Cu ce se curata talpa fierului de calcat?

Cu ce se curata talpa fierului de calcat? | Autor: florinutza26

Link direct la acest mesaj

Din pacate am ars o fata de masa tare draguta si in plus mi-am murdarit si fierul de calcat.Stie cineva cu ce pot sa-l curat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Florinutza am patit-o si eu si am rezolvat asa:am udat un prosop si am frecat cu el talpa fierului cald.(prosopul sa fie mai gros).
Atentie sa nu te arzi!

Cristina si Mariuca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">Povestea nasterii

Poze din luna florilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

cu o carpa imbibata in otet, cat fierul e fierbinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Daca arsura e groasa eu pulverizez solutie pt curatat aragazul,o las cca. 20 minute dupa care clatesc bine si gata.In felul asta nu se zgarie.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

daca arsura e mai veche eu ung cu cif crema, pun pe deasupra o carpa uda si las cateva ore sa se inmoaie dupa care frec tot cu cif.

ralu cand zici solutie de curatat aragazul te referi la triumf?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Se incalzeste putin otet si se curata talpa fierului cu o carpa muiata in otetul caldut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Se mai poate curata cu ceara, cand este caldut se freaca cu o lumanare. Am mai auzit (dar n-am incercat) ca ar merge cu pliculete de ceai folosite.

Bafta!


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 27 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am o solutie pt curatat obiecte de inox, Sano parca se numeste. Cu ea curat plita de inox, si scrie ca e si pt oale (dar n-am incercat, ca sa nu bag chimicale in mincare), chiuveta de inox ... le curata superb, torni putina substanta (e ca o smintina) pe o cirpa si stergi talpa fierului. Dupa care clatesti cu o cirpa umeda, de mai multe ori, pina se ia toata substanta. Dupa care lustruiesti cu o cirpa uscata, altfel ramin pete de calcar.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Pe talpa fierului de calcat (putin calduta) pui pasta de dinti, dupa care freci cu o carpa moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

daca nu e prea ars, poti sa il incalzesti nitel si sa treci cu fierul peste o bucata de hartie mai groasa: arsura aia se imprima in hartie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

eu am vazut un spray la supermarket.

Cu respect,
G.

Choose life

Mergi la inceput