Bebelusi de sept-oct 2004 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

La multe lunisoare Andreas!!!
Eu M-am suparat pe net, mi se deschide o fereastra intr-o ora si n-am vazut decat poza Licuriciului cu sticla ca pe urma s-a blocat... Multumim Naty , Pufy si Ramona, noi ne-am intalnit cu o fata de pe forumul cu mamici din Dr Taberei si de la ea e palariuta roz, bonetica albastra e de la Baby Expo.
Mai, de la Paste fiica-mea se scoala maraind si miorlaind de cateva ori pe noapte si dimineata la fel (desi dimineata radea la trezire) si nu pot s-o linistesc nicicum.. si daca-i dau cu Calgel e dezastru... cred ca se apropie dintii..
In rest e taare curioasa, tre' sa stie ea tot si sa fie in centrul atentiei mereu. Am fost la cofetarie si a tipat rau in continuu parca intentionat sa nu ne lase sa papam, s-a ales si ea cu un pahar gol de plastic dar mi-era sa nu se taie. Cand se-ntalneste cu vreun bebe il trage de ham, bretele, haine, rupe iarba si florile, se uira la TV pe Atomic la Stratan pe care-l adora (dar n-o prea lasa mami), ii place la nebunie sa danseze si normal sa chiuie, doar e tati moldovean... isi scoate incaltarile mereu, seara papa totul instantaneu, nu prea mai bea laptic asa mult, ii place sa suga portocala, sa ne jucam de-a bau-bau', s-o gadil, iar in supermarketuri chiuie neincetat..uf, cam atat povestim azi, v-am impuiat destul capul cu nimicuri.
Gata, inchei. Pupici multi tuturor ! Cand vine Lilia? Sunt curioasa cum i-a fost bebitei cu trenul.

Andreea & Gogo (DN 10.10.2004)
<http://www.andora.bravehost.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by roandre

Cine vine astazi in IOR pe la 12.30-13 la cascada?
Noi, fetele cucuietele avem chef de plimbareli ... deci se mai incumeta cineva?

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 7 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.




Noi venim

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
In sfarsit am reusit si eu sa citesc tot...mai da vorbarete mai sunteti!!!
Eu sunt racita...imi curge nasul...tusesc, stranut...tati e la fel...si junioru deocamdata e bine.Am luat oscilo... i-am dat si la Stefan o doza preventiv, sa speram ca scapa.Azi noapte nu am putut sa dorm din cauza nasului infundat ...dar nici la calc nu am stat ca ma durea capul si ochii

Despre imbracat - nu-i mai dau la Stefan dres de mult, cam de o luna, doar pantalonasi, de trening sau salopete.Dres subtire de tot i-am mai dat de fapt daca l-am imbracat in blugi(jeans) care cred ca sunt mai racorosi.Dar noi avem vreo 3 pantaloni de trening tare buni din bumbacel si nu are nevoie de dres.Caciula nici atat, uneori, dimineatza la 8 daca iesim in curte si seara la 19.30 cand mai iesim inainte de baita. Si asa daca a mai suflat cate putin vantul nu ne-a deranjat...am zis ca daca eu nu am nevoie nici el nu are.... Ce tupeu pe capul meu.....si in rest body cu maneca scurta+unul cu maneca lunga + bluza de trening si daca e cald o dam jos.
Am avut alaltaieri o zi foarte calduroasa in care l-am imbracat in salopeta cu pantalon scurt si tricou.Dar acum iara-si sa racit si chiar ploua....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Mcm, daca nu iei alocatia de la posta trebuie sa te duci la aia de pe "Parintele Galeriu" (unde poti sa-ti faci si cont sa tii depuna in cont) si o iei de acolo. Nu mai poti sa o iei de la posta. Alocatia neridicata se pastreaza 3 ani. Asa mi-au spus si mie aia de acolo.

Mihaela, Eliana, venim si noi in parc. Ne imbracam si plecam, chiar acum, dar cred ca o sa va sun pe una din voi sa imi spuneti si mie unde este cascada ca habar n-am.



Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Noi am fost ieri la doctor si la 8 luni si o sapt avem 7700 gr (doar 300 gr in plus fata de luna trecuta). Doctora a spus ca e multumita daca ajunge la 8 kg la 9 luni. Astazi am fost si i-a luat sange pt analize ca sa vedem daca s-a stabilizat hemoglobina si am dus si proba pt coproparazitologic.
In continuare ii dau fier si incepem o noua cura cu Pikovit pt ca iar a fugit pofta noastra de papa cu sorcova.
In rest totul e ok cu bebelina.
Am intrebat de tantari...cum e mai bine s-o protejez? Raspuns: plasa de tantari...hihihi.
Georgiana, eu am plasa de tantari care se ruleaza la termopan si m-a costat vreo 2 mil doar pt un geam.
Mi-a zis doctora ca nu e bine s-o dau cu creme pt tantari pe piele si ca mai bine pun o pastila in camera.
La mare daca mergem se da in continuare Vigantol (pana la 1 an jumate se da)...poate doar se mai reduce putin doza.
Transpiratia de la ceafa si tample nu e semn neaparat de lipsa de calciu...asa ca nu-i dau supliment de calciu copilului.
La olita pot sa o pun de acum, de cand sta foarte bine in fundulet si dupa ce face sa-i arat ce a facut si s-o laud. Olita imi recomanda una simpla dar stabila, sa nu cada cu ea si sa stie ca olita nu este pt joaca ci pt altceva.
Cu tinutul in picioare...daca bebele se ridica singur in picioare inseamna ca e pregatit si sa faca pasi, sa mearga tinut fara probleme. In cazul in care il fortam exista riscul sa i se cracaneze picioarele pt ca oasele sunt inca moi si nu pot sustine greutatea corpului.
Doctora este total impotriva premergatorului si vazand ca maimuta merge in picioare tinuta m-a intrebat imediat daca am fortat-o punand-o in premergator...acum fiecare face cum vrea, dar eu spun ce mi-a zis doctora.
Am intrebat de iaurtul Danonino cu miere si mi-a zis ca nu stie exact cata miere poate fi acolo dar daca pot sa evit sa-i dau ar fi ok.
Sucurile Tedi...iar nu mi le-a recomandat. A zis ca mai bun decat sucul facut in casa nu e nimic! Si apropo, sucul nu se da daca a trecut mai mult de 30 min de la stoarcere.
In rest..cu diversificarea mergem inainte...asta daca si maimutica vrea sa pape!
Cred ca asta e in mare cam tot ce am discutat ieri la doctor.

Va pup si ma duc sa citesc din urma!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 7 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Nu dureaza mult pe "Parintele Galeriu", nu?

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

quote:

Cred ca asta e in mare cam tot ce am discutat ieri la doctor.

Va pup si ma duc sa citesc din urma!




Bine ca ne spui si noua, eu n-am niciodata rabdare la medicul pediatru pentru atatea intrebari.

Iarsi vin cu o intrebare pentru fetele care au carnet - unde se schimba carnetul de conducere? Eu trebuie sa-l schimb pentru ca il am inainte de casatorie si e pe numele vechi.
Trebuie sa plecam din Bucuresti pentru cateva luni si am o gramada de treburi de rezolvat.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

georgiana eu imi fac plasa pentru usa de la intrare, cu rama ce se fixeaza pe toc si mi-a zis ca ma costa 20 euro.Si la geamul de la bucatarie mai vreau sa imi fac tot asa

cat despre geamuri deschise, si eu mai deschid geamul cu Stefan in camera, dar rar, deobicei aerisesc cand iesim afara in curte, tin si usa si geamul si fac un pic de curent

La noi in casa e racoare...cum zicea si mina, e chiar nasol...abia ieri am oprit centrala...si in camera unde dormim inca mai merge seara...La noi aerul conditionat e o investitie proasta vara ca nu trece temperatura in casa de 23 rar de tot....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Vrem si noi sa venim dar nu stiu unde e cascada!
vreau si eu un nr de tel(pe PM sau pe messenger ca il am deschis) sa imi spuneti unde sa vin !

Dar daca se poate repede ca sa avem si noi timp sa ajungem!

Ramona & Loreema
http://photos.yahoo.com/loreema24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

mcm am si eu aceeasi problema cu carnetul, daca afli ceva zi-mi si mie, te rog.

mihaela multumim de informatii. La fel stiam si eu ca nu se tine sucul mai mult de jumatate de ora, mai ales cel de mar, care oxideaza repede.
Despre premergator am citit de curand ca nu e prea indicat, nu stiu ce sa zic, eu nu i-am luat inca, ma mai gandesc!
Bebelina mea nu se ridica singura, dar daca o tin in picioare se sprijina foarte bine. O fi rau daca o tin asa?
In fundulet sta bine de mult.
Bebelina e mucioasa rau, saracuta, nu stiu cum de o tot intoarce raceala.
Acum mi-a zis mama ca a fost foarte maraita toata ziua, de abia a potolit-o si a culcat-o un pic, ca a plans intr-una si nici n-a vrut sa pape decat jumate de canuta din pure-ul de fructe.

Fetele, voi ati mai citit ceva de cand ati nascut? Eu mi-am cumparat doua carti acum cateva zile, dar cred ca o sa le citesc in cativa ani!
De cand cu bebe, nu apuc decat sa rasfoiesc "Mami". Noroc ca mi-am facut plinul de citit in ultimele luni de sarcina, cand am stat mai mult in pat.

Raluca si Ioana Alexandra 10 oct.
http://community.webshots.com/user/rnico102

Mergi la inceput