Dr. Tutunaru ( 6 )

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Fetelor si eu sunt pacienta lui T...sapt. trecuta mi-am vazut puiutul la 9 sap. jumate...am fost foarte impresionata...daca vreti sa-i vedeti este in album la "cafeluta"...ia ziceti-mi triplu test la cite sapt. se face? Sapt viitoare la 11 sapt. jumate ajung iar la T..Credeti ca poate masura pliul nucal inainte de 12 sapt.? La Iosup o sa ma programez vineri pentru 25 iulie, la 14 sapt. sigur se vede sexul lui bebe? Va pup pe toate si sanatate!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta
10+
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika1 spune:

rog frumos fetele care au nascut cu Dr Tutunaru sa imi dea si mie un PM si sa imi spuna si mie ce pot sa ii cumpar domnului doctor. e clar ca nu pot sa ii dau bani.

e cineva care a nascut de curand cu dansul la Municipal? cum a decurs totul? cat costa nasterea acolo?

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Catalina, nu cred c-o sa-ti masoare pliul nucal inainte de 12 saptamani. Eu m-am programat special la 12 saptamani pt. chestia asta, insa T. mi-a spus ca pliul nucal imi va masurat la ecografia de 14 saptamani facuta de Iosup. Atunci am aflat si sexul fatului: fetitza.
Nu stiu de ce nu masoara si Tutunaru pliul nucal: probabil pe motiv de ecograf mai putin performant. Oricum, mi-a spus ca si masuratoarea de 14 saptamani este foarte buna. Mie mi-a iesit 1.9, parca.
In privintza triplului-test, daca nu ai facut nici un pregnyl, atunci ti-l vei face imediat dupa ecografia de 14 saptamani - probabil in aceeashi zi sau, cel tarziu, urmatoarea. Eu l-am ratat pe motive de, cum am spus mai sus, pregnyl (bata-l vina, ca nu mai scap de el).
Cam asta-i.

Bafta multa!
Lordra17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Androix sau cine mai stie, cat ar trebui sa fie IR-urile dupa 20 sapt. La eco de ieri(23 sapt) mi-au iesit usor crescute, adica stg-0,51 iar dreapta-0,62. Cat de mari sunt? Ginecologul meu nu da 2 bani pe valorile astea, el spune ca nu au mare semnificatie. Dar eu m-am speriat!

Voi cat le aveati cand s-a decis tratamentul cu pregnyl?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Tonnia au importanta IR-urile. Iti scriu eu care am avut preeclampsie (cu valori de 0.7).

Scrie-i lui Tutunaru pe site si vezi ce zice. El are tratament pentru asta. Eu am ezitat sa merg la el si am nascut prematur.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Ana-Maria, la cate saptamani aveai 0,7? Erau asa ambele artere? Am inteles ca cea mai mare importanta ar avea-o artera de pe partea placentei.
M-am cam speriat, cica si bb poate avea retard de crestere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Tonnia, un eventual retard de crestere ar fi fost observat de medicul care ti-a facut echografia, dar cum nu ai scris nimic despre asta inteleg ca bb se dezvolta bine. M-am uitat pe tabelul cu valorile IR-urile si daca am inteles bine, acolo se spune ca: val normale val. anormale20 sapt. 0.53 0.67 28 sapt. 0.49 0.65Facand o medie a valorilor considerate normale(asta pt. ca tu esti in perioada de mijloc) rezulta ca in limite normale ar trebui sa ai 0.51, valoarea de 0.66(rezultata si ea in urma unei medii aritmetice)fiind anormala. Acum este foarte posibil sa ma insel, dar eu asta am inteles din tabelul cu pricina. Eu am avut IR-urile pe artera uterina stanga de 0.63-0.64 la varsta de 19 sapt. si pentru asta am luat magneziu si Biomarine plus. Doctorul a considerat valorile "usor crescute". Multa bafta si tine-ne la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Valen, tie ti-au scazut acum, nu? Parca asa ai spus. Multumesc mult pt. interpretare, cred ca ai dreptate. O sa iau si eu macar Magne B6.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Salutare la burtici!
Azi am fost la echo la Dr.Iosup si vreau sa va spun ultimele noutati:
BB are 10cm, 128 gr, 15 sapt si 5 zile ( nastem mai devreme - pe 17 dec), e bine, sanatos si voios. Si sughita de mama focului, cred ca stia ca vorbim de el.
Si acuma suspans...... E FETITZA!!!!
Asa ca suntem in , tati a promis ca face cinste azi
In rest, T a zis ca e ok, iau Magne B6 in continuare pana la echo de 20 sapt si mai vedem.
Pupici la toata lumea

Madau si gogoshica 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Madau sincere felicitari..bravo pentru fetita..si eu vreau..Azi ma programez la Iosup..Fetelor vroiam sa va zic ca marti am avut o singerare si m-am speriat foarte tare. La 6 am il sunam pe T si la 7 ma chema la spital...Am ajuns mia mult moarta decit vie..In schimb bb era bine, cu degetul in gurita, iar singerarea incetase..Mi-a zis ca probabil a fost de la inserarea placentei si mi-a dat preventiv sa fac 6 fiole de pregnyl de 5000 ui. la 4 zile. Intrebare: daca la Iosup ma duc la 14 sapt, cum ramine cu triplu test, il mai fac sau nu..pentru ca ultima fiola de pregnyl as face-o cu 1 sapt. inainte sa merg la Iosup. La 14 sapt. nu e tirziu sa se masoare pliul nucal? Voua vi l-a masurat T sau Iosup si la cite saptamini? Mericic si sracina usoara si bebei sanatosi!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta
10+
Simburica

Mergi la inceput