metformin sau laparo?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

buna, fetele, sunt foarte interesata si eu de subiect. stie cineva daca in locul metforminului se pot lua ceaiuri hipoglicemiante sau ceaiuri ingeneral recomandate diabeticilor? am fost si eu diagnosticata cu ovare polichistice. stiu ca metforminul este trat de ultima generatie, dar sincer mi-e cam frica sa-l iau din cauza efectelor negative. mai cred ca medicul trebuie sa cantareasca bine raportul eficientei avantaje/dezavantaje.
va pup
aveti incredere!!!!

diapapadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Despre ovarele polichistice si tatamentul cu metformin uite aici un articol in care este mentionat si metformin.
http://www.emcb.ro/article.php?story=20030113174431000

Statistica ar fi urmatoarea
Tratament.............. Ovulatii (%) Sarcini (%) Sarcini multiple (%) Avorturi spontane (%)
Clomifen................. >80 ..............>40 ............. 8-10............... 20-25
Gonadotrofine.............80-90 ..........40-70 ......... 15-25 ............. 20-25
Drilling ovarian ..........70-90 .......... 44-66 .......... 2 ................. 20
Rezectie cuneiforma....53-96 .......... 63-69 .......... 2 ................. 8-50
Metformin................ 27-96 .............- ............... - ............... - .....
Tabel - Eficienta terapiei in SOP

Ovare polichistice am avut si eu.
Am facut o laparoscopie in 2003, dar in perioada de dupa, ovulatia era tot cand voia ea, deci rezultatele nu au fost spectaculoase asa cum mi le prezentase
Oricum laparoscopia a fost un lucru bun pentru ca am scapat de o multime de chistulete care se vedeau clar la eco. si care ar fi putut sa creasca si sa-mi faca probleme si mai mari.



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dladela spune:

am citit numai acum acest mesaj ( nu am mai intrat de mult pe acest site)si nu stiu ce ai mai facut intre timp, ai luat vreo hotarare? Trebuie sa-ti spun ca nu exista garantii nici in ceea ce priveste metforminul si nici decorticarea ovariana, nu stiu cine ti-a garantat ca vei avea sigur ovulatie dupa decorticare ( sa dea Dumnezeu sa fie asa).Si eu am suferit o astfel de interventie in 2002 si nu s-a intamplat nimic dupa. Daca asi fi stiut atunci de metformin probabil ca l-as fi incercat inainte de operatie. Am multe informatii culese de pe diverse pagini de internet despre metformin si alternative de tratament in sindromul ovarelor polichistice(PCOS)si, daca vrei, ti le pot trimite dar am nevoie de o adresa de mail pentru ca sunt mai multe fisiere si nu le pot posta toate aici, ar ocupa prea mult spatiu.
Eu am 35 de ani, o sarcina pierduta (oprita in evolutie) obtinuta cu mare greutate, dupa nenumarate stimulari ovariene cu preparate clasice si inca mai sper. Iau metformin de cateva luni, ma simt foarte bine de cand il iau, am cicluri mai apropiate de normal si o evidenta imbunatatire a simptomelor asociate dereglarilor hormonale ce insotesc aceast sindrom dar nu am ramas insarcinata (dupa cum am mai spus, inca mai sper).Tu mai ai inca timp, ai rabdare si nu dispera. Daca suferi intr-adevar de acest sindrom si acest lucru a fost dovedit clar prin consulturile si analizele pe care le-ai facut, metforminul pare a fi cel mai nou mod de abordare a acestuia, ca sindrom metabolic si nu numai ca boala a reproducerii.Daca vei citi informatiile pe care ti le-as putea trimite, vei intelege mai exact ceea ce am scris mai sus.Sper ca stii engleza pentru ca o parte din documente sunt in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Fetelor ,eu sint una dintre fericitele care au ramas insarcinate dupa metformin ,am acum un baietel de 9 luni si am reusit la 34 de ani .Am incercat ani de zile cu stimulari , am facut HSG ,o inseminare nereusita si apoi am avut un chist care s-a fisurat .Am fost operata si am decis ca decit sa mor mai bine termin cu stimularile .Am schimbat si ginecologul si am mers la endocrinolog ; s-a stabilit ca am totusi ovulatie dar mult mai tirziu si pt ca eram cu ceva semne de ovare polichistice am luat metformin .
Va spun sincer ca l-am luat si nu prea pt ca imi era rau de la el ;ei bine ,dupa 3 luni minunea s-a produs ,dar am urmarit cu f mare atentie ovulatie (care a fost atunci la 33 de zile ! ).

Va tin pumnii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Buna fetelor,
imi pare rau daca raspunsul meu ajunge atat de tarziu ... dar abia aseara ne-am intors din concediu.
Adela uite aici adresa mea de mail: mirona_dc@yahoo.com
Iti multumesc de pe acum pentru ceea ce-mi vei trimite.
Intr-adevar eu nu am PCOS. Este o diferenta mica intre a avea ovare polichistice si a avea deja PCOS. Din fericire ... nu am trecut pragul.
Nu stiu nici eu de ce nu se inteleg medicii intre ei. Endocrinologul mi-a dat duphaston 6 luni de zile ... ginecologul vrea sa renuntam la el si sa trecem pe metformin ... apoi o laparo, asta daca nu merge.
Endocrinologul nu vrea sa auda de metformin ... nima nu-mi spune de fapt cum se administreaza asta ... si deci au decis sa raman pana in septembrie cu duphastonul ... si ... dupa un nou control ... o laparo.
Deci inca nu m-am hotarat ... sunt inca in probe .
Noul meu dr. mi-a facut o instilatie luna trecuta ... am avut in z. 22 un folicul dominant de 18mm ... care poate ca s-a spart sau poate ca nu in z. 24 cand mi-a aratat fertility ca as fi ovulat ... asta fiindca minunatul meu dr. nu m-a mai chemat sa ma vada la eco.
Acum, luna asta, mi-a dat clostiblegit ... sau asa ceva.
Le voi lua din z. 5 pana in z. 10.
Apoi vreau sa merg la eco ... sa vezi ce certuri trag cu el daca nu ma tine sub observatie ... dupa ce ma indoapa de stimulente ....

Deci ... mai astept cu decizia.
Diana sincere felicitari si un sa-ti creasca flacaul mare si frumos. Sanatate multe si numai bine.
Spui ca ai avut doar semne de ovare polichistice? Nu era sigur diagnosticul? OAUUUU!!!

Fetelor voi cum luati/ati luat metforminul?
Stiu ca nu se poate combina cu duphastonul! SAU il inlocuieste?
Eu am totusi nevoie de ceva stimulent pentru am veni rushii lunar, si asa imi vin la 34-36 de zile.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Miro
My ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

buna fetelor, sunt mai noua pe site, si ma bucur enorm ca ati continuat cu mesejele avand in vedere ca tratamentul cu metformin am auzit ca sete printre cele de ultima generatie si din pacate nu toti medicii il recomanda. m-am lovit si eu de problema asta, am fost la un endocrinolog, care mi-a recomandat pentru hirsutism si amenoree cam 2 luni sa iau diane 35, dar sincer nu mi s-a part inca de la inceput cea mai stralucita idee avand in vedere ca imi doresc mai mult ca orice sa devin mamica. fetelor, eu trec printr-o periaoda destul de grea in care as avea nevoie sa vb cu cineva care se confrunta cu probleme asemanatoare. Ma deranjeaza cel mai tare inceputul de hirsutism avand in vedere ca sunt tanara. apoi faptul ca pana la 26 de ani nu am ramas desi am de 8 partener stabil.ma mai preocupa faptul ca plec in state pentru o lunga perioada desi as vrea cat mai repede sa incep trat pt ovare polichistice.reteta liviei din pacate nu pot sa o urmez acolo, pt ca nu am de unde sa-mi fac rost de plante.
Diana2004, te felicit pentru baietel, as vrea sa te intreb daca la tine printre simptome s-a enumerat si hirsutismul, daca ai facut ceva pentru asta.
va pup, si va admir.
dia.


diapapadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dladela spune:

miro
am trimis in aceasta seara 7 fisiere cu informatii despre ovare polichistice la adresa de mail: mirona_dc@yahoo.com
sper sa te ajute sa-ti faci o imagine despre tratamentul cu metformin si sa te lamureasca de ce sunt reticenti unii medici inca in a prescrie acest medicament (apropo de asta, acest lucru este valabil si in cazul ginecologului meu care m-a urmarit pe toata perioada stimularilor clasice si acum sunt obligata sa apelez la un altul care are mai multa indrazneala).
Felicitari Diana!!!!!
Si inca ceva, metforminul nu este acelasi lucru cu duphastonul, nu este absolut contraindicata asocierea dar nu se asociaza de regula in tratament decat daca se constata ca metforminul singur nu are efectul scontat - adica reglarea ciclului ovarian si producerea ovulatiei spontane deoarece se presupune ca, sub tratament cu metformin, nu mai este nevoie de suplimentul de progesteron pe care il aduce duphastonul(care este un progesteron de sinteza). De asemenea, metforminul se poate asocia in tratament si cu clostilbegytul dar necesita o monitorizare foarte stricta ecografica a cresterii foliculilor ovarieni, existand riscul de hiperstimulare si ruptura a chistelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zamfir.mel spune:

dladela daca poti si vrei te rog sa-mi trimiti si mie fisierele despre metformin. adresa mea este melcosmi@yahoo.com. eu iau glucophage de 2 luni dar deocamdata tot ce am observat e ca mi-e rau si am slabit vreo 5 kg. multumesc mult.

mel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Scuze ,abia am venit de la mare si plec la munte .Dia ,am ceva par in barba si acum ma pensez zilnic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaapostolatu spune:

Salut fetelor! Ce club trist al celor cu Pcos....
Am o intrebare la voi.... O varianta naturista la metformin nu exista? Nu stie nimeni? Astept si eu rezultatele pt analiza de insulina, dar mi-e groaza de ideea ca ar trebui sa iau metformin.... MAi avem voie sa mancam ceva dulce daca e antidiabetic?
Va rog mult sa nu ma uitati cu un raspuns!
Sanatate maxima la toate!!!!

Mergi la inceput