Sportul strica?

Sportul strica? | Autor: abracadabra

Link direct la acest mesaj

Ma scuzati ca dau buzna asa...dar am o dilema.
Am un baiat de 9 ani si a fost cu un coleg la un antrenament la o scoala de fotbal. I-a placut mult si acum ma bate la cap sa-l inscriu si pe el. Mie mi-e teama sa nu-si neglijeze temele pt sport, dar, pe de alta parte, putina miscare nu i-ar strica, mai ales ca e cam firav.Si in plus n-ar mai pierde timpul in praful din spatele blocului.
Voi cum ati proceda?????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

da, de o suta de ori da. In primul rind il ajuta sa creasca armonios. In al doilea rind are un program de viata, lectii, antrenament. In al treilea nu mai pierde timpul cu alte prostii. Nu te teme ca nu are timp de invatatura. parintii mei nu m-au dat sa fac nici o activitate extrascolara cind am fost mica din aceasta teama absolut bizara si am regretat toata viata. in timpul pe care l-as fi alocat activitatilor extrascolare citeam carti politiste pe care le tineam sub manualele de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Nu are ce sa piarda,face miscare creste frumos si o sa aibe un corp sanatos si puternic.In cazul in care vezi ca o sa isi neglijeze scoala poti sa il retragi.

'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina
Poze_familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Cu aceasta dilema traiesc si eu de un an. Fi-miu e in clasa I si inca incercam sa gasim acel mod de viata optim, care sa le imbine pe toate, sa construim un reflex ... inca mai cautam. Am mers prin tatonari si am avut parte de o gramada de reactii (unele pozitive, altele negative ). Ajutata (de diectoare, de invatatoare, de phihologi - cu care am stat de vorba) incerc sa-mi mai ajustez si eu comportamentul. Hai ca m-am intins cam mult... ideea este ca trebuie gasit un echilibru: scoala, lectii, joaca. Pt. mine este f. greu (cateodata imi dau seama ca sunt obsedata sa fie primul, sa fie cel mai destept si din pacate cand am fortat nota efectul a fost...invers). Asa ca, sunt la capitolul autoeducatie si sambata l-am inscris la inot (care ii place f. mult; a mai facut inot cand era la gradi dar am considerat necesar sa-l intrerup ca a inceput scoala si trebuie sa invete!). Azi este prima zi. Va face de 3 ori/sapt. pana se termina scoala si apoi, in functie de program, zilnic.

Din toamna vreau sa-l dau si la engleza - la Lexis.

Vedeti, ma autoeduc ! Faceti ca mine... lasa-l la fotbal (mai ales ca se apropie vacanta).

Va pup.

Mergi la inceput