Candidoza vaginala

Candidoza vaginala | Autor: Puff

Link direct la acest mesaj

1.De 2 ani ma chinuie o candidoza vaginala pe care, la indicatiile medicului am tratat-o pe rand cu: Gynozol, Mycomax,Mycosyst, Macmiror...si acum 2 saptamani cu Pimafucin si Mycomax. Tot n-am reusit sa scap...dar cel mai rau este ca dupa incetarea ultimului tratament cred ca s-a agravat.In buletinul de analize scria asa: (un cuvant indescifrabil...)intens inflamator, rare hematii, numeroase celule epiteliale superficiale, frecvent mucus, numeroasa flora, frecvente filamenta de Candida.Inainte aveam doar o scurgere abundenta albicioasa...acum am si mancarimi si usturimi, iar sotului meu i-a aparut o secretie branzoasa pe gland (si el a urmat tratamentul cu Mycomax si Pimafucin crema). De obicei prind usor orice boala, cred ca am sistemul imunitar mai "firav". Acum iau Eurovita...
Va rog sa-mi indicati un tratament mai puternic care sa dea rezultate...nu mai pot sa merg la doctor iar si iar...nu ma tine buzunarul! Sunt studenta si nu lucrez si n-o duc prea bine cu banii, iar consultatiile repetate si retetele mi-ai terminat toate economiile
2.Anticonceptionalele (Logest)luate pe termen lung afecteaza ficatul?...trebuie sa mai fac pauza din cand in cand?
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si eu am avut candida candva si am scapat tare greu de ea
Cred ca ar fi bine sa renunti la anticonceptionale pentru ca acestea intretin aceasta ciuperca si apoi da, afecteaza si ficatul luate pe termen lung
Incearca sa faci si niste spalaturi cu galbenele in care sa dizolvi cam o lingura de bicarbonat de sodiu la 1 litru de apa si in momentul in care tu faci tratament sa faca si partenerul si daca se poate sa evitati sa faceti in perioada tratamentului
Eu am luat diverse ovule, dar cred ca cele mai eficiente au fost Lomexinul/Pimafucort (crema) si meclon sau poliginax (ovule)

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Iti recomand sa luati amandoi 4 capsule de Tinizol(Tinidazol). Toate odata dupa o masa copioasa ca sunt foarte tari. Sunt contra candidozei, giardia, trichomonas si altele. O sa va lase un gust amar cateva zile. Sa nu consumati alcool 3 zile si sa faceti o pauza detimp de o saptamana. In paralel sa iei ovule de Clotrimazol seara si el sa se unga cu Clotrimazol unguent. Daca nu dispare luati iar in a 8-a zi si continuati inca o saptamana tratamentul cu Clotrimazol si pauza.

Tweety

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Referitor la candida, Livia a scris mai multe tratamente pt. candidoza. Da click mai jos si eventual ia legatura cu Livia pe PM:

Retete naturiste pentru tratarea infertilitatii

Nu te speria ca are alt titlu, citeste cu atentie si vei gasi si tratamentul cautat.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:


incercati cu DIFLUCAN ( de la Pfizer)- capsula de 150 mg in doza unica.
si CLOTRIMAZOL -crema pe organele genitale externe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Puff urmatorul tratament este pentru tine. Din pacate nu stiu ce poate folosi prietenul tau dar daca vrei poti intreba la farmacie.
Lomexin unguent si ovule(2 buc). Unguentul folosit de 2 ori/zi iar ovulele inainte de culcare(a doua zi de tratament si a patra zi). Zanocin(ofloxacina) 200mg - 2 comprimate la 12 ore. Igiena intima cu bicarbonat(renuntat la celelalte produse in perioada tratamentului). In saptamana in care se face tratamentul sunt interzise (pt. efect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

Lomexin este bun in Candida, dar Ofloxacin este un antibiotic cu care se trateaza alte infectii genito-urinare.
Antibioticoterapia de lunga durata favorizeaza inmultirea Candidei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Buna.Eu sunt insarcinata si se spune ca in aceasta perioada esti mai sensibila la candida, asa ca m-am ales si eu cu asa ceva(scurgere branzoasa si niste mancarimi...).Ginecologul mi-a recomandat Nizoral unguent cu care m-am dat 4zile la rand, dimineata si seara, apoi inca 3 zile seara. Sotul nu a urmat tratamentul.Acum nu mai am nici o problema. Preventiv, la 2 saptamani ma dau 3 seri la rand, fiind inca sensibila din cauza sarcinii.Iti doresc succes si sper sa scapi curand de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Buna!

Nu stiu daca e cazul la tine, dar am o prietena care a avut probleme cu candida pe periode asa lungi si stiu ca doctorii au pus-o sa isi faca analize la sange sa nu aiba diabet.

Mai e o chestie la candida tratamentul trebuie sa fie mai complex si cu antibiotic pentru amandoi si ovule , atentie cu igiena sa nu folositi o perioada lucruri in comun, fara ciontact sexual etc. Candida poate sa apara si de la antibiotice asa ca daca ti se prescrie un antibiotic verifica-l, daca faci spalaturi vaginale dese e posibil ca flora bacteriana naturala sa fie dereglata si sa numai faca fata.
Nu stiu daca ti-a recomandat sau nu doctorul, dar daca iti pui ovule trebuie sa faci si spalaturi vaginale, dupa parerea mea cel mai bun e tantum rosa, dar e si ma scump.

Cam atat imi trece mie prin cap acum legat de problema asta.


"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

In primul rand renunta la anticonceptionale.
2. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului scade.
Pt cresterea imunitatii ia tinctura de echinaceea sau tinctura de arnica cate 30 picaturi/3 ori pe zi in jumate de pahar apa.Daca vrei detalii despre reteta ,scrie-mi un PM.
Apoi urmeaza un tratament local ......
Eu am scapat de candidoza si mi-am ciatrizat partial o rana pe col cu urmatoarea reteta:
''Va scriu tratamentul pe care l-am urmat si eu pentru cervicita cronica - tot amanand aproape zece ani cauterizarea, de care nu a mai fost nevoie, datorita efectului salutar al acestui tratament. Atat pentru cervicite cronice, alte inflamatii, eroziuni ale colului uterin, cat si pentru infectii cu Trichomonas sau Candida, propolisul - datorita proprietatilor lui bacteriostatice, regenerative, antifungice - are un efect foarte eficient. Schema de tratament este urmatoarea: A Seara se fac spalaturi vaginale cu ceai de galbenele, dupa care se maseaza colul uterin (in masura in care este posibil) cu unguent cu propolis (Propoderm), care se gaseste la Apicola, apoi se introduce un ovul de Miprosept - tot pe baza de propolis, de la Apicola. Eu am folosit supozitoare (nu am gasit ovule), dar compozitia lor este identica, doar forma difera. De asemenea, am luat pe cale interna Proposept tablete (cate doua, de 3 ori pe zi) si tinctura de propolis (10-20 de picaturi) dupa tabletele cu propolis. In urma tratamentului, leziunea s-a cicatrizat complet, iar secretia vaginala a disparut. Pe perioada tratamentului se interzic relatiile sexuale, iar prudenta in ceea ce priveste tratamentul se impune doar la persoanele alergice la produsele apicole. Tratamentul dureaza 20 de zile, se tine dupa terminarea ciclului si se poate relua si luna urmatoare, in cazul cand problema nu s-a rezolvat complet. Sper sa va fie de folos si va doresc toate cele bune.''

Singura diferenta era ca eu puneam in ceai cateva picaturi de Ulei de arbore de ceai numit si Tea Tree Oil care e antifungic si lupta impotriva candidei dezvoltata excesiv (candida e o ciuperca care exista in mod normal in organismul nostru)
Daca nu gasesti Tea Tree Oil in Romania, atunci fa reteta fara el pt ca propolisul are aceleasi proprietati.
Sanatate!
Pup,
Cristina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

[quote]Originally posted by CryssUK

In primul rand renunta la anticonceptionale.
2. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului scade.
Pt cresterea imunitatii ia tinctura de echinaceea sau tinctura de arnica cate 30 picaturi/3 ori pe zi in jumate de pahar apa.Daca vrei detalii despre reteta ,scrie-mi un PM.


Multumesc pt sfaturi!
Am renuntat la anticonceptionale... si voi urma tratamentul.
As vrea mai multe detalii despre reteta pt cresterea imunitatii.
Si inca ceva, eu si sotul meu n-am mai facut de cateva luni din cauza usturimilor pe care le aveam, iar acum nu mai am nici un fel de dorinta...atinderi care inainte ma excitau acum ma gadila si ma deranjeaza. Crezi ca e din cauza candidozei?...sau ar trebui sa-mi fac griji? Inainte aveam o viata sexuala foarte activa...3-4 ori pe zi. Crezi ca e din cauza ca se intampla prea des...adica, ce-i prea mult strica?
Iti multumesc ca ai fost draguta si mi-ai dat sfaturi
Bye-bye!

Mergi la inceput