Vaccinuri obligatorii-cumparate sau cele gratuite

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Lilia ,medicul meu este la titan,asistenta a hotarit sa-i faca in poponet ,eu habar-naveam ca se poate ,reactiile sunt aceleasi ,dar sa stii ca e mai bine am obs .Dar ce a patit bb tau de este in gips ,of ,va inteleg perfect , si eu am trecut pe aici ,nu cu gips cu altele ,numai mama sa nu fii.

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

of, am mai intrebat o data, dar tot nu sunt hotarata:
si eu am mers pe varianta pent-act-hib si engerixB; la recomandarea pediatrei lui Vlad, care lucreaza intr-un spital; medicul de familie s-a interesat la Sanepid si mi-a zis ca cei de acolo recomanda totusi SI O DOZA ORALA DE ANTI-POLIO, pe la un an...ca sa-si formeze anticorpi si la nivelul cavitatii abdominale...ca de-asta se foloseste la noi in tara varianta gratuita orala (in locul celei injectabile), ca sunt conditiile de igiena mai precare si sa-si formeze copii anticorpi pe cale digestiva/orala...
ei, ce parere aveti? dar medicii vostri?
doctorita lui Vlad mi-a zis ca nu e cazul, dar NU STIU CE SA FAC; parca mi-e frica sa-i dau si doza orala.


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cristina, Pent-Acthib-ul si Infanrixul isi fac treaba cu brio, nu mai trebuie chinuit copilul cu varianta orala (mi-am intrebat pediatrul si medicul de familie). Cit despre conditiile precare de igiena, sa fim seriosi. Ce inseamna asta? Fiecare copil are conditiile pe care i le oferim. Trebuie invatat oricum sa se spele pe miini si sa-si spele fructele... Daca se referea la cei care traiesc in cort, fara apa si conditii de igiena, o fi, dar aia nu au adesea acces la nici un fel de vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carlota spune:

Dragi mamici,

Noi din pacate am patit-o cu vaccinul anti-polio oral administrat la 2 luni. Baietelul meu a facut o infectie la stomacel si a fost dureros deoarece pe langa colici, a aparut si aceasta infectie. Medicul de familie ar trebui sa ne explice care sunt riscurile si sa ne lase sa alegem varianta optima pentru copilul nostru. Deci, nu recomand vaccinul anti-polio pe care orala!!! La 4 luni o sa cumparam vaccinurile si o sa mergem la medicul pediatru.

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

MULTUMESC!

probabil e si o justificare prentru faptul ca asta ofera ei ca varianta gratuita...


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Stiu ca eu am mai venit cu intrebare asta aici pe DC.
Si sunt si eu convinsa ca se poate face in fundulet, dar vroiam sa gasesc niste argumente solide ca sa i le duc pediatrei.
Dar pina la urma cred ca o sa cumparam vaccinul de la farmacie si o sa chemam o asistenta de copii sau un alt pediatru sa ni-l puna.
Gabi, fetita s-a nascut cu luxatie de sold si trebuie sa stea in ghips mai multe luni, timp in care am scapat vaccinurile de la 4 si 6 luni si acum vrem sa le reluam de la inceput.

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivonagabriela spune:

Draga mea dupa cum vezi parerile sunt impartite, asa ca alege varianta care are cel mai mic risc. Eu am o prietena in Germania care mi-a zis ca vaccinurile care se fac in Rom.(cele date prin casa de Sanatate) nu se mai fac de un deceniu in strainatate, din cauza gradului de reactii urate foarte crescut. Am discutat si cu pediatra despre asta si mi-a spus acelasi lucru dar si cu explicatii: Evident ca Staul Rom. a ales varianta cea mai ieftina in ceea ce priveste vaccinul pt copiii, asa ca "D-zeu cu mila", nu-i interesaza nimic. Iti mai dau un exemplu: eu prin luna a VI-a de sarcina am primit o cutie de Fier(Totema, sau ceva de genul asta) de la medicul de familie, cica gratis de la Casa de Sanatate, asa ca s-au gandit ei sa faca un bine femeilor gravide, si bineinteles ca erau EXPIRATE.
Asa ca alege cei mai bun pt. sanatatea copilului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinaa spune:

De unde pot cumpara vaccinul de 6 luni,ce vaccin se da la 6 luni,trebuie reteta sau se poate cumpara fara,si cam cat costa,multumim.
Cristina si Robert(03.11.04)

Mergi la inceput