Candidoza vaginala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

quote:
Originally posted by martha78

Puff, daca e asa de abia acum fac legatura de unde am eu ditamai inflamtia, de la candidoza asta pe care am avut-o mai demult si care nu vroia deloc sa se vindece

If hope were not, heart would break.



Imi pare rau sa aud ca ai facut inflamatie...sper ca te tratezi! Spui ca ai avut o candidoza mai demult care nu voia sa se vindece...pana la urma s-a vindecat, daca da...cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Mi-a trecut pana la urma, nici eu nu mai stiu cu ce, am facut mult timp tratament, am folosit atat ovule cat si pastile concomitent, insa acum am dat de alta belea, fac tratament cu antiinflamatoare si sper s-o scot la capat cumva...


If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

quote:
Originally posted by martha78

Mi-a trecut pana la urma, nici eu nu mai stiu cu ce, am facut mult timp tratament, am folosit atat ovule cat si pastile concomitent, insa acum am dat de alta belea, fac tratament cu antiinflamatoare si sper s-o scot la capat cumva...


If hope were not, heart would break.



Iti tin pumnii...sa-ti treaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupy spune:

Buna fetelor!
Din pacate si eu ma lupt de mult cu candidoza vaginala si de fiecare data cind cred ca am scapat de ia ...imi apare din nou
Acum problema mea cea mai mare este ca eu vreau sa ramin si pete doua zile am perioada de ovulatie...si simt ca ma paste din nou candidoza
Cum poate afecta candidoza vaginala pe ?
As putea sa fac tratament si daca ramin ?
Va multumesc pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

quote:
Originally posted by martha78

Mi-a trecut pana la urma, nici eu nu mai stiu cu ce, am facut mult timp tratament, am folosit atat ovule cat si pastile concomitent, insa acum am dat de alta belea, fac tratament cu antiinflamatoare si sper s-o scot la capat cumva...


If hope were not, heart would break.



Iti tin pumnii...sa-ti treaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Ia uitati ce-am gasit pe net:
Candidoza
Ce este: O infectie vaginala, cauzata de ciuperci precum Candida Albicans. Perioada de sarcina, pilula contraceptiva, diabetul, imunitatea scazuta si antibioticele pot creste riscul aparitiei candidozei.
Alimentatie: Zilnic, unul-doi catei de usturoi si doua-trei iaurturi ce contin fermenti naturali activi. Adopta o alimentatie fara zahar, dar cu un aport consistent de enzime (lactate).
Ce sa bei: Infuzii de plante cu actiune antiseptica, precum: galbenele, rozmarin, isop, cimbru.
Remedii interne: Consuma cat mai mult iaurt, deoarece contine o bacterie numita lactobacillus acidophilus, care ajuta foarte mult in cazul candidozei prin cresterea numarului bacteriilor "bune" din organism. Pe cale homeopatica, mancarimile si secretia dispar folosind remedii ca Antimonium Crudum sau Silicea, insa Candidinum este cel mai eficient daca afectiunea este mai grava.
Remedii externe: Iaurtul simplu, prin aplicare locala cu mana sau cu un tampon, poate calma mancarimile. Aromoterapia, care reduce starea proasta generata de candidoza, o poti folosi cand faci baie sau dus. Pune cateva picaturi de uleiuri volatile de lavanda, mir sau arbore de ceai in apa din cada, iar dupa imbaiere tamponeaza-te cu o bucata de vata inmuiata in apa calduta si ulei de masline. Pentru dus, trebuie sa diluezi cate patru picaturi de ulei de lavanda si de mir, plus doua picaturi de ulei de arbore de ceai intr-un litru de apa fiarta si racita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

...am mai citi si eu una alta si se pare ca multa lume recomanda tratamentele homeopate.Ce-i drept si eu am luat un tratament homeopat acum vreo 5-6 ani pentru chisturi pe ovar...si in doua luni am scapat, asta dupa ce facusem tratamente conventionale vreo 2 ani...fara rezultate! Din cate tin minte, este foarte important ca tratamentul sa fie individualizat, asa ca nu voi lua nimic dupa ureche. Am gasit adresa unei doctorite homeopat pa la Piata Amzei. Imi voi face o programare in curand...si dupa ce voi sti mai multe am sa postez pe forum detaliile. Asta nu se va intampla foarte curand pentru ca eu am examen de licenta joia viitoare, asa ca stau toata ziua in casa si ...asa ca abia dupa 16 iunie ma voi programa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Ce cascata sunt!Poate ca eu n-am timp acum, dar altcineva are. Pentru cei care nu stiu prea multe despre homeopatie,uite aici niste lamuriri + adresa doctoritei luate cu copy paste de pe un site. Va doresc multa bafta!

REMEDIILE HOMEOPATE

CE SUNT?

· Sunt medicamente cu actiune puternica dar într-un mod blând, fiziologic si rapid.

· Provin din substante naturale brute din care se obtin prin procedee specifice de dilutie si dinamizare, actionând prin informatia energetica si nu prin mecanism chimic. De aceea, nu au efecte secundare si nu interactioneaza cu tratamentul alopat (chimic) care poate fi continuat în functie de caz.

CÂND LE LUAM?

· Se iau dimineata pe nemâncate sau în timpul zilei, între mese, astfel încât cel putin o jumatate de ora atât înainte cât si dupa administrare sa nu se bea si sa nu se manânce nimic. Este de dorit ca alcoolul, cafeaua si tutunul sa fie evitate, sau sa existe o perioada de cel putin doua ore din momentul administrarii remediului. În momentul administrarii, gura trebuie sa fie curata.

CUM LE LUAM?

· Se toarna în capacelul flaconului, 14 - 15 granule mici (3 - 4 granule mari).

· Granulele se pun pe limba sau sub limba si se sug. Patrund în organism si îsi încep efectul imediat dupa absorbtia prin mucoasa bucala.

· Se evita contactul direct cu mâna, atingerea lor, pentru a nu diminua cantitatea de substanta activa.

CUM LE PASTRAM?

· Remediile si preparatele homeopate se pastreaza într-un loc uscat, racoros, la adapost de lumina soarelui sau de substante puternic mirositoare (cafea, parfum, sapun etc.).

CE TREBUIE EVITAT?

· Atingerea granulelor cu mâna.
· Dizolvarea granulelor în ceai, cafea sau alimente.
· Folosirea mentei sub orice forma (ceai, guma de mestecat mentolata, dulciuri cu menta, pasta de dinti mentolata). Se pot folosi pastele de dinti Colgate cu calciu sau Super Cristal cu fructe.
· Administrarea granulelor din proprie initiativa (automedicatie).
· Repetarea dozei fara avizul medicului homeopat, dupa principiul ca daca v-ati simtit bine dupa un remediu, prin repetarea administrarii va veti simti si mai bine. Este fals, remediul homeopat nu-si datoreaza efectul pozitiv cantitatii administrate si frecventei de administrare.

CE TREBUIE URMARIT?

· În tot timpul tratamentului homeopat, observati-va cu atentie.
· Notati toate agravarile (pot avea loc initial) si ameliorarile ce se produc.
· Semnalati evolutia sau disparitia simptomelor, asa cum le percepeti: calitatea lor, frecventa, intensitatea, conditiile de producere, de agravare sau de ameliorare.
· Sunt important de observat modificarile starii generale, ale starii emotionale, ale capacitatii mentale.
· Observati calitatea somnului si visele ce apar.
· Este deosebit de importanta revenirea unor simptome vechi, ele indica o evolutie pozitiva, spre vindecare. Nu va alarmati, ci semnalati aceasta medicului homeopat.

DE UNDE CUMPARAM REMEDIILE?

Remediile homeopate se cumpara din farmacii specializate cum sunt:

· Homeopata Farm din Str. Scoala Herastrau nr. 32, (Metrou A. Vlaicu), tel. 232-4491, orar 8 - 16

· Farmacia Christiana din Str. Theodor Sperantia nr. 104, bl. S26, ap. 66, (79,92, 104 - Statia Decebal), tel. 322-5798, orar 8 - 18

· Farmacia Help Net 14 din Sos. Mihai Bravu nr. 112 (Metrou Iancului), tel. 642-6284

· Farmacia Apifarm din Str. C.A. Rosetti nr. 31, tel. 211-8934, orar 8 - 19

DE CE SUNT IEFTINE?

· Sunt ieftine deoarece consumul specific de substanta activa este foarte mic, nicidecum pentru ca ar fi prea simple sau "slabe".

DE CE HOMEOPATIA ESTE TERAPIA IDEALA?

· Vindeca blând, rapid si definitiv atunci când se administreaza remediul similimum, propriu fiecarui individ
· Respecta unicitatea persoanei
· Poate actiona preventiv, influentând dispozitiile morbide
· Nu da dependenta
· Nu perturba activitatea cotidiana si viata propriu-zisa
· Este accesibila
· Este ieftina

Dr. Mariana Trifa ofera consultatii homeopate la Cabinetul Medical din Bucuresti, Str. Piata Amzei nr. 10-22, scara B, ap. 2, interfon 002.
Consultatii:

Luni, Miercuri: 9 - 13

Marti, Joi: 14 - 19

Programari la tel: 212-7869, mobil: 0744-635-258, e-mail: marianatrifa@rol.ro

Luni, Miercuri: 9 - 14

Marti, Joi, Vineri: 13 - 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Apropo...a fost cineva Dna Mariana Trifa? Astepr recomandarile voastre.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Iata cum functioneaza homeopatia:

"Homeopatia este o ramură a medicinei care se ocupă cu tratamentul bolilor prin stimularea capacității de vindecare a organismului precum și cu prevenirea apariției afecțiunilor la cei predispuși. Homeopatia poate fi aplicată atît curativ cît și profilactic, adică ea poate fi folosită atît în tratamentul bolilor cît și în în prevenirea lor. Ea abordează omul ca întreg, încercînd să trateze ținînd cont de acest întreg și de evoluția sa dinamică. Homeopatia încearcă să surprindă nu numai boala, ci și înclinația spre boală. Vindecarea este concepută în homeopatie ca o restaurare rapidă, blîndă și permanentă a sănătății prin anihilarea bolii în toată extinderea sa.

Cu toate că a fost marginalizată în practica medicală, homeopatia reprezintă o alternativă terapeutică prețioasă datorită caracterului ei blînd și neiatrogen.

Esența homeopatiei este principiul similitudinii. Acest principiu poate fi sintetizat în formula similia similibus curantur. El a fost cunoscut încă de pe vremea lui Hipocrate. Similitudinea constă în faptul că totalitatea simptomelor și semnelor de boală prezente la un pacient pot fi vindecate de o substanță capabilă să producă simptome similare unei persoane sănătoase. Cu toate că despre homeopatie se crede de cele mai multe ori, că este terapia cu doze minime de substanță, există situații cînd se folosec și medicamente în cantități ponderabile. Doar principiul similitudinii este cel care caracterizează această modalitate terapeutică, diferențiind-o de alte metode.

De exemplu urzica produce o leziune cutanată caracteristică, cunoscută de toată lumea. Leziuni asemănătoare se întîlnesc în uticarie. Conform principiului similitudinii putem trata urticaria cu urzică potențată. Urzica este un remediu cunoscut în homeopatie sub denumirea de Urtica urens. Administrînd Urtica urens în potența CH9 leziunile urticariene vor dispărea.

Înțepătura de albină provoacă o inflamație locală intensă, care se manifestă cu durere arzătoare, edem (umflătură), roșeață intensă, căldură locală. O inflamație articulară care îmbracă această formă clinică va beneficia de tratamentul cu Apis melifica, remediul extras din albină. Administrînd Apis CH 15 inflamația va dispărea datorită asemănării dintre simptomele bolii și simptomele pe care le provoacă veninul de albină unui om sănătos.

Pentru a putea aplica această metodă de tratament va trebui să cunoaștem cît mai multe astfel de simptome pe care le provoacă unui om sănătos diferitele substanțe. Testarea remediilor pe omul sănătos este deci o consecință a principiului similitudinii fiind unul din momentele esențiale ale cercetării în homeopatie. Ca urmare vor fi folosite în terapie, conform principiului similitudinii, doar remedii cunoscute, după testarea lor pe un lot suficient de mare de voluntari sănătoși.

Homeopatia tratează afecțiunile administrînd un remediu homeopat, ca urmare a unei consultații medicale homeopate.

Consultația va ține cont de totalitatea simptomelor pe care le dezvoltă un bolnav. Există întotdeauna un remediu specific, care poate să vindece întreg organismul și nu numai părți ale lui. Astfel, toată simptomatologia, fie fizică, fie psihică este integrată într-o unitate care va avea ca rezultat administrarea unui remediu. Acesta va acționa asupra dezechilibrului care a creat întreaga simptomatologie. Tratamentul homeopatic este deci strict individualizat deoarece se urmărește tratarea bolnavului în complexitatea și evoluția sa și nu doar a afecțiunii prezente. Pentru homeopatie nu există boli, ci doar bolnavi, astfel încît se vor avea în vedere nu numai simptomele bolii ci și reactivitatea specifică, temperamentul, constituția și ereditatea persoanei respective."

Mergi la inceput