Bebelusi de iulie-august 2004 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

Vad ca noi suntem codasi la dinti, mai e vreun pui fara nici un dintisor pe aici prin promotia asta?

Mamagiuliei- miam-miam ce prajiturele aratoase, io numa la gatit ma bag, la prajituri sunt paralela, stiu sa fac clatite, baton de lapte praf, si budinci sau sa umplu foi de napolitane cu crema din lapte praf si cacao, ...cam pana aici am ajuns cu "stiinta". DAR de mancat imi place... stii tu prajiturile "ALTORA" (sau ma rog, facute de altii pe la casele lor sau cofetarii :))

Păpădiă draga, bafta la ornat apartamentu...si zi asa, numa moaca de muma n-ai :)). Bre, ca adusesi vorba de domn doctor, mi-adusei si io aminte cat bine mi-a facut cand eram cu morcovu, adeca gravida si nainte sa fiu gravida cu cateva luni, deci toata stiiiiima si respeeeeectu, sper sa faca bine acolo unde e acu.

Roxa, da stiu ca am o imagine beton in ochii domniilor voastre. O sa ma cam repet adaptand o mica maxima orientala: "nu toti sunt ceea ce par". Nimeni nu e fara de cusur si io zic ca desi pt propria persoana nu e tocmai benefic, totusi pentru cei din jur e mai benefic per total sa fii mai nabadaios/pasionat de a face totul cat mai bine/precaut sa nu patesti tu sau cei dragi ceva rau, decat miserupist. Ca de restul cusururilor mele nu ma leg acu :))

Acu, am citit ca de la 10 luni copilul poate papa mancare obisnuita...adica ce se gateste in familie, gratare, ciorbe, sufleuri, ...eu nu stiu daca e ok, pt ca ar trebui sa gatesc nesarat, fara prajeala deloc, ori eu uneori mai calesc un pic ceapa la unele mancarici ale noastre, la sosul de spaghete sau la altele. Neavand dinti nu cred ca ne putem infige la gratare inca. Nu-i pot da bucatele de mancare lui Danut ca se ineaca. Hmm, sunt inca in dilema. Pireu simplu de cartof nu mananca deloc ca nu-i place decat pireu multilegumicios. Al de cartof il scuipa si-l mesteca cu o greata de parca ar fi aracet. Lapte de vaca nu i-am dat inca, decat in spanac cateva linguri. O mamica mi-a zis ca mai bine l-as trece pe lapte de vaca pt ca e mai bun/hranitor decat formula de la varsta asta....Asa sa fie? O alta mamica m-a bagat in ganduri cu alta chestie ...zicea ca fiul ei a facut astm pt ca a fost mai grasun cat era mic, zicea ca tot asa ca Danut, are vreo legatura astmul cu greutatea ? Danut are cam 11 kg.

numa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Apropos de ce ai scris Lia, io m-am saturat sa tot aud asa ceva, adika toate problemele de mai incolo sunt puse pe seama primelor 12 luni de viata ... parerea mea e ca e o porcarie, ca daca ar fi asa io una crapam demult.
Parerea si nervi personali !
Lia, pupacim pe Danut pe colacei !!! Noi bem lapte de vaca-vaca de la tara si ne place mult. Intreaba-ti pediatrul !

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii
http://community.webshots.com/album/344241600OyMeCn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Daria, sa stii ca un graunte de adevar tot este, normal ca mai conteaza si multe altele (rezistenta personala, zestrea genetica, conditiile de mediu) dar multe din tarele mele actuale sunt cu origini in primii ani ai copilariei cand am crescut pe unde am crescut si am fost hranita cu ce am fost hranita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Na atunci io`s exceptia de la regula

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii
http://community.webshots.com/album/344241600OyMeCn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Daria, scrii si mie pls cand ai timp reteta de "baigli"?. e cu mac sau mi s-a parut mie? ca fac si eu sa mai manince barbata-miu, e cam la restriste de cand eu nu maninc prajituri....nu-i mai fac nici lui ca sa nu ma tenteze! (ioi ce rea sunt). sarn'na!
Lia, cred ca am repetat si eu de vreo mie de ori ca nici Patrick nu are dinti. probabil te-ai oprit in gluma mea nevinovata (care vad ca te-a cam suparat - nu a fost cu intentie, vroiam doar sa te destind) si nu ai mai citit restul. nui-i bai, mai zic: n-avem nici noi dinti, si patrick mesteca ff bine, a invatat de la branza de vaci. ia-i daca vrei cottage cheese de la covalact si pune-i in iaurt sau in ce vrei, o sa invete sa mestece de la bilutele alea care sunt moi si nu se va ineca chiar daca nu are chef sa mestece. si mai poti incerca cu banana.
Felicia, e vorba de carmenutzaa, ne-a anuntat parca acu vreo 10 zile, daca nu ma insel eu. las ca trece si sperietura Andreei si o sa doarma isngurica in pat, o sa vezi!
Ina, nu-mi aduc aminte unde-i central-ul asta...da ma informez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=353066049

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ete na, Roxa, nu m-am suparat, da chiar ma intreb de par io cea mai ciudata, atata tot :) Nu ca nu-s da nici cea mai cea :)) Fii pe pace ca nu pun la suflet, doar ca-mi pun niste intrebari, asa st io introspectiva :)

Daria- poi esti norocoasa ca nu te-ai ales cu hangarale. Io mi le-am mai carpit in timp da, cat am fost micaaaaa, am suferit de pe urma lor, apoi numa-n urma cu 3 ani mai carpeam la mine. Slava Domnului ca am scapat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia - io atat de imuna mi`s de la cresterea la tzara incat nu am facut nici o boala noprmala, numa`dintr`alea de martzieni, cum zice sotu`
Rox - pot sa scriu aici reteta ? Nu ma da afara moderatoarea noasta Duamna Papadia

BAIGLI :)
1 kg faina
4 galbenusuri
3 linguri untura
200 g Rama (vanilie)
smantana cat cuprinde (cat mai grasa)
1/4 praf de copt stins cu zeama lamaie
Se framanta foarte bine, un aluat fraged si se imparte in 5 parti egale.
umplutura:
300 g nuci macinate se fierb cu lapte si zahar, sa fie ca o pasta, apoi se pune dupa gust rom, multe stafide, zahar vanilat (pt 2 rulade)
450 g mac macinat se fierb cu lapte si zahar, apoi se adauga stafide, coaja rasa de la 2 lamai, zahar vanilat.
Din aluat, se intind foi foarte subtiri si se intinde pasta de nuca, respectiv mac si se ruleaza. Se pun in tava si se ung cu ou batut cu lapte :) Daca faci juma` de portie, iti ies 2 baigli-uri mai mari.
Ca sa fie uniform puse stafidele, mai bine le presari cand ai intins crema peste aluat.
Iese cu atat mai gustosa cu cat intinzi mai subtire aluatul.
Tapetezi tava ori cu ulei+faina, ori cu foaie pentru copt, eu folosesc ultima varianta !

Uai ce pofta am, cu maaaaac vreau !
Doamne, am cu nervii, va jur, i-am zis lu` sotu` ca daca mai vrea ceva de la mine , sa vina cu spaga in prajituuuri da` care sa nu ma ingrase




Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii
http://community.webshots.com/album/344241600OyMeCn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Daria- ia niste Fornetti cu mac, sunt bestialeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, era doar o gluma, nu pari tu "ciudata" te-ai expriumat cu "nabadai" si pe mine m-a distrat. vez ca nu merge linku' ala.
Daria, sar'na! ce am ghicit-o cu macu'! de unde e reteta, ca e misto numele?

Mergi la inceput