Cartierul Militari, uniti-va (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna, sint plecata din tara dar sint din Militari. Ma primiti in cercul vostru? Sa-mi alin dorul de casa , mai citesc una alta , mai vad o poza:)))
Crisa

Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!!
http://tt.lilypie.com/5yfXm4.png
http://www.flickr.com/gp/10650554@N05/x96080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEASOUL spune:

Briza marii,imi pare bine sa aud ca ai avut parte de un concediu frumos si mai ales la noi in tara.Dar multe mai faci pentru toamna/iarna....o sa iti cer retetele cand o sa trebuiasca sa ma apuc singurica de facut,momentan o am pe mama care se ocupa de toate.
Eu concediu am avut in iulie,cand era canicula:( si am fost ocupata cu pregatirile de (numai cununia civila) iar dupa am mers la mare 5 zile,dar a fost frumos(cel mai frumos concediu de pana acum,si indragostita si casatorita )

CrisaS bun venit printre noi De cat timp esti plecata din tara??

Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Seasoul, am vb serios cand am zis ca eu sunt o mare consumatoare de muraturi..eu si vara, pe langa rosii, salata verde si alte balarii mai scot o muratorica de acolo .
Si noi am avut concediul la sf lunii iulie, am plecat pe 23. Dar tare bine ne-a prins. Cand vb seara cu mama, eu eram in geaca si in blugi (am stat cateva zile campati la Putna si vizitam imprejurimile) si aici era groanic de cald, nici nu se putea dormi. Si zici ca esti proaspat casatorita civil?! Sa fie intr-un ceas bun! Si sa va mearga bine impreuna.
Cris bine ai venit "virtual" printre noi. Daca ai vede cum arata cartierul nostru acum, sigur ti-ar trece dorul...Peste tot sunt cratere lasate de Distrigaz, Apanova, Electrica si tot ce vrei, se circula infernal, au taiat f multi pomi, ca la fiecare furtuna mai pica unul pe cate o masina/casa ... Dar asta e, e cartierul nostru si il iubi asa cum e, nu?!! Cum e viata in NY?

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEASOUL spune:

multumesc briza marii,da proaspat casatoriti (si deja cu mici certuri,asa cat sa fie dragostea mai dulce )

Nu stiu pe unde locuiti voi dar unde stau eu pe Aleea Cetatuia este infernal.La bloc avem un bar(daca se poate numi bar)unde se serveste la suta de grame,ca la tara si vin toti si beau,se imbata si dupa incep scandalurile ,iar politia vine,asista si se distreaza.De asemenea acum 3 ani cand m-am mutat eu aici era liniste,dar de anul asta a fost dezastru,se statea pana la 5,6 dimineata in parculet(ca un loc de joaca pentru copii),se canta si se dansa,groaznic ,batai si scandaluri,parca nu-mi mai place asa de mult.Inainte mi se parea linistit,fata de unde am stat inainte(Sebastian si Titan).Avem un baiat aici,adrian minune in devenire,ne incanta in fiecare seara cu serenadele lui iar daca cineva incearca sa ii zica ceva,atunci tipa,vorbeste vulgar si chiar sare la bataie
Ti-am facut o scurta prezentare CrisaS ca sa vezi ce pierzi.Totul se adauga la ce a spus briza marii despre cartier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Seasoul, la noi in bloc e relativ liniste, atat cat se poate intr-un bloc, cel putin nu avem baruri pe scara.... Dar, avem alaturi un bloc unde mai mereu sunt nunti/zile de nastere/botezuri..Si sunt de alea cu scos mese afara, cu lautari, cu mertzane si limuzine de zici frate asta e tren, nu masina..Si ca sa fie si mai frumos, vara stau pirandele si sparg la samanta insirate pe jos, de faci slalom printre ele . Unde am stat inainte, la mama acasa, aveam in fata blocului un parc care e acolo de cand ma stiu eu. Acum, a fost castigat de nu stiu cine, care l-a daramat, si o sa traga un "bloc de geamuri" cu birouri..Si eu imi caut apartam in zona?!!Cata minte am (stiu ca acum sunt rea, ca asa e peste tot..din pacate)

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Multumesc de primire.Mie-mi place catierul si nu as sta in alt loc, desigur doar daca as avea casa as sta pe undeva intr-un loc unde sa ai liniste.In general am stat in Militari la Gorjului pe undeva din 1999 pina in 2003 cind mi-am luat o garsoniera pe Uverturii.Am dat 10.500 de dolari pe ea.Acum se vinde ci cu 70.000-80.000 mi s-a facut rau.Dar eu nu am de gind s-o vind niciodata.Din pacate nu am apucat sa stau in casuta mea decit un an jumate in 2004 am plecat.La inceput tare imi era dor.Stiu cum sta situatia in Militari ca in astia 3 ani am fost de 5 ori in tara si binainteles ca am trecut de fiecare data si pe la casuta mea draga.Ca sa stiti mi-e chiar draga. Nu-mi place ca mereu se lucreaza si e un balamuc de toate zilele dar acolo nene ai toate utilitatile pe linga tine , doua piete , autobuze, metrou.Mie mi-a placut.
Intreba cineva de un coafor.Eu stiu unul , locatia nu e extraordinara si nici ''salonul'' nu arata extraordinar dar sint doua fete coafeze care sint extraordinare.Alina si Elena.
Daca vreti va explic ..pe linia lui 178....pe Uverturii acolo spre Apusului deci nu spre Crangasi...dupa teatrul Masca prima statie sau a doua pe partea dreapta e o bomba ...e linga o patiserie mica...si au si frizerie si cosmetica(nu va recomand, tipa e nepoata patroanei si e varza!!) dar Alina si Elena sint absolut superbe.Ce poate iesi dupa mainile lor...o sa vedeti.Sau ..daca vreti reusita sigura...dar e putin mai scump...salonul se numeste ABBATE..dar ce sa va spun profesionalism 100%.Toate sint super calificate , manichiura pedichiura coafor ca sa nu mai spun ca e o placere sa te spele pe cap acolo.
Crisa


Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!!
http://tt.lilypie.com/5yfXm4.png
http://www.flickr.com/gp/10650554@N05/x96080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SEASOUL spune:

Faza cu manele,nunti/botezuri si toate cele am patit-o si noi pe cand locuiam in Sebastian,acolo cel putin in weekend ieseau si cantau pe strazi,cu microfoane si auzeai cum dadeau dedicatii "si de la X pentru Y 100$ ),aici insa a fost liniste pana vara asta.Ba chiar daca vroiam ceva urgent de la market ieseam la orice ora din casa,pai acum iti este frica sa mai iesi,iar baiatul ala de canta ne enerveaza la culme(m-am gandit sa sun la o casa de productie sa vina,poate asa scapam de el ) Zona nu este dintre cele mai,insa s-a scumpit extrem de mult (noi am cumparat acum 2 ani si ceva,cu 35000 euro)bine am avut noroc pentru ca apartamentul era al unui arab,care avea nevoie urgenta de bani,era si nush ce sarbatoare la el si cica a mai lasat din pret(ca asa fac ei,ca si cum a dat de pomana,ca o sa-l ajute Alah )iar acum cand ma uit este dublu ,apartamentul este mic are 42MP deci...nu-i tocmai de locuit.Dar cel putin este al nostru.
Dar per total cu bune si rele nu m-as muta intr-o alta zona,m-am obisnuit aici.Traiasca Militari!!!
Cum merge cu cautatul apartamentului,ai mai gasit ceva Briza marii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Adevarul este ca in militari stau de 28 de ani, de cand s-a construit blocul in care stau parintii mei si nu as sta in alt cartier. si mie im place ca am metrou, linie directa catre centru, linie directa catre gara, pietele, acum CORA (cred ca ar trebui pusa o placuta la intrare cu "aici sunt banii dv", ca zici ca sunt nebuna, daca nu ma duc saptamanal nu ma simt bine), si in plus toata fam mea este aici, iar "tara" mea e spre pitesti, pe autostrada..in 45 de min sunt in curte.
Inca nu am mai cautat apartam. Abia la sf lunii mergem iar la banca, ca ni s-au marit sal de la 1 august si sa vedem acum cat ne dau.
Cris nu vrei sa ne pov cum este unde stai acum?! tot asa ca la noi, grea viata de "blocatar"? Sau stai la casuta acolo?
Ionelaaa, am uitat ceva f imp: ce mai face dora? am vazut pozele de la mare. Ce scumpa e cu palariuta aia alba

briza_marii
www.flickr.com/photos/10784363@N03/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by briza_marii
Cris nu vrei sa ne pov cum este unde stai acum?! tot asa ca la noi, grea viata de "blocatar"? Sau stai la casuta acolo?


Ei na cum sa nu va povestesc.Nu e ca la noi , e mai rau:)))
Mai mie mi-a luat foaret mult sa ma obisnuiesc.Nu e asa simplu sa pleci in America si intr-un oras ca NY pentru prima`s data , intai-a`s oara!!! In prima zi am zis ca sint cazuta din luna ..in primele saptamini mi-era frica sa ies afara sa nu ma pierd:))
Ce sa spun si eu stau la bloc , numai ca aici stau cu chirie...acolo sint prprietara, deci 1-0..acolo chiar aveam vecini super de treaba si nu prea sint tigani in zona, aici 95% din vecini sint indieni, deci 2-0..nu ma deranjeaza ei ca oameni ca sint pasnici dar put foarte tare si ei si mincarea pe care o maninca..si nu prea sint prieteni cu apa si sapunul.Aici lumea e innebunita dupa mincarea indiana , eu numai la gindul ca e gatita de ei...nu as minca dar de..aste-as hachitele mele.
E ok..acum dupa 3 ani m-am obisnuit cit de cit.Nu as putea sa spun ca acum dupa 3 ani de America m-as intoarce calare in Romania.Departe de mine.Dar mi-ar placea sa se mai schmbe si prin Romania ceva, sa fie civilizatie, sa fie oamenii mai buni, nu stiu..e mult de lucrat ca sa ajunga la nivelul lor.
Ideea e ca am stat in zona Militari mult timp si mie mi-a placut si inca-mi place.Am fost de multe ori cu capsa pusa pentru ca mi se spunea ca dau banii ca sa stau la capatul pamantului, sau in tiganie, sau in camp..ete ca am dat banii acum garsoniera mea mincao-ar mama valoreaza o caruita de bani, iar cei care radeau de mine nu au mai reusit sa-si ia nimic , nici macar la capatul pamintului acum nu-si mai permit.Asa ca eu sint mindra.Si mie-mi place cartierul.Este pe departe mai frumos decit alte cartiere tot asa mai de teapa lui , desi acum e un cartier valoros.
Crisa

Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!!
http://tt.lilypie.com/5yfXm4.png
http://www.flickr.com/gp/10650554@N05/x96080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu stau in Militari de 5 ani,aici mi-am permis sa iau patru camere si asa ca suntem vecine.

Am vazut ca preturile au crescut tare mult la apartamente insa eu nu am de gand sa vand,daca voi putea sa-mi iau o bucatica de pamant undeva am sa-mi fac si o casuta,ehh astea sunt vise,insa pana acum mi-am implinit toate visele.

In ce priveste coaforul,la piata la Veteranilor vis-a -vis de posta e un salon micutz unde lucreaza o fata,Melpa,e artista si preturile sunt modice.
Va pup si spor la scris



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput