Mamici Noiembrie-Decembrie 2005 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetelor, si eu ma mai intru in panica si ma intreb daca bebe este bine, mi se pare o vesnicie pina la urmatoarea echo ( May 25 ), incepind de ieri nu mai iau pastile progesteron – le-am terminat si dr. gin-ob. mi-a spus ca nu mai am nevoie - si mi-este cam frica, daca ma pomenesc cu vreo problema la sf. de saptamina, doctorul nu-i de gasit cind ai nevoie de el si pe deasupra noi luni sintem liberi fiindca este Victoria Day si totul este inchis.
Vineri seara mergem la petrecerea unor prieteni si simbata dimineata plecam la cabana unchiului meu, cam la doua ore distanta de mers cu masina, si acolo nu exista spitale, poate doar un cabinet medical pentru mici urgente, dar pentru ceva mai grav…sa te fereasca Dumnezeu..imi spun ca totul va fi bine, chiar daca sufleteste nu sint pe deplin convinsa.

Bun sosit noilor gravidutze!!

Bb_alinus - in leg. cu amniocenteza, parerea mea este sa nu te legi la cap daca nu te doare.

Monet – multumim pentru poze, se pare ca ati avut o vacanta super!

Anda77 - da, si eu am dor de duca si de cumparat lucrusoare, dar mai astept putin.
Sint convinsa ca ar trebui sa cumpar dinainte, este si practic, si mai putin costisitor (nu faci gaura in buget dintr-o data) insa asa cum raspundea o mamica, este devastator sa se intimple ceva si apoi sa ramai cu lucrusoarele. Si in ziua de astazi ma gindesc “acum primul meu copil ar fi avut atitia ani, al doilea atitia ani, s.a.m.d ..” si nu am cumparat nimic pentru nici unul, doar la ultima sarcina mi-am cumparat o rochita de vara care mi-a placut mult ( desi era iarna ) ma imaginam cum imi va sta in vara, cind burtica ar fi trebuit sa fie foarte vizibila…la doua zile dupa acest eveniment am pierdut sarcina. Binenteles ca nu au nici o legatura una cu alta, dar nu ma puteam abtine sa nu suspin de cite ori vedeam rochia cu pricina, era dureros si vederea ei imi provoca tristete.
Cred ca voi incepe cumparaturile dupa ce aflu ca sint bune toate analizele, asa este mai sigur.

Numai bine la toate!

& bobita 11+


Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Draga Ina ,
nici nu ma gandeam sa fac amniocenteza asta, intrebasem si eram un pic confuza ca al meu doctor a cam insistat ca ar fi cea mai buna solutie pe care el mi-o recomanda ( s-a apucat sa imi zica ca si fiica lui a facut, ca toate asistentele din centrul medical au facut) bla bla, mi se parea un pic cam prea comercial. Si ce ma oftica e ca al meu sot a povestit toata istoria asta colegei lui de servici ( si o foarte buna prietena de familie), ea fiind cea care mi-a recomandat doctorul ( nascuse cu el anul trecut) si ea s-a gasit sa zica ca e ciudat ce povestesc eu ( asta ca sa nu spuna de-a dreptul ca mint), ca ei anul trecut nu a pus asa problema si nu prea vede cum a putut sa imi insiste mie pe o astfel de varianta! Asta chiar m-a enervat! Na ca m-am descarcat aici cu voi!
Insa amniocenteza iese din discutie, mai ales dupa ce am vorbit cu o prietena care anul trecut a fost obligata sa o faca pt ca avea peste 38 ani si care mi-a povestit ca este dureros, ca apoi ai dureri si trebuie sa stai la pat cam o saptamana! Asta ce imi povestea ea, nu stiu daca e valabil in general pt toata lumea! Si unde mai pui ca exista si acel risc de 1/200 cazuri!
Si gata ma opresc aici si va urez noapte buna!
Alina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salutare fetelor!

Am fost ieri la dr, bebelica e fte bine, dimensiuni de 16 sapt (eu sunt in 15), lichid suficient, da din manute si se misca, coloana e ok.... toate bune. Insa in timpul eco a vazut ca mi se contracta uterul (cu o seara inainte avusesem ceva dureri) si mi-a dat medicamente. No-spa, Magne B6 si inca unul de-l iau de 3 ori pe zi pt oprirea contractiilor. M-a chemat luna viitoare, mi-a spus ca nu e nimic anormal ca bebe creste acuma mai brusc si trebuie ca uterul sa-i faca fatza, nu mi-a dat nici o indicatie de repaos, reducere efort ceva special-nimic, deci in mod normal ar trebui sa fiu linistita. Dar eu ma cam stresez, desi am vazut ca multe din fetele de pe aici au luat tot felul de medicamente pentru diverse cauze mult mai periculoase. Insa acum imi analizez fiecare senzatie, si nu mai am nervi de nimic. Si mama care e medic mi-a spus sa stau calma ca nu e nimic grav.... dar stiti cum e....
Oricum, important e ca bebelica e super si nu va fi nimic in neregula cu noi.

Mandy, haine in Cluj: in Pta. Mihai Viteazu langa Mag. Chinezesc din statia de autobus spre gara, in stanga la Mc Donalds, mai spre Flip de Mag.Napolact de langa Republica, pe Baritiu la mag ala de carpe si in Pta. Marasti pe unde nimeresti. Slaba marfa, dar mai sunt si chestii dragute.

Cat despre epilat, cel mai bine e tot cu epilatorul ca macar cu ala nu pui nici o substanta pe piele.

O zi super,

Ripley 15 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Neatza burtici!

Ce va invidiez fetelor ca sunteti slabe si nu puneti kg pe voi! Eu am o mare problema, si anume sunt grasa! Nu am planificat acesta sarcina si m-a prins cu f.multe kg in plus. Dar sa de D-ZEU sa fie totul ok si cu putin noroc poate nu iau mai mult de 12 kg pana la final!

In alta ordine de idei vreu sa va mai intreb ceva. Eu am caine si toata lumea ma sfatuieste sa renunt la el. Este un ciobanesc englezesc (Bobtail) siare o blana impresionanta care produce un al doilea covor prin casa. Ce sa fac? Nu vreau sa-l dau, nu pot sa-l dau; a fost copilul meu pana acum si face parte din familie si nu ma lasa sufletul sa o dau! Credeti ca procedez gresit?

Acum va pup ca tb sa ma duc la servici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

anda77, eu am mai bine de 9 cm in talie (sub talie m-am bombat binisor) - astazi am inaugurat blugii cu burta (pe care i-am cumparat de la Baby Expo) caci pantalonii nu mai faceau fata... Nici cu camasile nu stiu ce o sa fac... ce aveam pana acum (relativ largi) nu cred ca ma mai tin 2 saptamani! Eu una sunt tare mandra de burtica mea

mandyksch, NU categoric pentru crema epilatoare caci contine tot felul de substante nocive!!! Ceara nu este recomandata in conditiile in care iti produce asemenea dureri incat sa iti declanseze contractii respectiv travaliul (mi se pare tare greu de realizat)... Din pacate, nu iti pai ramane decat aparatul de ras Eu una inca mai folosesc epilatorul, dar pentru picioare devine din ce in ce mai incomoda pozitia... si avand in vedere ca vine si vara si vom fi mai dezgolite, o sa imi fac abonament la cosmetica.

Bubamara, e foarte putin probabil sa iti mai faca transvaginala la 12 saptamani... mie la 11 saptamani mi-a facut abdominala si s-a vazut bebelul super!!!

O sa mai mergem miercuri!!! Deabia asteptam sa-l mai vedem!!!!

Ina869, te inteleg perfect!!!!!

dordia2000, daca ii faci cutului toate vaccinurile nu este obligatoriu sa renunti la el!!! Mai grav este cu pisicile!!

IrinucaR 14+



www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

buna dimineata butici !
dordia 2000, parerea mea personala e ca nu poate face rau la nimik catelul; asta cu conditia sa pastrezi o igiena riguroasa de exemplu spalatul cazii dupa ce il speli pe labute, etc; acum 4 ani cand a nascut sora mea, stateam cu ei si aveam si o dalmatianca, si copilul a fost sanatos, nu a avut nici o problema; eu am acum o pisicuta si multi imi zic sa scap de ea, dar crede-ma, nici prin cap nu imi trece ca ar putea face rau bebitului; o sa vezi si o tona de pareri in contra la a mea, dar sa stii ca copiii care sunt prea cocolositi devin sensibili, iar cei care cresc cu un animalut in preajma sunt mult mai sociabili, etc.
eu cu burtica stau bine, se vede bine mersi, dar depinde ce port; am mai zis eu asta, am o conformatie cu solduri mai mari dar fara burta, asa ca spre deliciul sotului, se observa; si eu aveam o tona de fustite scurte care adios, le-am ascuns, ca am pus vreo 2 kg, 1 pe picioare si 1 pe sani, asa ca au zburat si niste camasi, 90% din sutiene si chilotaraia tanga, care ma eneveaza de mor si am impresia ca imi opreste burtica din crescut.
ieri am fost iar la oftalmolog si m-a consultat dra de data asta - s-a benoclat o gramada in ochii mei, si dupa aia cica hai sa luam o tensiune oculara; eu, bine, habar n-aveam ce e aia.
si intai imi pune niste picaturi- eu zic "atropina ?" ea : "nuuu, nu punem noi atropina la gravidute..."
deja ma bucuram, ca m-a mai tinut ea de vb despre sarcina vreo 2 minute, cand parca mi se facusera de carton ochii... "bine, acuma s-au anesteziat pleoapele... hai sa mai punem si din astea..."
si da-i si toarna si niste picaturi galbene-verzi, naspa de tot, in fine ma umpluse pe toata fata ca nu prea stateam... ma sterg cu un servetel la nas, si constat ca ajunsese galbeneala si pe acolo...
si hop , ma pune la dioptron, care aveti ochelari, stiti cum e, trebuie sa stai cu barbia si fruntea lipite de un suport, si aici moneaza un varf ca de creion gros de tot si ce credeti ca vroia sa faca ea ????
sa mi-l lipeasca de ochi !!!!!!!!! hah, asa credea ea, dar dupa 5 minute, timp in care navaleste si sotu inauntru sa vada ce imi face de racnesc asa, se lasa pagubasa, si ma intreaba cum reusesc sa-mi trag ochiul inapoi fara sa misc capul si daca vreau sa incercam si la perete.... nu, mersi, nu vreau chiar deloc.
ei, in fine, se pare ca cezariana scrie pe fundul meu, fiindca am retina subtiata si doctorita nu poate sa imi dea recomandare de nastere naturala...
(se pare ca cu uleiul de masline cumparat voi face salata, nu masaje prin zonele de jos...)

dienutagraviduta si bebelosica 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu voi fi o mamica de decembrie. Am 6 saptamani si 6 zile azi. Este unic si de 7 mm.


paula2003 &
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor!
Am fost si eu ieri la medic: am implinit 8 sapt, dimensiuni normale... Nu mi-a mai facut echo', e de parere ca una pe luna e cam des. De-abia astept data viitoare sa-l vad iarasi pe !

Altfel, spre surprinderea mea, care nu ma trezesc decat din weekend in weekend din nebunia de la serviciu, mi se iteste si mie deja burtica !!! Ieri chiar mi-a aratat doctorita cum se simte uterul prin burtica
Deocamdata ma descurc foarte bine cu perechile de pantaloni cu talie joasa pe care ii am, sper sa incap in ei inca vreo luna, doua, sa nu pun prea mult pe solduri, coapse... Sau sunt prea optimista ???

Oricum, inca nu m-am ingrasat. N-am mai mancat dulciuri de o vesnicie, nici nu le pot vedea. Fructe din plin, iaurt (de 400g! )... Dar eu zic ca mananc bine.

Ma cam puneti pe ganduri: deci deja se vad burticile??
Eu inca n-am anuntat la serviciu, cum ziceam: o pot face fata in fata cu seful doar acum sau peste o luna... Voi ce ziceti, e prea devreme sa-i spun la 8 sapt, sau va fi prea tarziu la 13 ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata, vad ca s-a mai scris de aseara. Ripley, iti multumesc pentru sfaturi. Sper totusi sa gasesc ceva haine miercuri cand merg la Cluj caci pe zi ce trece hainele mele normale devin din ce in ce mai incomode (mai desfac un nasture, un fermoar).

In ce priveste epilatul se pare ca nu am o solutie mai buna decat aparatul...si asta ma cam enerveaza, ce sa fac?? Asta este voi face fata eroic.

Maria-Alexia eu l-am anuntat pe seful meu cam pe la 8-9 saptamani, depinde ce lucrezi , eu vroiam sa stie din timp ca nu se mai poate baza pe mine in mod neconditionat la orice ora din zi, pentru ca va trebui sa respect niste programari la doctor (din pacate nu doar la ginecolog ci si la cardiolog si oftalmolog), programari pe care nu le voi sari pentry ca bb e mai important acum. Asta nu inseamna ca nu mai uita ca sunt insarcinata si se mai trezeste ca trebuie sa stau suplimentar cand am programare la doctor dar in ultima vreme am invatat sa spun si "nu". In mare a inteles totusi.

Dienuta, vad ca si tu ai probleme cu ochii. Mie deja mi-a dat oftalmologul recomandarea pentru cezariana, mi-a spus ca e prea mare riscul sa nasc natural. Eu n-am avut nici o problema la controlul oftalmologic, mi-a luat si tensiunea dar nu mi-a pus picaturi in ochi, n-am simit un disconfort mare.

Acum asteptam sa-l vedem pe bebe pe 25 mai dupa-masa , dar inainte de masa trebuie sa vizitam si cardiologul la Institutul Inimii .Sper sa fie totul OK.

Mandy, 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Bubamara, stiu ca face bine sa-ti relaxezi picioarele tinandu-le pe ceva suport (pat, perete) mai sus decat corpul. Adica trebuie sa stai pe spate. Ajuta sangele sa se intoarca mai usor spre inima.




"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput