Rahie sau anestezie generala?

Rahie sau anestezie generala? | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

Buna, mamici!! Stiu ca s-a mai discutat problema, stiu ca anestezia generala are mai multe dezavantaje decat alte anestezii (rahie, epidurala), insa dr. meu opereaza cu anestezie generala si mi-o recomanda ca fiind cea mai buna. Sunt la a doua nastere prin cezariana, la prima am facut generala, nu au fost probleme de nici un fel, in sensul ca nu au fost complicatii, Doamne fereste, insa nu m-am simtit deloc bine dupa ce m-am trezit din anestezie. Poate ca stiti despre ce vorbesc, cele care ati avut anestezie generala ...Senzatia aia oribila ca nu stii pe ce lume te afli, esti ametita rau de tot, parca ti-a dat cineva cu o maciuca-n cap si tocmai ti-ai revenit (ce comparatii fac), iti simti capul greu si vezi in ceata, in plus iti vine sa vomiti...sau chiar vomiti....ma rog...daca ai ce. Senzatia asta nu dureaza mult....dupa vreo doua ore eram ok, din cate imi amintesc...Poa' sa fie mai mult...poa' sa fie mai putin...cine stie....ca nici timpul nu-l mai percepi cu trebuie.
Am inteles ca dr. meu ar opera totusi si cu rahie, insa nu prea o recomanda. Inca nu am vorbit cu el despre anestezie, insa o voi face data viitoare. Pana atunci insa...vreau sa- mi spuneti cum v-ati simtit dupa operatie, cele care ati avut rahie la cezariana. Ce simptome ati avut? Ameteala, greturi....dureri de cap?? Sau v-ati simtit bine?
Si parca as vrea sa fiu treaza in momentul operatiei. Ma ingrozeste ideea somnului ala narcotic, e ff ciudat...in multe momente auzeam ce se vorbea in jurul meu,. insa, ca-n visele alea urate, nu puteam deschide ochii...parca mi-i lipise cineva. Ma rog...nu asta ar fi problema....e o parte buna ca nu simti cand trece timpul, parca trece un minut si te-ai trezit...gata, ai nascut. E rau ca nu-l vezi pe bb decat mult mai tarziu...si mai e rau ca...te simti rau.
Sau nu v-ati simtit toate asa??

Hai ca v-am ametit!!

Va pupam,


_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Eu una as alege cu ochii inchisi epidurala. Am nascut cu generala si am avut o stare supernasoala dupa, asa ca am jurat ca nu mai nasc a doua oara decat cu epidurala. Daca nu ai contraindicatii pt epidurala, poti solicita (nimeni nu te poate obliga sa accepti o anestezie generala, este corpul tau!).
Nastere usoara si bebe sanatos si cumintel!

Anemona si Denisa mica, frumusica si cumintica
http://community.webshots.com/user/anemona112

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Iti recomand rahi anestezie. Nu am avut nici cea mai mica neplacere.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

si eu as alege epidurala, care nu e acelasi lucru cu rahianestezia; rahi au "experimentat" doua prietene de-ale mele si au povestit ca le-a dat dureri crancene de cap,una a suferit cateva saptamani. acum stii cum e, fiecare cu experienta lui.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Pisi_Ella draga,
Eu am nascut cu cezariana si anestezie generala pt ca asa am vrut.Nu m-a infulentat nimeni cu nimic dar dupa ce m-am informat o gramada am ajuns singura la concluzia ca e cea mai buna solutie pt mine.In plus,asa mi-am dorit mereu sa ma scol si atunci copilul sa fie linga mine .
Eu nu am avut nici o stare nasoala dupa aceea,nu am fost ametita,nu imi era greata,nu ma durea nimic doar imi era foame .Am "dormit"bine,dar bine de tot ca nu am auzit nimic si chiar am visat ff frumos,m-a sculat moasa inca din sala de operatie si m-a felicitat ca am un copil sanatos si frumos dar eu o intrebam de zor despre ce copil vorbeste...In urmatoarele minute a aparut si sotul cu copilul dar m-am trezit de-a binelea si pluteam de fericire.
Tin minte ca toata ziua am tinut-o intr-un extaz,am povestit cu familia si colega de camera,am alaptat bebelusul si am mai prins vreo 2 ore de somn pina a venit asistenta sa ma ajute sa ma dau jos din pat,la vreo 10 ore de la operatie.

Nastere usoara iti doresc si sa alegi varianta cea mai buna pt tine!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri! Stiu si eu ca epidurala nu e acelasi lucru cu rahianestezia, stiu ca e mai buna, insa nu stiu daca dr meu opereaza si cu epidurala. Stiu doar de rahi si de generala. Trebuie sa vorbesc cu el...

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri! Stiu si eu ca epidurala nu e acelasi lucru cu rahianestezia, stiu ca e mai buna, insa nu stiu daca dr meu opereaza si cu epidurala. Stiu doar de rahi si de generala. Trebuie sa vorbesc cu el...

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea



Pisi,
Sigur,vorbeste cu doctorul tau despre PDA,din cite am mai citit pe forum se face daca iti cumperi trusa de anestezie.
Succes!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu stiu ca reusita anesteziei depinde de tipul anestezicului folosit si de indemanarea anestezistului; multi pur si simplu nu stiu sa faca epi sau daca fac nu le reuseste si aici nu mai vorbesc din auzite. am auzit insa de o multime de cazuri care s-au trezit din anest. generala simtindu-se f. bine, asta tine ,zic eu,si de priceperea medicului.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri! Stiu si eu ca epidurala nu e acelasi lucru cu rahianestezia, stiu ca e mai buna, insa nu stiu daca dr meu opereaza si cu epidurala. Stiu doar de rahi si de generala. Trebuie sa vorbesc cu el...

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea






Nu este mai buna epidurala decat rahi- anestezia. Eu am ales rahi si nu am avut nici o durere de cap. In schimb cunosc cazuri in care dupa epidurala au ramas cu durere in spate, multe luni dupa operatie.
Depinde de la caz la caz, dar nu se poate spune ca epidurala este mai buna decat rahi anestezia.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Daca anestezistul cu care colaboreaza dr. tau se pricepe la fel de bine la toate cele trei tipuri de anestezie ,eu iti recomand sa-i ceri rahi -peri anestezie .E o combinatie ,ti se face o singura intepatura ,se injecteaza substanta pentru rahianestezie si apoi se pune cateterul peridural care ramane pe loc ,de obicei 24 ore si pe care ti se va injecta la interval de cateva ore anestezic in concentratie mica si care iti blocheaza durerea fara sa-ti dea alte efecte secundare .Te poti mobiliza mai repede dupa operatie ,iar anestezia generala oricit de bine ar fi condusa si chiar daca nu ai efecte secundare ,nu iti asigura nici un fel de analgezie dupa operatie.Asta inseamna ca pentru durere ti se vor administra substante intravenos ,care pe linga faptul ca n-o sa-ti dea acelasi confort se mai si excreta prin lapte .
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Va multumesc, fetelor, pentru raspunsuri. Cred ca voi opta pentru rahi-anestezie sau peridurala.
Ma gandesc acum si la alt mare dezavantaj al anesteziei generale: intubarea, adica introducerea acelei sonde pe trahee. Acum ma ingrozeste gandul!! Brrr!!!! Ma gandesc ca vreo 3 saptamani, fara exagerare, am tusit si m-a usturat gatul de la nenorocita aia de sonda!!!! Ce sa va mai povestesc cum e sa tusesti, sa nu te poti abtine...la o zi, doua, trei, dupa operatie!! Simti ca atunci, pe loc, ti se rupe operatia!!!

Vreau sa va intreb, pe cele care ati fost constiente in momentul operatiei...cum ati perceput timpul? Cum trecea? Repede? Incet? Nu v-a fost frica? Ma gandesc acum cum e la dentist....iti face anestezie ca sa-ti scoata o masea, stii ca nu te doare, dar tot stai cu inima stransa...aoleu, daca doare???? Cred ca stiti senzatia...Si am inteles ca nu-ti mai simti deloc trupul de la mijloc in jos si e fff ciudat!! Si cred ca sunt mari emotii si cand il scoate pe bb...Eu, dormind....n-am vazut, n-am auzit. Asa...vezi si auzi totul.
Aoleu, ce emotii am!!
Sper ca nu v-am ametit prea tare!!

Va pupam,





_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput