Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Leandrul meu este roz iar acum caut rosu. am vazut intr-o gradina pe langa care trec din cand in cand doar-doar voi gasi pe cineva sa-l rog pentru un butas.
Stiu ca seva lor este otravitoare si am grija cand il manipulez. Fetita mea este destul de mare - are 11 ani- si nu m-am gandit ca ar putea sa bage in gura. O voi instrui cand se intoarce din vacanta.
Iar pisoii vad ca nu au patit nimic, desi cred ca au incercat la gust tot ce se poate numi planta verde din casa mea
Conchita De cand ai gardenia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Eu mi-am 'luat' un pui de leandru rosu de la gradina botanica. Daca faci rost de cateva crengute le pui in apa si in cateva saptamani ar trebui sa faca radacini. Precizez ca tre sa le rupi cateva din frunzele din partea de jos si sa lasi sa se scurga seva aia, iar apoi le pui in apa, radacinile vor creste de la nodulii aia. Eu am vazut si Leandru alb si cica ar fi si un soi de galben pal. Daca stii pe cineva in Italia cred ca ti-ar putea aduce de acolo. Ei au din astia pe strazi si cresc precum copacii. Sunt rezistenti la un usor inghet. Seva aia este otravitoare dar in cel mai rau caz poti sa faci o alergie dar nu mori. LA fel e si planta aia care are frunzele rosii de Craciun (pinosetia).
Ma bucur ca mi-ai raspuns asa de rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

conchita n-am facut nimic special, adica cele rupte nu au vrut si pace sa dea radacini in apa, i le-am dat soacrei mele, am uitat sa o intreb dar am fost pe la ea si nu le-am vazut asa ca clar nu a iesit nimic din ele, DAR tulpinile din care le-am rupt, au tulpini noi si pe neobservate m-am trezit cu balconul plin de flori, tare rau imi pare ca nu am cum sa pun poze si nici timp nu prea am sa pun pe yahoo, in fine, anul asta nici timp nici bani nu prea am avut sa fac florile ca la carte, am mai luat niste lastari foarte ieftini la promotie de muscate care nu aveau flori dar noroc ca scria pe ghiveci ce culoare sunt, au inflorit mai greu (le-am si pus tarziu in iunie) dar sunt superbe si astea, mai am si alte flori dar muscatele m-au rasplatit nemeritat!

flamingo mey eu am spalat planta frunza cu frunza de paduchii aia testosi si scarbosi, imi ia ceva timp ca este copacel, are tulpina groasa asa si sus o coroana rotunda de... 50 cm, asa ca tot spal la el, dar cred ca au oua ca se fac la loc ai naibii peduchi cu tot cu tratament!

adrianam pisicutele prefera... stii tu reclama, pisicutele nu mananca decat ce e neotravitor, au un al 7-le simt, a mea prefera niste frunzulitele de la crinisorii mici, ca sa nu mii pape am cumparat iarba pisicii, care este ca un gazon, si am in permanenta un ghiveci pus la indemana ei, stii cum.. il tunde! ca pe gazon!

adevarul este ca pentru balcon in romania, mai precis in bucuresti ideale sunt muscatele, mai ales intr-un an ploios ca asta, totul este sa le uzi zilnic si de doua ori pe zi daca este foarte cald, multi pun si petunii, e mai comod ca sunt perene, si eu am avut, dar tot timpul au facut purici negrii, muscatele insa cred ca au un insecticid natural, nu le ataca nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Ce este da fapt iarba pisicii? ca am tot auzit de ea. Se gaseste la florarii sub denumirea asta? Se gasesc seminte?
Si cum se comporta? Dupa ce o 'tund'pisicile se reface?
Eu le-am mai pus grau care le place foarte mult dar acesta nu se reface prea rapid si pana la urma trebuie sa pun altul la incoltit.

(La noi iar a plouat )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit, eu am avut o floare cu paduchi din astia testosi, ba chiar si la lamai am avut. Floarea se numeste Flamingo sau Anturium e din aia care arata ca o cala, rosie. Paduchii au stat pe floare mai bine de jumate de an...dar cand nu aveam ce face sau ma infuriau la culme ii culegeam unu cate unu. Cei drept nu toti odata, asa cate o frunza 2 pe seara. I-am spalat si cu sapun, adica o bucata de vata o inmuiam in apa cu sapun. Cred ca ies din oua sau unii sunt foarte mici si nu ii vezi, stau la baza frunzei sau pe partea verso. Ideea e ca lasa asa un lipici peste tot. Eu mai obisnuiesc sa pun toate florile in cada si sa le fac dus si cred ca asa s-au mai dus la canal o parte din ei. Te cred ca lamaiul tau e mare(la cat mai multe frunze), dar incetul cu incetul o sa scapi de ei. A facut flori, lamai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

adriana sa-ti spun sincer eu stiam ca iarba pisicii este o planta medicinala, un ceai care se bea pentru cresterea parului si a unghiilor, iarba pisicii care am plantat-o insa am luat-o la pliculet de la metro acum 2 sau 3 ani, imi pare tare rau ca nu am luat mai multe plicuri ca nu am mai vazut, in fine o sa ma uit pe plic sa vad daca nu are cumva si o denumire stiintifica, cert este ca arata ca un gazon adica o ierrbuta verde crud cu firele mai subtiri decat iarba de gazon, creste des ca peria si tot de frunzulite, la un moment dat o tunde mata asa abitir ca trebuie sa o arunc i sa pun alta si cand o plantez i se pare asa gustoasa ca nu mai incearca celelalte plante

flamingo este dafin cu tulpina groasa de 70 cm si coroana de frunze de 50 cm in diametru, este o mandrete, ar trebui sa-l tund dar crezi ca ma indur sa-l tund cand stiu ca e chinuit de paduchi? asa este cel mai tare ma enerveaza lipiceala aia care cade si pe jos si trebuie sa fiu atenta sa nu cada si pe alte plante, ca eu am balcon de 2.5 metri patrati iti dai seama, si mai am si 2 scaune si masuta prinsa pe perete si alti copaci si mai trebuie sa am loc si sa umblu, inghesuiala mare, noroc ca jardinierele cu muscate sunt agatate in afara balonului, este o placere sa stau pe balcon dimineata sa beau cafelu sau seara cu miros de iasomie si tei... revenind la dafin, problema nu este numai ca e chinuit dar ii fac tratament continuu si nu ii trece, sufera si in plus nu pot sa-l "culeg" ca sa pun si eu in mancare o frunzulita productie proprie

..si fetelor ziceam eu ca nu mai iau.. ieri nu m-am putut abtine am mai luat trei iasomii, una i-am dat-o vecinei de sus impreuna cu o muscata ca m-a astenizat ca sa intindem tulpina iasomiei care o aveam deja pana la ea , asa ca am rezolvat elegant problema, vrea flori? pai sa aiba grija de ele! este surprinzator ce putine balcoane cu flori sunt in bucuresti cand este asa simplu sa ai flori!

hai pup fetele si spor la gradinarit, la mine a dat un val de munca peste mine la servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

ardit, de cand ai iasomie? Infloreste tot anul? Povesteste-mi despre ea mai multe!
Am auzit pe mai multe gradinarese care au aceasta planta ca s-ar intretine destul de usor.
Mi-as dori tare mult sa o am si eu pentru ca imi plac plantele parfumate dar mi-ar pare tare rau daca as pierde-o precum gardenia, azaleea, impatiens!
Ce fotolii ai pe balcon?
Eu as vrea sa cumpar de rachita, credeti ca ar rezista soarelui si ploilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Arditsa intelegt ca planta cu paduchii testosi este dafin si nu lamai. Nu stiu ce-o fi fost in capul meu. Eu zic sa ai rebdar ca se duc eu la vale. Nu stau pe toate plantele paduchii testosi, eu am observat la mine: stateau numai pe planta aia si in jur mai aveam o groaza(violete, orhideie, croton), cred ca le plac frunzele lucioase...oricum imi amintesc ca ii stergem frunzele si cu vata imbibata in spirt. Stau foarte lipiti, mai exact se infing cu coltii in frunza si sug seva. Tre sa stergi energic frunza. Sa vezi ca le place sa stea pe frunzele mai ferite de soare, pe verso. Eu szic sa mai rotesti plante din cand in cand ca sa stea toata la soare...
Iasomia, este planta de ghiveci, nu? Nu te referi la aia ce creste la noi copac si infloreste primavara....da eu nu inteleg cum vroia vecina ta sa tragi creanga pe la ea? ce e Jack si vrejul de fasole? nu mai zic cum ar fi fost iarna...ar fi murit.
Mie mi-au inflorit 2 Gloxinii, am sa pun poze.VA salut si inflorire abundenta va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Aoleuuu am citit ce am scris mai sus...asta e din cauza ca atunci cand scriu, prin cap imi trec 100 de idei. Scuze ca am mancat literele pe alocuri dar sper sa intelegeti. O sa ziceti ca pot sa dau 'vizualizeaza' dar eu nu am rabdare...imi vine sa va dau telefon si sa vorbim in direct cand e vorba de flori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

adriana iasomia am vazut-o initial in grecia, tufa mare cataratoare pe perete cu frunzulite mici ovale si tuguiate si flori mici albe ca steluta cu miros de.. iasomia, am incercat sa aduc un fir din grecia acum.. multi ani dar nu a prins, anul trecut am cumparat, creste ca un fel de iedera se intinde pe spalier sau pe grilaj pe perete, se ramifica, iarna am bagat-o in casa, a inflorit si iarna, acuma nu are flori cred ca tre sa-i pun niste ingrasamant, astea noi sunt pline de flori, nu este o planta pretentioasa si vara este plina de flori ca niste stele cu 5 colturi si miroase tare fain
pe balcon am scaune din plastic verde ca jardinierele cu perne bej cu portocliu, masuta am facut-o la un tamplar este din lemn lacuit, prinsa pe perete si rabatabila adica se lasa in jos cand vreau sa pun cearceafuri la uscat, iarna o demontez din holsuruburi, iau pernele, stivuiesc scaunele si le dau o folie strech sa le protejeze de praf, rachita este un pic mai pretentioasa dar nu foarte, si mie-mi plac tare mult dar nu am loc de asa ceva, totul e sa le protejezi iarna cu ceva de umezeala si praf, cele din ratan sunt tratate si lacuite special impotriva umezelii

flamingo are paduchii de un an jumate deja si ma enerveaza, iar numai gandul ca lipiceala aia sunt de fapt excrementele paduchilor... bleach
cu iasomia, eu sincer nu am vazut-o nici macar in grecia copac, dar stiu ca este o planta tufa careia impropriu ii spuneam aici iasomie, creste pe garduri, la aia te referi? are flori albe galbui, asa un pic asimetrice cam ca gura leului dar mai mici si miroase cam ca iasomia intradevar, cand eram mica imi placea sa le smulg pistilul micut care avea la capat o picaturica mica si dulce de nectar care o puneam pe limba



Mergi la inceput