Streptococ grup B

Streptococ grup B | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Cine a fost diagnosticata cu asa ceva sa-mi spuna si mie cu ce se trateaza si in ce saptamana, va rog.
Mie mi-a recomandat Cefalexin desi ar fi putut sa-mi dea ceva si din grupa Penicilinelor (care sunt sigure, nu ?).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Cefalexin este din grupa cefalosporinelor, care sunt antibiotice inrudite cu penicilinele si sunt la fel de sigure in sarcina. Putem sa-ti insiram noi tot felul de tratamente urmate, dar mi se pare normal sa urmezi tratamentul pe care ti l-a prescris medicul tau, ca de asta ai un medic curant, care iti cunoaste cel mai bine particularitatile si daca asta ti-a prescris inseamna ca a considerat ca este tratamentul optim pt tine.

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Miruna, si eu am fost diagnosticata cu streptococ hemolitic grup B. Mi s-a facut si o antibiograma insa nu am inceput inca tratamentul fiindca sunt abia in s. 11. Ginecologul meu mi-a spus ca-l voi incepe dupa s. 14, ca e musai sa fi trecut deja de primul trimestru, cand nu e bine sa actionez cu antibiotice, chiar permise fiind ele.
Oricum, din cate stiu eu, streptococul asta face urāt abia in trimestrul 3, fiindca rupe membranele inainte de vreme si provoaca nasterea prematura. In plus, daca nu te vindeci pana cand nashti, risca sa se infecteze si fatul, mai ales daca nasterea e normala.
Eu zic sa-ti faci tratamentul cu ce ti-a prescris medicul tau, daca deja esti in trimestrul 2 de sarcina si sa-ti repetzi analiza dupa terminarea antibioticului, sa vezi daca te-ai vindecat au ba.

Bafta multa!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Da, sunt in saptamana a 16-a si azi-maine incep tratamentul.
Nu stiu cat de bine ma stie medicul, am fost o singura data la el .
Banuiesc ca Cefalexin e tot una cu Cephalin (asa gasesc in farmacii).
Incep sa iau si sper sa scap de streptococul asta.
Voi unde v-ati facut analiza ? Ma gandeam sa o repet in alta parte, dupa tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Eu mi-am facut cultura de col la Medicover. Poate ar fi mai bine sa-ti repetzi analiza la Cantacuzino. E unul dintre laboratoarele sigure.
Oricum, asigura-te intai bine de tot ca Cephalin e tot una cu Cefalexin. Ca daca doar seamana la denumire dar sunt chestii total diferite, nu e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu prima data mi-am facut cultura la Medsana si mi-a iesit pozitiv. Noroc ca am avut buna inspiratie sa mi-o repet la spital si a iesit negativ (fara tratament in prealabil, evident). Cum n-am crezut acest rezultat, am facut o obsesie din a-mi repeta analiza la spital de inca vreo 2 ori si tot negativ mi-a iesit. In ultimul trimestru mi-am repetat-o la spitalul unde am nascut si evident tot negativ a iesit. Asa ca daca ai vreun dubiu, repeta analiza si la alt laborator; poate ai vreo surpriza...

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput