A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Crixia pt nimic in lume Gealan!!!!!!!!
Noi avem Veka, iar in demisol avem 3 usi cu Deceunik(le-am luat in rate ca nu mai aveam bani si trebuia sa inchiriem demisolul) iar cand au fost baietii de la Deceunik sa ne masoare usile au vazut ca avem Veka la geamuri si au spus ca anul trecut Veka erau nr 1 in Europa, iti dai seama ca nu aveau nici un interes sa ne spuna asa ceva despre concurenta.Restul de usi oricum le facem cu Veka.
Dar important e sa NU pui Gealan!!!!!!!!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

MAGDDA, sar'naaaa!
Sincer la noi la Constanta, stau cam prost organizati cei de la Veka si Deceuninck. Nu am gasit decat dealeri rasleti organizati in chichinete. Nici acum n-am aflat de Deceunick daca au sau nu reprezentanti locali. Pe site am vazut obloane, ca-mi doresc asa ceva macar la usa de la terasa.
Foarte bine organizati sunt cei cu profile Salamander, au linie proprie de executie, inclusiv geamurile sunt taiate, spalate, lipite in fabrica lor. Conteaza si asta, caci altii pregatesc doar profilul si iau geamurile de la alti furnizori(gata facute) - asa face si Gealan, de exemplu.
Nu stiu daca v-am spus, dar ne stresseaza unul cu profilul lui Actual, ca-i cel mai bun, ca are 3 geamuri, 3 garnituri, ca profilul are o altfel de structura..... asa o fi, dar nu-mi inspira incredere si e si cam scump. I-am zis sa-mi arate o casa facuta de firma lui, sa vb eu cu proprietarul.
Va pup!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

fetelor, spuneti-mi si mie va rog! sper ca intr-o luna sa ne apucam de construit...

Am gasit arhitect, ne ia 100000 ( deci cam 2,70 euro) pe mp pt proiectare cu detalii de executie. Cum vi se pare? Noua ni s-a parut bun pretul, fata de Bucuresti.Casa o vom construi in regie proprie, am gasit si o echipa de muncitori. Arhitectul ne-a intrebat daca vrem si devize, noi am zis ca nu ( ca ma gandesc ca cere alti bani si pt asta)...voi ce ziceti?? In conditiile in care ne cumparam singuri materialele mai avem nevoie de aceste devize?? In plus, arhitectul ne-a zis ca alti colegi de-ai lui vor face planurile de instalatii si sanitare, separat de pretul lui. Cam ce pret sa acceptam pt astea?? Ca vineri ne zice pretul colegilor!

please help me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

ce probleme ati avut cu Gealan ?



http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Eu am la apartament un geam Gealan, suntem multumiti de rezultate, caci am facut schimbarea anul trecut din motiv-igrasie, geam transpirat.
Acum nu aleg aceiasi marca, caci stiu ca au doar linis de fabricatie profile, sticla o achizitioneaza de la alte firme.
prefer sa aleg o firma care executa tot, si profil si geamuri. Isi asuma toata raspunderea.

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Ce faceti fetelor? Nimeni nu mai construieste nimic?
Noi acum facem pauza pina anul viitor.

Dar intre timp stiti ce idee mi-a venit?

Sa ne vindem casa la rosu, sa cumparam terenul vecinului care e de vinzare si sa incep sa constuiesc alta in primavara. In felul asta as avea bani si de semifinisari cu profitul care l-as scoate.

In plus mi se pare acum ca a iesit prea mare si nu stiu cind om avea bani sa o terminam cu totul .

Ce ziceti? Sotul meu cind a auzit era sa lesine
El a zis ca nu mai are nervi sa o ia de la capat.

Dar dupa o noapte de gindit mai ca e de acord si el.

Astept parerile voastre. Voi ati avut asemenea ginduri?



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:



Haaaa, Diana, mie inca nu mi-a dat ocazia vecinul sa ma gandesc la asa ceva! Eeee, nu neaparat asta ar fi motivul, dar deocamdata suntem multumiti de dimensiuni!

Sa stii ca(,) cunosc pe cineva care a facut ceea ce gandesti tu(voi) acum! Nu regreta, ba chiar sunt multumiti, ca si-au adaptat-o dupa necesitati, adica au invatat cate ceva, si au putut schimba.


Noi... finisam exteriorul; avem retea electrica interioara(doar).... si mai vrem multe sa facem, dar nu se pot face batand din palme, nui asa?

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Crixia cit te-a ajuns reteaua electrica?
Noi am avut o oferta la 1500 euro cu tot cu materiale.

Exteriorul il faceti cu polistiren? De ce grosime ati ales?

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Am pus in album niste poze din timpul constructie casei.

Ultimele nu sunt scoase inca ca sunt facute cu aparat clasic.

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/album?.dir=/9255



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

SISTEMUL TERM ESTE:
- POLISTIREN AUSTROTHERM DE 5 mm (ignifugat)
- ADEZIV ITALLKOL POLIFIX
-LA GLAFURI, UNDE VA VENI RAMA GEAMULUI, AM IZOLAT CU POLISTIREN DE 3 mm, CA SA NU REDUCEM PREA MULT GOLUL DE GEAM.

ELECTRIC-UL:
- MANOPERA PENTRU INTERIOR:15 MIL LEI( 1.500 RON)
- MATERIALE: 6-7 MIL
- RACORDAREA EXTERIOARA: N-AM PLATIT INCA , DAR NE PREGATIM DE 20-30MIL ( AVEM CEVA DISTANTA CONSIDERABILA PANA LA STALP).

Diana, am vazut pozele! Frumoasa constructia voastra! Imi place mult cum arata cu caramida, e mai frumoasa asa decat BCA-ul! Eu as fi tentata( ca-s sarita uneori) sa o las asa ..... NATUR!!!!


Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput