FIV 34

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetele,
Nounou, cum e?
Crinuta, tu cand faci fiv, de te gandesti deja la anestezie? Unde si cu cine o sa faci?
Mie, sincer, nu mi-e frica doar de anestezie...ci de tot! Si de injectii si de punctie si de ET de absolut tot! Dar asta e...trebuie sa merg mai departe! Si cel mai frica imi e la gandul ca o sa-mi creasca burta si o sa trebuiasca sa mai si nasc! Pana acum nu-mi era frica, dar acum cand sunt cu aproape tot dosarul gata si cu toate injectiile la frigider, m-a apucat frica! Mi-am facut si analizele de hematologie la Fundeni si mi-au iesit bune, le-am facut si pe cele de tiroida si au iesit bune, mai astept rezultatul la listeria si micoplasma. Eu nu stiam ca ureaplasma se face din secretie si m-am dus sa imi ia sange pentru asta, asa ca nu am apucat sa o fac pt. ca din secretie nu puteam eu atunci din motive tehnice Deci cam asta ar mai fi ureaplasma din secretie, proba respiratorie si achitatul distractiei.
Tuturor fetelor care sunt in pregatiri sau in asteptari, MULT SUCCES!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Nounou, ce fac puiutii? Ce bine ca au rezistat toti la decongelare! Iti tinem pumnii sa fie bine de data asta!

Crinuta anestezia de la punctie e usoara si dureaza maxim 30 de min, oricum dr. anestezist te intreaba si de istoric si ia decizia in fct. de fiecare pacient.

Lachi, si dupa aceea o sa-ti fie frica pt. bb pana creste, merge la gradi, la scoala, la facultate si pana se casatoreste samd...
Injectiile nu sunt chiar asa de crunte, menogonul e parfum pe langa puregon, crede-ma. Oricum te adaptezi pe parcurs, eu ajunsesem ca abia asteptam sa mai fac o tura de injectii ca asa ma apropiam de final!!
Monica cum a fost la munte, ce face bocanila? Pupici la amandoi...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ce figura esti, Laura.... asa o fi ...ca-n poanta aceea cu " domnule doctor, sotia mea a nascut saptamana trecuta; cand o sa-si revina? Raspuns: dupa ce o sa termine copilul facultatea!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna fetelor,
Lachi, de fapt eu mai am pana la FIV. Dar asa sunt eu, tot timpul ma stresez cu mult inainte pentru orice (si ma enerveaza ca sunt asa). De abia in 14 aprilie am facut laparoscopia. Acum, in mai, trebuie sa merg la dr. sa imi dea ce analize trebuie sa fac pentru FIV. As vrea sa fac FIV cat mai repede, cel tarziu in septembrie (cred ca in august dr. pleaca in concediu). Sa stii ca si eu ma gandesc cu frica la tot ce urmeaza (asa ca inteleg ce simti), dar anestezia mi se pare cea mai rea . Si de abia astept sa scap de analize cu bine. La tine e bine ca ai aproape toate analizele si ai vazut ca sunt bune. Fii curajoasa (uite cine vorbeste....) si gandeste-te doar la rezultatul final care trebuie sa fie fericit. Iti tin pumnii. Eu fac FIV la Cluj cu dr. Micu.
Monica Elena: Cand vad prin ce ai trecut tu mi-e rusine ca mi-e frica de anestezie. Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea probleme. Macar tu esti una dintre cele fericite care si-au indeplinit cea mai mare dorinta si in curand . Multumesc de incurajari.
Lauion: Multumesc de raspuns.
Bafta si va tin pumnii la fetele care sunteti in pregatiri pentru FIV.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Crinuta si eu sunt in pregatiri pt.FIV+ICSI,de fapt sunt la stadiul de analize pentru dosar.As vrea sa te intreb daca dr.Micu face FIV pentru ca eu stiam ca la noi la Cluj doar Stamatian face si Micu doar inseminari.Cat costa la el FIV?Face cumva si ICSI?Eu am optat pt.Medsana-dr.Protopopesc desi e greu sa fiu mereu pe drumuri.Cred ca la Cluj sunt abia la inceput si la Stamatian stiu ca FIV costa 2900euro pe cand la Medsana FIV+ICSI=2400euro.Eu sper sa fac in august sau cel tarziu septembrie,dar sa vedem acum ce zice DR.
Pupici si sa auzim de cat mai multe burtici.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Salutare tuturor! Multzam fain de grija, deocamdata sunt ok, cu exceptia faptului ca progesteronul injectabil pe care il fac DOAR K NAIBA! Mai am uneori si un fel de crampe prin abdomenul inferior care nu stiu de la ce ar putea fi, avand in vedere ca ovarele nu am mai trecut prin chinul punctiei. Timpul trece greu, insa nu atat de lent ca data trecuta, fiindca asa cum va spuneam nu pot sta acasa, sunt in activitate, din pacate ...
De maine cica ar trebui sa cam inceapa sa se implanteze, asa ca astept semne noi de bine ...
Pupici la fetitze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Cecilia, eu merg la dr. Micu din 2003. De atunci inca, el mi-a spus ca ar trebui sa ma gandesc si la FIV. Niciodata nu mi-a spus ca nu ar face el FIV-ul. De fapt nici nu as vrea sa-l fac cu altcineva in Cluj. Acum chiar mi-a spus in mare si preturile. Am sa-ti spun ce mai imi amintesc din ele. FIV costa 600 euro si ICSI costa 750 euro (stiu sigur). Am intrebat in ce conditii face ICSI si mi-a spus ca atunci cand proba de sperma nu este buna. Cred ca punctia foliculara si ET au pret separat, dar nu mai stiu. Oricum, in total cu tratamentul de stimulare, mi-a spus ca ma va costa aproximativ 2000 spre 2500 euro (ca sa stiu cat trebuie sa scot credit de la banca). Medicamentele pot sa mi le cumpar eu de unde vreau, dar se pot cumpara si de la centru. Stiu ca si congelarea de embrioni are pret separat. Dar de preturi poti sa afli si singura, sunt afisate la Centrul de Reproducere Asistata de la Ginecologie I din Cluj. Acolo se face si IUI si FIV. Eu, cand am mai fost la IUI, am vazut cand dr. Micu a facut mai multe punctii foliculare. Nu am vazut sa fie preturi diferite pentru FIV in functie de medic. Prof. Stamatian unde face FIV? (pentru ca la Centru ar trebui sa coste la fel). Zici ca la Medsana FIV + ICSI este 2400 euro? Acest pret include si tratamentul de stimulare, punctia foliculara, ICSI si ET? Te intreb pentru ca ma intereseaza si pe mine. Atunci ar fi mai ieftin ca la Cluj.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Crinuta, 2400 euro - fiv+icsi - in asta intra totul mai putin analizele si medicamentele. Deci de la prima injectie totul e inclus in pret pana la analiza Bhcg inclusiv. Injectiile, monitorizarile, punctia, ET-ul si analiza de sange dupa 2 sapt. de la ET sunt incluse in acest pret. Nu se da 1 leu in plus spaga nimanui (medici, asistente, etc).Deci in afara de acest pret, tu mai cheltui suplimentar pe analize si pe medicamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

fiv e 1900 euro si fiv+icsi e 2400 euro; medicamentele mai costa cam 500 euro si analizele depinde unde le faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Crinuta curaj. Daca vrei poti orice, muti si muntii din loc ptr bebele tau crede-ma.
Preturile la Medsana sunt exact cum a zis Lachi si spre deosebire de alte clinici nu se primeste absolut nici o spaga asistnte medici sunt super adevarati.
Lauion pupici multi de la bocanila. Suntem OK si ptr ca ne-a placut la munte ne intoarcem maine la munte si revenim duminica.Am venit doar sa facem analizele ca intram in 8 luni si mergem la control sapt viitoare.
Cecilia in august de obicei dna dr Protopopescu este in concediu. La jumatatea lunii sept se incepe pregatirea de obicei ptr lotul din octombrie.Cel putin asa a fost anul trecut cand am facut eu FIV-ul. Am inceput pregatirile in jur de 1 sept si pe 25 oct am facut FIV-ul.
Nounou bafta fata frumoasa si te astept cu o veste buna de data asta.


Monica si bocanila de 31 sapt din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput