Are cineva talasemie?

Are cineva talasemie? | Autor: romana

Link direct la acest mesaj

Am hemoglobina 8.43 ( normal ar fi intre 11.5 si 15) , iar fierul mi-a iesit bine.
Medicul ma suspecteaza de talasemie, asa ca acum mi se face o analiza numita electroforeza hemoglobinei.

As vrea sa stiu daca are cineva aceasat boala si ce s-a intimplat cu bebe, ce masuri de precautie ati luat, ce ingrijiri suplimentare?

Va multumesc,

Romana

Raspunsuri

Inceputul discutiei Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Multumesc Papadie. Am citit si eu site-ul despre talasemie inainte sa postez intrebarea.

Eu as vrea sa stiu daca una din fete a fost diagnosticata cu asa ceva si ce s-a intimplat cu bebelusul.

Am sa am rezultatul la electroforeza fierului vineri si eu inca mai sper sa nu fie nimic, deoarece hemoglobina mi-a iesit in limite normale in anii anteriori.

Cu drag Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Pardon nu e electroforeza fierului ci electroforeza hemoglobinei.

Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Buna Romana!!!
Verisoara mea are talasemie (forma usoara). I s-a spus ca nu are voie sa ia medicamente pe baza de fier. In rest nu are restrictii. In schimb doctorii au sfatuit-o ca inainte sa conceapa un copil sa fie sigura ca tatal nu are talasemie si el. In rest nimic grav.
Cam atat pot sa-ti spun.
Multa sanatate!!!

Ralu -mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

O veste buna!!!!

Am luat rezultatele de la analize si nu am talasemie. E vorba de o anemie. M-am mai linistit.

Va trebui sa urmez tratament cu pastile cu fier si acid folic.

Cu drag Romana

Mergi la inceput