copii la scoli cu predare limba germana

copii la scoli cu predare limba germana | Autor: flexi

Link direct la acest mesaj

Buna. Am mai scris pe acest forum, dar as vrea sa deschid un subiect care mie mi se pare interesant si poate si altor mamici care au copii la scoli cu predare in limba germana. Am un baietel in clasa a II-a la Liceul Honteruss din Brasov. Problema este ca nu se prea gasesc carti in limba germana pentru aceasta varsta.Ma poate ajuta cineva cu un sfat unde as ptea gasi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Noi ii cumparam fetei noastre carti din Germania - dar nu prea ii place sa citeasca in germana; in romana da, dar in germana nu prea ... - si ii mai gasesc pe internet diverse povestioare. Le printez, le indosariez frumos si lipesc diverse poze sau stickere, ca sa fie mai dragute.

Aici gasesti o gramada de povesti:
http://www.zzzebra.de/lesekorb/index.asp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Uite aici, pt copii din Germania e celebru:

http://gutenberg.spiegel.de/autoren/busch.htm

La adresa asta gasesti multi autori germani, poti sa printezi. De exemplu Povestile lui Hauff:

http://gutenberg.spiegel.de/autoren/hauff.htm

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Multumesc pentru mesajele trimise. Mi-au fost de un real folos, nu stiu cat va citi din tot ce i-am printat, dar poate ca o va face.
Daca mai putem tine legatura desspre copii nostri , mie mi-ar face o deosebita placere.
Aschiutza, vad ca esti din Germania, dar banuiesc ca dupa cum scri de bine in lb. romana, trebuie sa fi de-a noastra. Poate scrii mai multe despre tine. Copilasul sau copilasii tai cati ani au?
Astept sa-mi mai scrii.
Va pup, Flexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Flexi, eu inca nu am copilasi...planificati sunt cam in 1-2 ani...

Dar am dat cu ochiul pe aici si am vazut subiectul, asa ca am raspuns. Daca mai ai intrebari despre Germania sau limba germana, poti oricind sa intrebi. Eu sunt de 5 ani pe aici si am o mama soacra care ma mai scoleste in chestii de cultura germana (de acolo stiu de Busch ).

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fetele, multumesc si eu pt link-urile postate. Bianca mea e inca micita, nu stie sa citeasca.....acum invatam, dar repede trec anii si sigur vom avea si noi nevoie de aceste info!

Flexi, la biblioteca nu ai cautat materiale in limba germana? Baietelul tau face toate materiile in germana? Cum i se pare? Eu astept info caci noi mai avem un an si gata cu gradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

imi spune si mie cineva, va rog, ce scoli cu predare in limba germana exista in Bucuresti (inclusiv ciclul primar si in afara de Liceul german)?

multumesc mult!!!!!






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Liceul Vlahuta, inclusiv ciclul primar...dar nu se compara cu Colegiul Goethe, crede-ma....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Liceul Vlahuta, inclusiv ciclul primar...dar nu se compara cu Colegiul Goethe, crede-ma ...




sabina:

1. care e liceul Vlahuta?
2. colegiul Goethe e Liceul german, da?
3. Liceul german are si clase primare?
4. pt ambele licee: predarea e in germana sau se face intensiv germana?
5. in ce sens nu se compara (daca ai timp sa detaliezi un pic)?
6. cit e de recomandat Liceul german ca scoala ? ca sa fiu mai clara: incep sa ma gindesc la alegerea unei scoli pt copii, studiez toate optiunile, inclusiv scolile particulare; ma intereseaza in special, dar nu in principal, limbile straine; deci, in acest context, cit e de "bun" Liceul german?

multumesc mult pt raspuns !

4.






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Liceul vlahuta e oin zona liceului caragiale,
la goethe(germanul) se preda in germana, cred ca si la vlahuta dar nu bag mana in foc, doar asa, 90%
au si clase primare
dpdv germana nu se compara, la goethe e spuma, plus ca poti avea noroc de un mediu f bun, la liceu exista clasele speciale unde bacul e nemtesc(se da in ianuarie si ai diploma de neamt)
dpdv scoala....nu stiu.Exista unii profi la materiile umaniste care sunt f f buni, si pana la clasa a 8a e scoala buna, au intrat copii cu medii f mari la \mihai viteazu etc.
la vlahuta nu cunosc nivelul de scolarizare.doar dpdv germana.


eu cred ca e excelent sa inveti germana pana in clasa a 8-a, dupa care sa urmezi ce liceu vrei.Pt cine urmareste asta, recomand Goethe.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput