Religia dupa casatorie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns estera spune:

Credeam ca aici e un forum si ca fiecare are dreptul sa-si spuna parerea. Nu credeam ca atunci cand imi voi spune parerea voi fi judecata, dar ... Eu una nu v-am judecat pe voi. Iar parerile mele sunt indreptatite pt ca in ROMANIA numai de asa ceva am avut parte. Ca sa nu imi para rau ca am discutat cu voi, imi voi spune ca a fost vina mea, pt ca nu am specificat ca era vorba despre preotii din Romania si nu din minunata Germanie sau de pe unde mai sunteti voi.
Va salut si va dau un sfat: pe un forum, nu va mai luati de cei care-si spun parerea personala. Numai bine!

estera
http://photos.yahoo.com/narcesteh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Nu tb sa te superi Estera, pt ca am discutat deschis, forumul te asteapta, chiar daca se mai aprind spiritele. Pot fi si discutii mai aprinse si diferite opinii. Imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva! Eu am mai spus si spun in contiunuare referitor la acest subiect ca important este ca se casatoresc pana la urma, nu in ce Biserica merg sotii sau copii. In viitor va fi o singura Biserica, iar acum sunt numai orgolii si discutii care efctiv nu-si au rostul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merlin99 spune:

quote:
Originally posted by Daria_C

Situatia la mine e cam asa : EU- catolica, EL- ortodox, NASII-familie ortodoxa....Familia mea - foarte apropiata de biserica, prin traditie "familie credincioasa"....Familia lui- fara prea mare legatura cu biserica. Obisnuita de mica sa merg in fiecare duminica la biserica, in timpul studentiei am mers mai des la biserica ortodoxa decat la cea catolica ( era singura biserica din cartier, si mergeam sa-l intalnesc pe D-zeu,nu pe catolici sau ortodoxi). Cand am hotarat sa ne casatorim n-am facut din religie o problema... nu ne-am conditionat sa ne schimbam vreunul religia, desi eu as fi acceptat. El a hotarat sa fie mixta, eu am spus OK. Mixta, mixta dar in ce biserica? Am intrebat prima data preotul ortodox si ne-a spus "NU"...am intrebat preotul catolic si ne-a spus "Da"...asa ca vom avea o casatorie mixta in biserica catolica si asta nu pt ca asa am vrut noi ci pentru ca asa s-a putut. Aaaa..si inca un lucru...nu ni s-a impus ca nasii sau copii sa fie catolici.

Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merlin99 spune:

quote:
Originally posted by Daria_C

Situatia la mine e cam asa : EU- catolica, EL- ortodox, NASII-familie ortodoxa....Familia mea - foarte apropiata de biserica, prin traditie "familie credincioasa"....Familia lui- fara prea mare legatura cu biserica. Obisnuita de mica sa merg in fiecare duminica la biserica, in timpul studentiei am mers mai des la biserica ortodoxa decat la cea catolica ( era singura biserica din cartier, si mergeam sa-l intalnesc pe D-zeu,nu pe catolici sau ortodoxi). Cand am hotarat sa ne casatorim n-am facut din religie o problema... nu ne-am conditionat sa ne schimbam vreunul religia, desi eu as fi acceptat. El a hotarat sa fie mixta, eu am spus OK. Mixta, mixta dar in ce biserica? Am intrebat prima data preotul ortodox si ne-a spus "NU"...am intrebat preotul catolic si ne-a spus "Da"...asa ca vom avea o casatorie mixta in biserica catolica si asta nu pt ca asa am vrut noi ci pentru ca asa s-a putut. Aaaa..si inca un lucru...nu ni s-a impus ca nasii sau copii sa fie catolici.
daria spunemi te rog tu unde ti-ai boteza copii?
Daria

Mergi la inceput