Bebelusi de iulie-august 2004 (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ema - eu sunt o mamica rea atunci. Eu ii strig Giuliei si-i dau peste mana cu degetu`asa de forma si ne certam. Cred ca voi avea de furca cu ea din cauza personalitatii pe care deja o arata din plin Are deja crize de nervi daca nu-i dau ceva si o "pedepsesc" daca face ceva de s-ar putea lovi, adica o pun la ea in patut - noah nu ca-i displace asa de tare sau plecam din parc. Cert e ca daca ii spun Giulia - nu-i voie, se opreste, la sertare nu mai umbla, cand isi baga dejtu` pe gat ajunge sa-i spun si executa. Bine-nteles asta se repeta de n`shpe ori si tot asa ...

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"

Giulia_mea


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea_nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Ema,minunat,ai un har aparte si rascolesti sufletul omului cu usurinta.
Ai perfecta dreptate.
Ei,si in timp ce eu scriam,ingerasul ce scancea mai devreme singura in patut,a adormit calare pe mine.Ma duc s-o asez in patut.
Ema,unsi un buchet mare de flori.

Revin.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Ema, m-ai impresionat cu ultimul mesaj. Felicitari ca ai atata rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hai ca am si eu 2 sek libere, cu toate ca iepurele meu e super marait, habar n-am de ce. (probabil ca l-am laudat ca adoarme frumos si singur).
Lia, sunt multi copiii care nu au mers in 4 labe, inclusiv barbata-miu. si in afara de incapatinare nu prea vad sa aiba ceva doage lipsa, cel putin la prima vedere.
Daria, nu cred ca esti mama rea. si Patrick stie de "nu". de batut...cred ca si mie mi s-ar rupe sufletul, ca nici eu nu am fost crescuta cu bataia, dimpotriva, pedepsele cu "stai cuminte"sau cu "morala" ma disperau de o mie de ori mai tare, cred ca preferam vreo 3 peste fund. Ema are dreptate, sunt mult mai multe moduri de a pune la punct un copil rasfatat sau...cu fitze.
Gabi, si noi tot cu alibaba tours o sa plecam. imi pare bine ca v-ati distrat si ati fost cuminti.
Andreea, pupici piticului vaccinat.
maimutzoiu se miorlaie si arunca suzi, incerc sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Andreea,acolo unde e Mateiu' in leagan,sunteti la Moeciu?

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Mai,fetelor,Alexia spune "uite",constient,adica ia ceva in manuta,jucarie,telecomanda,etc.,se uita la mine si zice"uite".Imi vine sa musc din ea.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Nu, Andreea, suntem in Herastrau langa roata mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Andreea n-am nici un har mama draga,da-mi iubesc copii de-mi sar ochii din cap si mi se zgiltiie inima cind ma uit la ei.Ca voi toate de altfel.
Daria eu iti propun ceva discutii pe tema asta,am eu ceva personal cu tine,ca-mi esti draga tare.Hai s-o luam cu inceputul.Giulia nu are nici o problema,sunt convinsa de asta.Tu in schimb esti o persoana nervoasa,a adori pe aia mica si totusi vrei prea mult intr-un timp prea scurt.De ce-i dei peste minute?In loc sa-i dai cu degetul pup-o pe minute pina si le trage ea.Vezi cum reactioneaza.Cind vorbesti cu ea incearca sa-ti modelezi vocea ca o melodie si capteaza-i atentia,fa-o sa te priveasca in ochi,si cind te priveste zimbeste-i cu toate gura si spunei ce ai de spus .tine-o de minuta cind vorbesti cu ea,si daca intoarce capul stringe putin de minuta,si nu uita,cind se uita iar la tine rizi si mingii-o.Nu stiu cum sa-ti explic mai bine,la mine toate astea vin din interior.Cind se duce in locuri interzise i-a ce ai la indemina si dai sa studieze(lucruri inofensive) stai pe linga ea,e inca mica si vrea sa cunoasca cit mai mult.Explica-i repeta-i de 100 de ori cum se spune la lucruri simple,dar foarte important e sa-i vorbesti calm,s-o pupi pe frunte cind iti zimbeste,s-o legeni,s-o ghidili usor si asta cit iti permite timpul tau .Eu le fac tot timpul si copilul la un moment dat pleaca si revine repede sa-i administrez iarasi alintaturi.Mai vorbim despre asta te pup.



Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci foate mult pentru toate sfaturile si ideile, aveti cu toate dreptate. Ii sar des in ajutor de cate ori chitaie sau plange pt ca pur si simplu mi-e greu sa-l vad cu lacrimi in ochi, desi pe de alta parte nu vreau sa-l fac dependent de mine si sa-i anihilez autonomia, nu ar fi ok pt el asta pe viitor, mai ales. O sa incerc totusi zilnic sa-l las mai mult sa ajunga singurel, azi chiar am initiat un joc cu niste jucarele noi pe care chiar le dorea si cu ochii lipiti de ele a avansat 1,5 m dar nu doar in 4 labute ci si ridicand funducul in sus, ca si cand ar fi vrut sa se ridice in 2 picioruse si impingandu-se pe coate, mai si punea fruntea jos uneori. Nu inteleg de ce ridica fundu-n sus cand e mult mai simplu sa foloseasca genunchii

Andreea, pupicei sa-i treaca lui Matei de vaccinu ala rau
Apropos, am citit ca multi copilasi dupa vaccinurile astea de la 1 an si 1 an si o luna au ajuns sa se tot imbolnaveasca, desi pana la 1 an nu au facut-o. Si aici in vecini sunt 2 copilasi care de la 1 an o tin numai intr-un tratament, si-s de 2 luni vaccinnati. De ce oare li se buseste imunitatea dupa vaccinul ala? sau ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Lia, ai vazut ca se poate? Bravo... E normal sa ridice fundul, incearca sa se ridice in picioare. Asa facea si Matei!

Mergi la inceput