Bebelusi de sept - oct 2004 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Geo - am citit acum din urma; nici Vlad nu a luat in greutate cum ar fi trebuit in luna a 7-a, fapt care a coincis cu marirea brusca numarului de scaune pe zi - el care facea o data la doua zile ajunsese sa faca dupa fiecare masa; pediatra mi-a zis ca, chiar daca nu erau moi, tot diaree se cheama;
am depistat si posibila cauza: ii dadusem prea mult suc de fructe!

si o alta cauza mi-a spus ca a fost faptul ca el renuntase la masa de noapte, deci nu mai manca de la 8-9 seara pana dimineata la 7; mi-a zis ca pauza este prea mare, ca degeaba mananca bine 1/2 din zi daca 12 ore nu mai mananca nimic.

de cand a implinit 7 luni imi pun ceasul sa sune si il hranesc si noaptea pe la 1-2; deci are acum 3 mese de hrana diversificata (la 12, 15 si 18, si 4 mese de lapte: dimineata la 6 si la 8, seara la 20-21 si noaptea la 1-2.

i-am dat si calciu carbonic pentru diaree; i-am facut coprocultura sa vedem ca nu are in scaun alimente nedigerate - si nu avea.

acum tot mai face 3-4 scaune pe zi, unele nu mai mari ca o aluna (!), dar a luat in greutate, in luna a 8-a, pana acum, 560 de grame.

in luna a 7-a luase doar 200, deci ma declar multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Danyce - felicitari si din partea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Aissa si noi suntem nedormiti.......bazucu s-a marait non-stop azi-noapte.......offffffff ce-l mai chinuie si dintii astia saracutul!
Acum m-am uitat in gurita si se vede crapata gingia sus in stanga......deci vineeeeeeeee!

In rest de ieri umbla si in 4 labe(inainte!)....asa mai putin, dar tot e bine! Si bate toba cu lopatica pe galetusa cu fundu-n sus!....si stie unde sunt ochii...si stie sa-ti arate dintii.....o gramada de lucruri stie deja bazucu meu.....ma tot minunez cat de repede si usor invata!

ma duc sa-i pregatesc sa pape!!!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Fetelor, multumesc din nou!
Ana_a, LA MULTI ANI!, multa sanatate, fericire si numai bucurii alaturi de sot si micutul Stefan!


Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am nervi!
Vineri m-au sunat de la Buburuza cum ca comanda mea data joi vine azi. Si m-au intrebat cand sunt acasa. Am zis pana in pranz si dupa 2. Acum stateam pe ace, ca deh, sa vad daca vin, asta mica maraie langa mine si nu ieseam afara de oful lor. Pana la urma ii sun sa intreb la ce ora vin. Si cica lunea Farlinul (de care m-am lovit si luna trecuta) are zi libera lunea si nu pot lua produsele de la ei, asa ca nu vine azi. Bai, sunt eu tampita sau ei? Dar vineri nu stia asta cand a verificat comanda????? Sa dea naiba dar sunt cam neseriosi, sau nepriceputi.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aissa...eu spun ca sunt prost organizati si aiuriti. La fel mi-au facut si mie. am dat comanda luni, mi-au zis ca vine joi si ca au toate produsele cerute de mine. Apoi ma sunau in fiecare zi sa-mi spuna ca nu mai au cate ceva din comanda mea dar ca restul le au. A doua zi iar ma sunau ca nu mai au altceva din comanda dar pe celelalte le au...si pana la urma comanda a ajuns vineri la mine dar cu nici jumate din produsele comandate initial pt ca nu le mai aveau. Nici mie nu mi-au placut deloc!!!
Ca sa nu mai pun la socoteala nesimtirea mosulicului ce mi-a livrat comanda si ma minte ca nu are sa-mi dea reste (era vorba de vreo 80000) desi eu ii cerusem doar 50000 si 30000 sa-i ramana lui spaga. Sa mai spun ca mosulicul a uitat sa ia factura rosie si ma suna aia de la buburuza sa ma intrebe cand sunt acasa sa treaca s-o ia si ramane stabilit ca ma vor suna in ziua cand vor avea drum pe aici...si pauza, nu m-au sunat dar peste vreo saptamana m-am trezit cu mosulica la usa de m-am si speriat.
Unele fete au fost totusi multumite...se pare ca doar noi doua am avut ghinion.

Eu am nervi din cauza mandrei care nu vrea sa manance deloc-deloc. S-a trezit la 10 si la 11.20 cand am incercat sa-i dau sa pape s-a facut ca-i e somn si nu a vrut deloc sa pape. Acum am pus-o in patut si face vocalize. Prima masa de laptic a papat-o la 7.30 si de atunci nimic. Eu vreau sa iesim afara dar pana nu-i dau sa pape nu iesim.

Georgiana, noi la control mergem inca lunar...merg si pt reteta si o iau si pe ea cu mine s-o cantaresc caci eu n-am cantar acasa si ma roade curiozitatea sa stiu cat mai creste lunar.
Kk face o data pe zi in medie dar am avut si perioade cand facea de 3-4 ori pe zi...asta culmea a fost in luna in care a luat 750 gr.

Herra, dar ce cantitate de lapte bea la o masa bebe? Vad ca-i dai 4 mese pe zi de lapte plus 3 de mancare ... ii dai putin si des?

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 8 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna!
LA MULTI ANI ANA_A sa ai parte de flori si iubire in acesta zi .
Eu sunt chiompi Dienuta mea are treziri in program, lungi si dese asa ca astazi avand o zi grea tati s-a refugiat in birou si am dormit singurele, ma rog nu chiar dormit dar asta este.
Am inceput sa papam si iaurt si out, ce mai urmeaza cu ce o mai diversific acum ca inca nu am intrebat-o pe dr.

Azi bona mea nu m-a intrebat si imi luasem eu un pachet de biscuiti cu miere si toanta i-a dat din aia sper sa nu aiba nimic .

Eu ii mai dau la pranz piure de cartofi cu carnita are ceva? Voi le-ati dat asa ceva?

Ellen frumoase pozici, avem si noi fustita mini cum e sarafanul.

Am pus si pozici cu Dia prin parc alergand .




Danina Diana - strengarita familiei
PAULA - DIANA NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Salut si eu poporul de mamici si bebici pe ziua de azi.

Danice,ma bucur din suflet pentru tine ca ai o soacra buna.Sa-ti traiasca sa te poata ajuta si bucura de nepotica,...apropo mai merita macar inca un nepot pentru asa sustinere,ce zici?
Roandre,cred ca ai scris gresit,cum sa aiba Alexa ta talpa de 10 cm,cred ca e gresala de tipar....
Pufimic,poate bebicu tau nu se simte in siguranta afara daca plange cu tine.Giulia plangea daca o lasam pe sora-sa care,apropo m-a intrecut cu 2-3 cm la inaltime,sa impinga carutu.De ce habar nu amcaci in casa cand vine ana-Maria de la scoala Giulia nu mai da 2 bani pe mine,pot sa plec de acasa cu orele ca nu o chinuie dorul de mine,am verificat treaba de cateva ori.Si daca o intreb unde este Ana se uita la sora-sa,daca o intreb de buni sau tati se uita catre ei deci...ne stie dupe nume ...ce fete destepte are mama.Dar Pufimic ce vreau neaparat sa-ti spun:nu lasa copilu sa planga caci nu il poti rasfata pana la 4 ani.Are nevoie de securitate,ocrotire si iubire.Hai sa lasam educatia de la 2-3 ani incolo.Nu vrei ca printisoru sa creasca fericit si sigur pe el?El se bazeaza pe ajutorul si iubirea ta,de ce l-ai dezamagi?Iarta-ma ,pentru cele spuse,nu te critic,dar mi-am permis sa iau eu cuvantul in locul lui bebe.Stiu ca e greu si ca si energia si rabdarea noastra,a mamelor are o limita,dar...ce nu face o mami buna pentru odrasla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

HELP!!!!!!!

m-au chemat la serviciu de luni, 23 mai, DE ZIUA LUI VLAD!!!

OFfff, si eu care credeam ca mai am timp pana pe 1 iunie sa ma organizez, sa-l fac sa se obisnuiasca cu bona; mai credeam ca ma voi duce de miercuri, sa incep cu trei zile lipsite de acasa...OF-OF-OF!


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


me, my family, MY SON



poze de la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

ana_a si din partea noastra! Suntem siguri ca e cea mai frumoasa aniversare de pana acum! Sa ne spui cum ai sarbatorit si ce cadouri ai primit!

si pt. bebeii care mai adauga o luna!!!

herra, iti tinem pumnii pt. cand incepi serviciul. Vad ca iei exemplu de la celelalte mamici curajoase de pe-aici!... Eu mai stau, cel putin pana in sept., ma gandesc cu groaza cum o sa fie cu bona, cu programul...

pufymic, multumim pt. intrebare, ma simt mult mai bine si arat mult mai bine! Folosesc fond de ten si pudra cat cuprinde, asa "asfaltam gropile". Deocamdata au ramas niste cicatrici micute, insa e posibil sa treaca. Sa vedem... Sunt curioasa sa vad ce face Alex, i-au iesit cateva (3-4) bubite pe fata si atat.Habar n-am daca e varicela sau o fi de la faptul ca baga toate alea in gurita... Si de vreo 3 nopti e marait rau, doarme agitat cand doarme, se trezeste plangand... suntem zombie amandoi...


Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput