Mamici de iulie-august 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Mey fetelor de n-aveti somn veniti la minr [;D]. Mie mi-e un somn...de ieri de la pranz sunt singura cu cea mica si dorm deja pe mine.. si zau ca a fost cumintica foc!

Eu mi-am facut si bagajul de spital just in case ca vine inapoi tati si ne gaseste trei. Cum aici spitalul are grija de mine si de pui cu tot necesarul de hainute, medicamente, etc. Mi-am luat un laxativ puternic ca aici nu-mi goleste nimeni stomacelul inainte, necessaire-ul cu chestii de baza de la pasta de dinti la gelul meu preferat. Niste uleiuri pentru nastere, un gel pentru picioare post nastere si niste sosete groasee. Niste prune uscate pentru mine tot pe post de laxativ dupa, nu de alta dar data trecuta am simtit nevoia . Hainutele pentru bebe si mine la iesirea din spital si gata. Montat si scaunelul de bebe in masina ca sa nu alerg prietenii sa mi-l monteze ei in cazul in care s-o grabi bebe.
Ce mai is gata si sper sa nu fie cazul ca bebe n-a trecut de 2 kilute si jumatate

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Salutare, burtici!
Nicoll mada, sigur ca mi-ar placea sa ne intalnim daca treci prin Deva.
Fetele, aici iar ploua, deci azi voi sta in casa si voi calca hainele bebicii mele. Oricum am inceput naspa ziua, mi-am varsat cafeaua pe tastatura, sper ca nu va pusca pana vine sotul s-o curete.
Voua va doresc o zi buna!

Sa auzim numai de bine.
30+ si din burtica Sara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Deny dr ta e batuta in cap. Mergi si repeta RH-ul asta trebuia sa faci la inceputul sarcinii dar este bine si acum. Eu am Rh negativ si sotul pozitiv si mai avem si incompatibilitate de grup sanguin(eu 0I si el AII) si fac in fiecare luna anticorpii anti Rh si anticorpii anti A. Din luna a saptea este f important sa fie tinuti sub observatie. Se poate ajunge ca la nastere daca nu este in regula copilului sa ii fie schimbat tot sangele prin transfuzie. Nu e de joaca cu asta.
Pupici la burtici si o zi excelenta,

Monica si bocanila de 32 sapt din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

salut mamici harnicute!
eu m-am trezit intr-o stare nasoluta in aceasta dimineata, dar ma duc la masaj si imi trece.
va pup si intru mai tirziu sa va spun cum a fost.
M 27 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Buna dimineata!

cin ma bucur foarte mult ca te-am gasit. Pe doctor l-am cunoscut in 2003 si am fost cu prietenii care mi l-au recomandat si acum, la dansul la un control. Pe atunci imi doream un bebe si am vrut sa stiu daca e totul ok pt ca trebuia sa ne mutam in Elvetia. Foarte multe nu imi amintesc de dansul, dar stiu ca prietena mea a nascut 2 copii si mi-a spus ca este un om extraordinar la nastere. Ca nu vorbeste mult e bine pt ca vorbesc eu si pt dansul. Miercuri merg la spital.

Luminita
28 de saptamani cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Mai ce alintate sunt fetele din strainatate. Vreau si eu muzica, aromoterapie si alte alea... Dar cred ca trebuie sa ma multumesc cu conditiile pe care le avem noi in Romania. Lasa ca trece si vin repede cu bebe acasa si ne alintam noi.

Luminita
28 de saptamani cu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Neata fetele!
Poate cele care ati fost in "tura de noapte" va veti putea odihnii ziua. Eu dorm ca valiza in gara, ma mai trezeste nevoia si foamea dar rar, probabil mai incolo o sa suferim de insomnie, deocamdata profitam.
Azi e soare pe strada noastra, va dorim si voua la fel!

Zina si bb Matei 28 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

neatza la burtici,

m-am trezit si eu, am mancat si acum asa m-as baga inapoi la somn... cred ca-i din cauza vremii, se anunta o zi rece si noroasa.

Oana C, bine ca sunteti ok si tu si bebelusha ta, ce maricica este... De-abea asteptam sa vedem poze cu camera fetitei, cred ca esti tare fericita!!!! Asa de mult mi-as fi dorit sa am si eu camera separata pentru bebelusha mea... sunt o frustrata la capitolul asta...

Mamini, draga de tine!!! Noi te , poate-ti mai trece din starea aiurea cu care te-ai trezit!!! Ce bun este masajul, vei vedea ca sigur iti va trece!!! Probabil ti se trage si de la ideea ca vei sta acasa si te vei plictisi, dar cauta sa gasesti mereu partea buna a fiecarui lucru mai putin neplacut. De exemplu gandeste-te ca vei avea mai mult timp sa te ocupi de tine, sa te ingijesti, sa te rasfeti, in plus te poti ocupa de amenajarea camerei lui bebe, cumparaturi - oooaaauuuu, asta-i partea cea mai faina!!!, sa te apuci sa citesti despre bebe diverse carti si... sa stai muuult cu noi pe forum!!! Nu ai nici o prietena acolo cu care sa poti iesi la plimbare, la o cafea, ceva??? Conteaza mult sa ai cu cine discuta... mai ales ca sotul tau este atata timp plecat de acasa cu serviciul...

Katink, ce frumos... asa va fi si la noi peste vreo 100 de ani, dar din nefericire noi nu vom mai apuca...

Ioana, si eu mai am o multime de cumparat, dar o iau incetisor ca sa nu am senzatia ca saracesc... Este bun pretul la prosopel, aici am vazut scumputze... dar mai caut, ca doar ce altceva am de facut??? Shopping la greu dar !!!

Apropos, fetelor ce stiti, cat de buna este pompa electrica de la Farlin????? Mi se pare extrem de ieftina in comparatie cu acelasi produs de la Avent sau Chicco si nu stiu cat este de buna...

Pupici multi,

Irina si bebe 27 sapt.



http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Vad ca starea asta psihica deplorabila se manifesta in grup pe aici . Si eu acum cateva zile eram cu capsa pusa rau de tot, mi se parea ca nu fac nimic, ca trece timpul si n alte idei exagerate.
Treaba asta cu dependenta/independenta este spinoasa rau, nu ma mira ca barbatii se iau de cap cand este vorba de psihismul feminin ! Acum nu multa vreme ma agasa la maxim sotul meu ca nici pana la alimentara de jos nu vroia sa mearga fara mine; acuuuummaaaa! fac crize daca pleaca jumate de ora sau baietii la o bere pe terasa. Cine sa ne inteleaga? Si mie imi este greu sa ma inteleg! Ce-o mai zice biata Eva cand vede asa o mama aiurita . Noroc ca este ea si ma forteaza sa ma echilibrez si sa incerc sa judec inainte sa ma apuce nabadaile!
Dar nici asta nu functioneza tot timpul, caci bietul tati tot trebuie sa suporte tiradele noastre de paranoia din cand in cand .

In alta ordine de idei, fetelor de pe dincolo m-ati cam facut sa plang Cand om ajunge si noi sa avem macar conditii decente? Pe bune daca nu imi vine in momentul asta sa nasc macar acasa!

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 29 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Buna dimineata!

Fetelor, ma alatur si eu celor care au probleme cu somnul. Pe mina inca nu ma obliga bebelina sa merg des noaptea la baie dar am orele mele de trezire pe la 3-4 cand se dezlipeste somnul de mine si nu mai vrea sa vina

Mamini sa stii ca exact asa sunt si eu referitor la statul acasa. Parca imi citeam ganduriele cand am citit mesajele tale. Eu a trebuit sa stau 10 zile in concediu medical, sa stau linistita, mai mult in pat.... si dupa 3 zile m-a busit rau plansul si depresia Dar ma mai gandeam apoi ca eu sunt aia egoista, ca daca trebuia sa stau numai in pat de la inceputul sarcinii, asa cum e cazul unor fete, ce faceam??? Aia e dovada de iubire fata de bebe, nu gluma. Dar uneori tot ma mai apuca damblaua n-am ce face Plus ca eu va trebui sa stau 2 ani acasa pt ca nu am nici parintii nici socrii aproape. In plus mama nu e pensionata ca sa poata sta cu mine iar in soacra-mea, fie vorba intre noi, am motive intemeiate sa nu am incredere. Asa ca o sa stau eu. Si ma mai gandesc ca pana la urma probabil cei 2 ani o sa treaca repede, ca n-o sa ma lase bebe sa ma plictisesc. Deci ramane sa ma stresez numai pt perioada de prenatal.

Ei dar acum am o ocupatie: am cumparat mocheta si in weekend vrem sa zugravim camera pt bebe. De abia astept sa vad cum o sa iasa, ca de imaginat mi-o imaginez de mult.

Gata ca v-am innebunit

Aaaa, dar am uitat sa va spun ca a inceput zuzulina mea sa imi dea suturi in ficat, si astea dooooooor, sunt ca niste intepaturi nasoale. Noroc ca nu se repeta prea des, deocamdata, desi la ce preferinta are ea pentru partea dreapta cred ca am mari sanse sa se inteteasca boxul asta la ficateii mei Dar nu-i nimic, lasa ca asta trece. Tot mi-e draga de nu mai pot de nerabdare sa o tin in brate

Pupici

Cami si zuza mica din burtica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gcamelia2002/album?.dir=/4a02&.src=ph

Mergi la inceput