate(o prietena de mea,care a nascut in zi cu mine si este si doctorita a inceput sa-i dea baietelului ei si i-am dat si eu copilului meu)si acum are 1 an si doua saptamini si este innebunit dupa el.Ii dau cam de 3 ori pe saptamina cite 2 borcanele si face scandal ca este cam putin.Ii place f.mult si iaurtul Napolact(cica-i 100% natural)cu fulgi de porumb.
In schimb am remarcat ceva pe folia de protectie(la Danonino):traducerea romaneasca nu corespunde cu cea originala ungureasca (ce inseamna guma de xantan?; si mai sint citeva chestii pe acolo nespecificate in traducerea Romaneasca).PA!PA!Cristina

Mergi la inceput