Miresele anului 2005 (15)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

olguttza -

shoricutza draga, pai cam la toate restaurantele se "termina" programul la 12 - 1 ! Mai ales daca v-au si atras atentia sa-i "platiti" voi salariul ... Pai e clar, mama, ca vor spaga, si ai face bine sa-i lasi sa inteleaga ca o vor capata, ca sa n-ai surprize neplacute la nunta! In principiu poti sa pui deoparte cei 10%, Olguttza stie ce spune (ca tot eu am invatat-o, hi,hi,hi).

N-am urmarit subiectul, la ce restaurant faci?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



Ca mult m-ai invatzat si m-ai inspirat!!!!
P.S: Poimaine merem sa "tratam" cu persoanele...Mi-e groaza!!!

Cununia noastra
Nunta
Pozici

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

quote:
Originally posted by olguttza
[
Draga mea, si la localul nostru aia au program scurt, indiferent daca e weekend sau nu; si cand zic "scurt" inseamna ora 24:00 pentru chelneri si ora 21:00 pentru bucatar si cofetar. Iti inchipui ce-ar fi sa ma las numai in baza asta??? O sa mergem frumushel sa vorbim cu fiecare in parte, incepand cu shefa de sala si terminand cu cofetarul, si-o sa-i rugam - a se-ntelege ademenim - sa stea pana dimineata, pentru ca, vorba ceea, daca noi suntem multumiti, cu siguranta vor fi si ei! Noi avem, totusi, norocul ca ala e local de stat (bugetar, adica), care traieste aproape numai din nunti (inchirieri de spatii) si la care nu se percepe oficial acel comision de 10% pentru ospatari. Noi oricum il vom da, pentru ca tre' sa dam shpaga la astia cu programu' scurt .
Si ca tot se discuta de bani...pe noi ne costa cam 200 milioane cu totul - este efectiv suma investita, care include si local si tot ce tine de nunta asta; nu conteaza c-avem 80 de persoane... e vorba aici numai de bani! Si totul in conditiile in care cununia a fost facuta anul trecut...alti bani, alta dixtractzie . Noi sa fim sanatoshi!!





Olguttza, varul meu a facut anul trecut in sept la Casa Universitarilor. Sa stii ca s-a dus cu recomandare acolo si tot au avut nesimtirea sa-i ceara de la obraz. Prima oara s-a dus la seful chelnerilor care i-a spus ca ei la 12 termina programul si daca el vrea ca ei sa mai stea sa dea si el ceva. S-au inteles la vreo 4 milioane si varul meu credea ca in banii astia intra tot personalul. Cand sa plece il trage de maneca bucatarul. "Domnu' si eu tot la 12 noaptea termin programul" si var-miu a intrebat "... si eu imi fac fripturile singur...???" In concluize alta negociere de vreo 2,5 mil. Deci asa scurt s-au mai dus o gramada de bani in conditiile in care la inceput li se spusese ca in chiria salii intra si comisionul angajatilor si chiar in pretul meniului au si ei o mica parte.
Si sincer... n-au excelat in servicii...
Asa ca mare atentie puiule... si pune piciorul tare in prag si vorbeste tare ca sa te faci inteleasa!!!

Daca mai vrei detalii, sunt aici!
Pupici

Dilaural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by dilaural
Olguttza, varul meu a facut anul trecut in sept la Casa Universitarilor. Sa stii ca s-a dus cu recomandare acolo si tot au avut nesimtirea sa-i ceara de la obraz. Prima oara s-a dus la seful chelnerilor care i-a spus ca ei la 12 termina programul si daca el vrea ca ei sa mai stea sa dea si el ceva. S-au inteles la vreo 4 milioane si varul meu credea ca in banii astia intra tot personalul. Cand sa plece il trage de maneca bucatarul. "Domnu' si eu tot la 12 noaptea termin programul" si var-miu a intrebat "... si eu imi fac fripturile singur...???" In concluize alta negociere de vreo 2,5 mil. Deci asa scurt s-au mai dus o gramada de bani in conditiile in care la inceput li se spusese ca in chiria salii intra si comisionul angajatilor si chiar in pretul meniului au si ei o mica parte.
Si sincer... n-au excelat in servicii...
Asa ca mare atentie puiule... si pune piciorul tare in prag si vorbeste tare ca sa te faci inteleasa!!!

Daca mai vrei detalii, sunt aici!
Pupici

Dilaural



Boghi mi-a zis ca trebuie vorbit cu toata lumea de la bun inceput si stabilite lucrurile in detaliu. In primul rand, noua nu ne-a spus nimeni acolo ca in chiria salii ar intra si altceva...si nici in pretul mancarii. In momentul in care am intrebat cum e cu cei 10%, contabilitatea ne-a raspuns ca asta este strict problema noastra si a celor cu care urmeaza sa tratam (sef de sala, bucatar, cofetar). Noi ne-am facut socoteala, in principiu, si ne-ar iesi cam 7.000.000 de dat p-acolo... Totul depinde insa, cred, si de cat dureaza toata distractzia...adica, cate ore in plus fata de programul lor "pierd" ei servindu-te pe tine. Vineri o sa va spun cum am tratat cu ei...

Cununia noastra
Nunta
Pozici

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Va multumesc mult de tot ptr informatii si sfaturi. Sa stiti ca de cei 10% am discutat de la prima intalnire cu ei, deci nu era problema ca nu le dam spaga .... Aia este implicita la orice nunta pana la urma. Deci nu inteleg de ce mi-a facut faza aia ieri. In fine, azi dupa ce am vb cu voi, ne-am dus iar la managerul restaurantului (este o tipa), cu un buchet frumos de trandafiri si am intrebat-o daca se poate decala servirea meniului pana la ora 3 dim (adica ultimul fel in jur de 1 si tortul pe la 3). Surprize, surprize!!!! Mi-a spus ca nu este nici-o problema, se serveste cand vreau eu. Am ramas blocata! Ieri nu se putea si azi se poate! Si acum ma simt ca o idioata ca nu am dormit toata noaptea din cauza asta! Ce bine ca m-am mai linistit un pic .... mai sunt decat 9 zile pana la nunta ....
Va pup si va multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Felicitari Tucike, CASA DE PIATRA!!!! Sunt trista pentru ca nu pot vedea pozele tale, nu stiu de ce, sper sa ne povestesti mai multe despre cum s-a desfasurat marele eveniment. Vreau sa vad si eu pozeleeeee......

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Tucike ati fost foarte frumosi!

FELICITARI SI CASA DE PIATRA!!!!]
Am reusit sa mai intru putin pe forum.Am cam terminat pregatirile de nunta.Mama mai face putina curatenie prin casa.Pe mine nu ma pune la lucru,"sa nu ma obosesc".In rest totul e aranjat.Doar emotiile nu ma lasa in pace si cresc de la o ora la alta.Le-am mai potolit putin cu o jumatate de distonocalm.
Maine ma duc dupa rochita!
In sfarsit o s-o aduc acasa.Cred ca toata ziua ma voi imbraca cu ea Si voi defila prin casa cu ea.
Nushulica ma bucur ca ti-ai gasit rochita!
Bun venit noilor miresuci!

PUPICI!




RAMON_RAMONEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

Si mie mi-a venit rau cand am facut un calcul total al nuntii, cam 9-10.000E fara luna de miere, pt 160 pers.bine o parte ii recuperam la rest dar poti sa stii cat?
In legatura cu pretul meniului sunt de acord ca nu trebuie sa includ rochia, hainele luna de miere sau mai stiu eu ce nebunii.Dar invitatiile, baloane,muzica, dj foto am inteles ca se includ, practic fac parte din petrcere.Cel putin asa a fost la toate nuntile la care am fost si am fost la o gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ramonellaai grija de tine si nu lasa stresul sa faca ce vrea din tine draga pune-l la punctiar cu rochitza asa e cand o aduci acasa nu-ti mai vine sa o dai jos stai numai in fata oglinzii
eu alaltaieri cand mi-am luat-o nici mancare nu am mai facut si iubi a mancat biscuitidar a zis ca ma intelege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miezure spune:

'Neatza!
Fetelor, am patit-o si eu cu cei 10% ieri!
Am fost la restaurant sa vedem ce si cum (ca se apropie: mai sunt 9 zile!!!!!) si seful de sala ne-a zis ca dimineata se adauga 10% din nota de plata pentru chelneri. Asta spre deosebire de ce ni s-a zis cand am incheiat contractul, in septembrie. Atunci ne-au zis ca in pretul meniului intra si plata chelnerilor.
Totul are si o explicatie: in septembrie, cand am incheiat noi contractul, euro era 40 000 acum e doar 36 000. Presupun ca au mai marit si ei pretul meniului anul asta. Cand a vazut tipul la ce pret avem noi meniul s-a ingalbenit. Si asa ca a inventat chestia asta cu 10% pentru chelneri, ca sa acopere cheltuielile. Imm, ce ziceti, nu e plauzibila interpretarea mea!?!
Deh, om vedea noi ce o fi.
Marti ne ducem iar, sa punem la punct toate detaliile.
Offf, nu mai ot de oboseala!!!!!


miez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Fetele, aseara am fost si mi-am luat costumasul pentru cununia civila de la casa de moda. ESTE SUPERB!!! Nu am cuvinte, nu mai vroiam sa ma dezbrac....si l-am imbracat de 3 ori ca nu rezistam...Si tot aseara am luat si invitatiile care sunt si ele superbe, si slava Domnului...fara greseala

Mergi la inceput