Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Salutare....ma bag si eu in seama: Adrianam, floarea aia mov pe care Magdao numeste urzicuta (sper ca la aia te referi)o are si mama mea. M-am uitat mai atent la poza si nu am vazut sa aiba paraziti, frunzele alea maro sunt deoarece cand uzi planta nu trebuie sa ii dai cu apa pe frunze, ca la Violetele de Parma. Toamna spre iarna intra in hibernare, ii cad toate frunzele si ai impresia ca a murit. Trebuie tinuta undeva la racoare, ferita de inghet, fara a fi udata pana prin ianuarie - februarie cand se reincep treptat udarile si isi revine. Depnde si ce fel de pamant are, daca e mai pietros poti sa o uzi o data pe luna. Nu trebuie tinuta in plin soare, afara ii merge foarte bine, dar undeva mai la umbra.
VA astept cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fete dragi

vin cu informatia restanta despre iarba pisicii (tot uitam sa ma uit casa si acum i-am dat tel lui barbata-miu sa se uite) se cheama avena sativa cat grasse si v-am zis arata ca un gazon


in rest ce sa va zic, mimozele infloresc in draci, asa micute si pipernicite, hi,hi, a venit soacra mea si am pus-o sa puna mana pe frunze care s-au strans si saraca s-a speriat, atac de cord nu alta saraca, e o dulce soacra-mea

ei bine vreau sa va zic ca pentru prima oara vad muscatele ca sunt satule de apa dupa atata ploaie e si normal! hai ca mai incerc odata sa pun poze va spun daca am reusit

flamingo eu caut din nou floarea pasiunii, sunt tari emisiunile alea, nu-i asa? vad insa ca aici nu le-au mai dat in ultimul timp, asta este, mai cumpar din cand in cand o revista "home and garden" sau asa ceva, si are si sectiune de gradini, super gradinile englezesti, sunt adevarati maestrii, ce mai!

imi fac acum cv-ul, ce ziceti sa trec la pasiuni/hobby gradinaritul? ..ca ce fac eu in balcon nu prea e gradinarit, gradinarit e cand ai colo, o parcea de pamant!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit mie imi plac foarte mult emisiunile alea de la bbc, aici sunt in fiecare saptamana...uite aici ai un site pe care poti sa vezi o parte din ce s-a discutata la emisiunile alea, poti gasi informatii despre plante...
http://www.bbc.co.uk/gardening/competitions/virtualgardenshow.shtml
Pasiflora mea inca este in apa, nu i-a dat radacini, astept sa vad ce se intampla, una dintre cele mai interesante Pasiflore pe care am vazut-o a fost rosie, super...
Uite ce mai zic astia de la bbc: lna asta se divid tufele de irisi, se taie crizantemele(varfurile) pt. a incuraja o inflorire abundenta, se seamana bianualele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Aici gasiti o pasiflora rosie....
http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/plant_pages/10555.shtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ooaaauuu! e spectaculoasa, chiar nu stiam ca egzita asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

uite am gasit pe bbc o iasomie care seamana cu iasomia mea, la a mea petalele sunt unstrop mai ascutite si arata chiar ca o 'star jasmin'
http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/plant_pages/4246.shtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit am vazut iasomia, acum m-am edificat complet. Ai vazut este si iasomie galbena, dar daca te uiti atent la ea seamana teribil cu niste tufisuri care infloresc priimii la noi, dupa iarna , inainte de a le da frunze, cu flori mici si galbene, stelate.
Tie ce flori ti-au mai inflorit?
Eu ma bucur de 2 gloxinii, pe care incerc sa le inmultesc, caci sunt tare dragute. Mi-a inlorit un crin portocaliu, care si-a dat petalele peste cap. Am pus crengute de Fuxie la inradacinat, daca or sa se prinda o sa fie superbe, sunt albe cu roz, cu flori mari cat o caisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor mi-a inflorit datura acum 2 seri.E superba!!!!Daca deseara nu, maine seara sigur se deschide si a doua floare si atunci va pun poza.Ce interesanta e, cand se lasa seara se deschide floarea la maxim si miroase a lamaie in terasa.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Doamnelor gradinarese,
va citesc si admir florile de mult, dar abia in toamna asta voi avea si eu peticul meu de gradina intre case, asa ca de acum voi apela la voi cu incredere pentru sfaturi concrete.

Pentru inceput (si cel mai important): una din laturile gradinii (de fapt drept in fata casei) este zidul casei vecine (cu un etaj). Noi am ajutat cu materiale si muncitori ca acest zid sa fie izolat si tencuit, asa ca nu am nici o ezitare in a pune ceva sa se catere pe el; intrebarea este: ce se catara direct pe zid, fara alt suport?
Mie imi place vita aceea canadiana de pe blocurile din Cotroceni, dar nu stiu cum se numeste "oficial" si de unde s-o gasesc.

Astept cu interes orice sfat. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Draga Miruna, din cate am vazut eu aici, la astia, cel mai bine se catara edera, dar nu cred ca ea rezista la mai mult de -8 grade...dar sa-ti mai zic o faza, aia care sunt direct interesati de stare caselor lor nu pun plante catartoare direct pe zid, banuiesc ca distrug peretele in timp caci tine umezeala si radacinile alea sunt atat de infipte ca nu poti sa le smulgi chiar foarte usor...
Dar poti sa pui o plasa, sau sa constuiesti din cateva suvite de lemn un fel de gratar si sigur in felul asta vei putea pune tot ce vrei. Stiu ca acea planta care la noi se numeste Mana Maicii Domnuluista tot timpul catarata si e verde si iarna. Mai poti sa pui Clematis care infloreste super. Cred ca si un trandafir catarator ar fi minunat, pe care sa-l ghidezi pe cateva fire de sarma...
Sa ne tii la curent cu ce ai facut....mult spor.

Mergi la inceput