Oltencele, poftiti la povesti! (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Asta da veste extraordinara si surpriza pe masura!

Doris, iti doresc din suflet sa-ti traiasca bebelusa, sa fie sanatoasa si, alaturi de Oti cea cuminte, sa-ti aduca numai bucurii! Ce sa mai zic, esti super-mamica! Felicitari!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste.
Felicitari Doris,tie si sotului tau!!!
Sa va traiasca fetele!!! +



http://community.webshots.com/user/zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare
Tocmai ne-am intors din minivacanta de vreo 3 zile din Santa Fe.
Impresiile as vrea sa le impart cu voi, ca si pozele, de altfel.
Acesta este primul oras cultural pe care l-am vizitat pana acum. Inca nu am avut ocazia sa le vizitez pe cele faimoase, dar ma multumesc si cu ceva mai mic.
Santa Fe-ul are o multitudine de porecle printre care "orasul Diferit", "Sfanta Credinta", este localizat la poalele Muntilor Stancosi la o altitudine de 2,132 m, un pic mai sus decat Colorado Springs, un oras cu o lunga istorie si o bogata mostenire culturala.
Este al treilea, dupa New York si Los Angeles, renumit prin piata culturala ce o are. Spui Santa Fe si gandul te duce la cultura, turism si arta culinara. In prezent sunt vreo 250 de galerii de arta si studiouri.
Am vizitat cateva, asa cam cat ne-a permis copilul. Foarte multe erau gratuite.
Cultura locala este provenita din cea a spaniolilor si a americanilor nativi, reflectata in arhitectura istorica a orasului si a vanzatorilor pe trotuare de bijuterii si ceramica (ce aveau preturi astronomice).
Arhitectura este pastrata si in timpurile de azi. Constructiile nu mai sunt facute din adobe (gen chirpici), dar se respecta liniile, curbele, acoperisurile plane si trasaturile sugestive din constructia traditionala adobe, iar textura trebuie sa fie stucco care sa reflecte stilul istoric (au dat o lege ca sa se respecte constructiile din districtul istoric), in felul asta pastrand aerul de veche colonie spaniola.
Culoarea caramizie a cladirilor se potriveste perfect cu peisajul de desert.
Toate curtile erau pline de sculpturi exterioare, cu un stil ce oscileaza de la baroc la post-modern.
Chiar ne amuzam teribil pe chestia asta, ca ziceam ca astia stau si se gandesc ei bine, vad ca gradinile lor sunt cam chele si ce zic: Hai sa mai trantesc o statuie sa imbogatesc peisajul.
In fine, toate puse cap la cap, mi-au placut, nu am vazut pana acum o concentratie asa de bogata de artisti, cred ca este un paradis pentru ei.
Imprejurimile orasului iti ofera prilej de ski, rafting, hiking.
Imi pare rau ca nu am putut vizita pueblos (orase) indiene unde inca locuiesc indieni.
Ah, este situat pe raul Santa Fe, afluent al lui Rio Grande.
Apoi de ziua mamei sotul a dorit sa-mi faca cadou un tratament cosmetic la un spa japonez, destul de renumit, undeva la periferia orasului. Numai ca totul era ocupat.
Ce mi-a placut acolo a fost acel hot tub privat, unde te puteai duce cu partenerul, te schimbai undeva intr-o camera, aveai numai un kimono pe tine, apoi mergeai pe aleile din gradina, te bucurai de miresmele copacilor infloriti, de peisaj si apoi intrai intr-un loc ingradit unde erau izvoare termale, si stateai cu al tau partener intr-o baltoaca la pielis golis. Afacerea costa vreo $27 de persoana pentru 55 de min.
Cam astea mi-au fost impresiile.
Doris, si pe acest topic iti doresc felicitari.


Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliaa spune:

Felicitari Doris....acum vei avea perle si pozne la patrat!!! Sa-ti traiasca gogosicile amandoua si sa instaurati matriarhatul acasa (glumesc!!)

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005)
http://community.webshots.com/user/corneliaa100
http://www.alex.dan-cornelia.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Hallo fetele din Severin, ma puteti ajuta cumva?
Era pe vremuri o scoala de muzica in Severin, nu stiu daca mai exista acum, as avea nevoie de o adresa sau un nr. de fax.
va pup si va mercic frumos in caz ca stiti ceva.
Vio

"Binecuvantati copii si animalele"
Suzi,catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Felicitari Doris!

Where there's a will there's a way!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

WOW, Doris! FELICITARI! Nu "facuram" degeaba galerie!

Sa-ti traiasca minunea mica! Sa va bucurati de ea la infinit!

Asteptam povestea, poze si reactiile lui Oti Si eu care ziceam ca faci baiat... Lasa ca e de bine, ca are fiu-meu de unde sa aleaga

Pupici si va scriem dupa vacanta


si Miron Radu (06 oct. 2004)
Miron Radu

Frantzujii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Salutare, dragele mele!

Ciuf, iti multumesc din suflet pt. modul cum ai povestit vacanta voastra, de multe ori parca eram acolo cu voi, povestesti atat de frumos! Constatasem mai demult ca ai mult umor, acum m-ai convins de talentul tau literar.

Lorena, ha, ha, chiar ca-s mai multi baietei in grupul oltencelor! Vai, da' repede te mai repezisi cu pretentii!!! Mai bine lasam fetele s-aleaga, tot sunt in minoritate!

Lorellay, putem vedea niste pozici cu tine si Codrin?

Fetelor, ce facem cu vremea asta, ma indispune pe mine, ce sa mai zic de Darius care se uita plictisit la mine si casca saracutul, chit ca dormi ca de obicei?!
Va pupam, pa!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:



Felicitari Doris si muuulte bucurii de la minunea mica! Pupici!



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Felicitari Doris pentru fetita, sa creasca mare, cuminte, sanatoasa si frumoasa, numai bucurii sa va aduca.
Cand mi-a spus Cornelia ca ai fetita, nu-mi venea sa cred.. se pare ca a vrut sa va faca o

Oana D - 22+ saptamani

Foto

Mergi la inceput