tratament

tratament | Autor: Doina

Link direct la acest mesaj

Am sa va plictisesc cu mica mea poveste, sperind ca va fi poate de folos cuiva...

De mult imi doream un copil... In vara anului 2001 am aflat de la cineva ca as putea incerca un tratament pt stimularea ovulatiei ... si mi-am zis ca as incerca, daca nu ramin insarcinata macar voi face o cura de sanatate, nu are ce sa-mi strice... Am facut un tratament complet de o luna doar, cu pulbere din diverse seminte, pulbere din seminte de marar, tinctura de muguri de zmeur si Kamayani cite o 1 tableta de 3 ori pe zi. Atit.

Eu cred ca toate cele care-si doresc un copil pot incerca un astfel de tratament, oricum nu are ce sa strice, doar n-o sa faceti abuz de nimic. Va dau si mica mea reteta sper ca poate va folosi cuiva



Amestec:
- 2 linguri pulbere de inflorescente si seminte de patrunjel
- 2 linguri pulbere de seminte si inflorescente de telina
- 1 lingura de pulbere de seminte de fenicul
- 1 lingura de pulbere de seminte de chimen
- 1 lingura de pulbere de seminte de anason

Pulberile acestor plante (obtinute prin maruntire cu rasnita electrica de cafea) se amesteca bine si se depoziteaza intr-un borcan cu capac, iar de 3 ori pe zi se ia o lingurita de pulbere inainte de mese. Acest amestec este contraindicat femeilor gravide si celor cu predispozitii spre epilepsie.

Semintele de marar sunt considerate un elixir al tineretii si al feminitatii deopotriva. Stimularea ovulatiei se poate realiza si cu ajutorul semintelor de marar. Secretul aparent banalelor seminte de marar este efectul lor similar cu cel al hormonului estrogen. Efectele tratamentului cu seminte de marar, 3 lingurite de pulbere luate pe stomacul gol, zilnic, este spectaculos: - sanii devin mai fermi si mai plini; - pielea devine mai stralucitoare si mai catifelata; - secretiile vaginale devin mai abundente (nu este deloc vorba de un fenomen patologic; glandele secretoare, care in mod normal se atrofiaza cu varsta, devin mai active); - ritmul de crestere a parului de pe corp se reduce simtitor, reglarea ciclului menstrual, reglarea amenoreei. Tratamentul dureaza trei saptamani. Totusi, semintele de marar sunt contraindicate in toate bolile in care se observa o secretie prea abundenta de hormon estrogen in organism: fibrom si adenofibrom uterin si mamar, cancer genital, sindrom premenstrual.

Mugurii de zmeur Mugurii indragitului zmeur sunt un adevarat prieten al femeilor de toate varstele. Ei sunt considerati un progesteron natural si, mai ales, un extraordinar reglator al activitatii ovarelor. Ei sunt, de asemenea, un antidot si o completare pentru remediile si medicamentele cu efect estrogen foarte puternic. Se mai folosesc cu efecte terapeutice spectaculoase si in tratamentul chistului ovarian, a fibromului uterin, a nodulilor mamari, indiferent de natura, si a sindromului premenstrual. Se recomanda, de asemenea, extractul de muguri de zmeur obtinut la Cluj, de firma "Plantextrakt". In farmaciile naturiste gasiti aceste extracte cu denumirea latina a zmeurului: Rubus idaeus.


pupici la toate aspirantele si mult mult mult succes!

Doina&Carlita-iubita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Draga Doina,

Multumesc!
Eu am tinut tratamentul Liviei pana ieri cand am avut o mica depresie... Nu am scuze, dar tratamentul era aproape imposibil pentru o persoana care munceste 10-11 ore pe zi. Ma trezeam dimineata la 6:00 ca sa-mi fac tratamentul si ma culcam la 12-1. Devenisem foarte nervoasa din cauza lipsei de odihna si am ajuns la concluzia ca mai rau imi face.
Cu toate ca am renuntat la ceaiuri si la sucurile de legume, nu am renuntat la tablete (Kamayani, Cat's Claw si Vit.E) si la tincturi (muguri de smeur si coada soricelului). Si am continuat si cu pulberea de seminte de marar.
Vreau sa-ti multumesc pentru ca mi-ai redat speranta! Ma uram ca nu am putut merge mai departe, dar acum ma agat de mesajul tau ca de un colac de salvare!!!

Livia, stiu ca nu te-ai putea supara pe mine, dar totusi vreau sa-ti cer scuze pentru ca te-am chinuit atata cu intrebarile si sa te felicit pentru felul in care esti! Esti o persoana minunata!

Letitia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Dorinaaaaaaa,era si cazul sa apari !!!!!
Ce mai faci tu ?? Ce face micutza Carlita ????
In toamna lui 2001 cand am intrat eu aici pentru prima data era in mare voga tratamentul tau pe forum !!
Ma bucur ca sunteti bine,ca te-ai intors printre noi si te asteptam sa mai scrii aici.
Sanatate maxima,Maria

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Buna Doinitza,
In urma acestui tratament ai ramas insarcinata?? La cat timp dupa luna de tratament??Multam!


Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

am sa va dezamagesc un picut.... ai mare dreptate Letitia! imi pare rau dar asa e! daca esti stresata, obosita, degeaba faci orice fel de tratament cind esti cu nervii in pioneze, dupa o zi de munca, epuizata, stresata, in cursul zilei maninci ce si cum apuci din cauza programului super-incarcat plus ca mai esti obsedata de ideea sarcinii care nu mai vine odata! nu mai vine! nu mai vineeee !!!!! si da-i si boceste si ofteaza si se instaleaza depresia, cind a nascut o prietena de-a mea nici n-am fost in stare sa ma duc la ea la spital sa nu ma apuce bocitul in fata fericitei mamici.... Eu cred cu tarie in puterea psihicului! am probat asta pe pielea mea! consider ca bolile trupului au la baza "bolile" sufletului. Asa ca Letitia, sfatul meu este sa incerci orice forma de tratament doresti intr-o perioada de vacanta, daca nu esti relaxata cam greu se va putea "prinde" tratamentul.

Pentru andrruzza... SI in urma acestui tratament am ramas insarcinata. deci nu numai tratamentul respectiv ci o intreaga suita de "evenimente" sau nu stiu cum sa le numesc...

povestea ar fi cam asa: doream sa am un copil si am luptat cu inversunare, dar am luptat cu morile de vint. Stiam ca in august 2001 vin in franta, aflasem de tratament dar nici nu m-am gindit sa-l incep acasa ci l-am lasat pentru cind voi veni in franta, de acasa mi-am cumparat tot ce era necesar si aici am inceput intii cu o mica vacanta in care am incercat sa nu ma gindesc la nimic, apoi sotul a inceput serviciul la paris si eu locuiam in Tours, deci toata saptamina eram singurica si nu faceam altceva decit sa iau pulberi de seminte (mamaaaaaaaa da rele mai erau!!!!), faceam bai relaxante, sormeam de rupeam, mincam cit mai sanatos si incercam sa am o viata echilibrata, senina, imi aprindeam seara luminarele, betisoare parfumate, ascultam Sade si beam suc in pahare de sampanie... cind venea el acasa in week-end-uri ne bucuram din plin de zilele impreuna si in aceelasi timp NU MA MAI GINDEAM LA UN COPIL! ma auto-pacaleam ca fac tratamentul pt orice altceva dar nu pt ca sa am un copil! faceam toate astea si ca sa ma relaxez si pt ca sama fac "frumoasa" ca cica dupa acest tratament iti cresc si sinii, pielea devine mai luminoasa, etc... nus tiu daca explic prea clar pt ca Carlita ma acompaniaza cu gurita ei care nu mai tace! de nu-mi mai aud nici ideile! idea este ca trebuie sa fii relaxata, senina, calma si sa lasi cumva totul in voia sortii!
o ultima precizare: stiu exact cind am ramas insarcinta, era intr-o simbata, trebuia sa plecam undeva si dupa... am fugit sa fac dus si m-am gindit cu mare regret "of of of cum se mai duce un copilas (eram in perioada fertila si credeam ca ar trebui sa stau nemiscata o ora, eventual cu o perna sub sezut, stiti voi cum) dar mi-am zis ca nu trebuie sa ma mai las coplesita de astfel de ginduri! daca e sa am un copil o sa-l am! daca nu, nu! si gata!

Multumesc Maria am disparut din motive de .... Carla am vrut copii... ei bine, am o fata cit 5 copii la un loc , azi-noapte s-a trezit de 4 ori, ma ustura ochii de nesomn, e tare energica, vrea joaca in permanenta si sa stau DOAR cu ea

si gata si mesajul meu pt moment ca "sefa" ma cheama la ordine!

va pup pe toate si va doresc cit mai repede un bebe!!!

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

imi dau seama ca sunt putin cam incoerenta

am urmat tratamentul ca la carte, respectam totul cu sfintenie, orele, amestecul, cantit. necesare, etc. dar in aceelasi timp m-am "deconectat" de tot ce era in jur, mi-am impus sa fiu relaxata, fara griji

va pup

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Leti ,te rog nu te da batuta...renunta la ceiuri si sucuri,dar ia tabletele, tincturile in continuare,naprasnicul ia-l sub forma de tablete iar pulberile de seminte le poti lua sub forma de tincturi,sucul de telina poti sa-l inlocuiesti iar cu tablete.Asa o sa-ti fie mult mai usor si le poti lua si dupa tine.Ar fi pacat sa renunti dupa atata efort...
Trebuie sa aveti grija la trat.Doinei ca tot ce a facut ea(pulberile)au efect estrogenic foarte puternic.Este bun trat.pt.cele care au deficit de estrogeni iar cele care au exces ,maaaaaare atentie!!!
Trebuie combinat cu ceva care contine progesteron ca sa se creeze echilibru altfel...puteti pierde bb stiindu-se ca excesul duce la sterilitate si avort spontan.Deci,inca o data, este neaparata nevoie si de progesteron...
Doina ,nu te supara ca am comentat reteta ta,dar am considerat ca este bine sa intervin ,stiind cate ceva despre plantute...
Daca am suparat pe cineva cu interventia mea,sa-mi scrie si nu am sa mai comentez pe viitor.Eu am vrut sa va impartasesc din cunostintele mele ca sa beneficiati si voi de ele.


pupici!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

nici o problema Livia!!! n-am de ce sa ma supar

da, scrie ca "semintele de marar sunt contraindicate in toate bolile in care se observa o secretie prea abundenta de hormon estrogen in organism" si "un antidot si o completare pentru remediile si medicamentele cu efect estrogen foarte puternic.".
Tratamentul l-am luat din formula As si eu doar l-am preluat

pupici

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Doinita, cit timp ai facut tratamentul pina ai reusit?O luna adica 2 sapt. pina ai ramas si inca 2 pina ai constatat ce s-a intimplat?Ai tinut si ceva regim alimentar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Draga Livia,

O sa fac asa! Cu pulberile de seminte termin maine, asa ca macar de astea scap... sper eu, cu folos.
Daca inlocuiesc si naprasnicul cu tablete (chiar, se gasesc?) pot spune ca in continuare va fi chiar usor!

Nici nu stiti cat sunteti de importante pentru mine... Imi ridicati de fiecare data moralul!

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Asa Leti da-i inainte,nu te lasa!!!Da,se gasesc tablete de naprasnic si vei lua max.cat scrie in prospect.

Mergi la inceput