CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Fetelor,in sfarsit rasuflu usurata.Am fost azi la control si totul e bine.Dr. mea era tare multumita si m-a chemat peste o luna la control.Pana atunci mi-a spus sa fac irigatii si sa pun ovule in continuare.In legatura cu polipul acela,s-ar parea ca am o dereglare hormonala,un surplus de estrogen,asta e cauza.Daca mai creste se poate opera si am inteles ca nu e nimic grav doar ca trebuie sa merg si la endocrinolog.
Eliza,ar fi bine sa mergi si la alt spital sa refaci testul.Am vazut multe fete cu teste facute anapoda.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Buna, fetelor!

Eu am avut o noapte agitata. Am avut(si inca am)ceva dureri si am sangerat mai mult decat de obicei.
Alina,am observat ca intrii mai des decat Nemessispe DC, motiv pt care as fi vrut sa-ti trimit un pmpt lamuriri urgente. Constat insa ca nu ai activat serviciul
Detalii "tehnice" nu-mi permit sa dau pe forum, caci as oripila lumea.
Intreb si eu: sangerarile astea zilnice cam cat dureaza?
Cum recunosc, dincolo de aprox. perioadei in care ar trebui sa se instaleze, prima menstra dupa interventie?
Desprinderea crustei poate fi insotita de dureri?
etc
Eu am facut joi 2 sapt de la electrorezectie.
Cand citesc ca Nemessis putea sa faca spalaturi si sa foloseasca ovule la 2 sapt dupa, simt ca nu am facut niciun progres!

Alina, bine ca te-ai mai linistit cu rezultatul!
Pupici!

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Prima menstra ar trebui sa vina la data ta obisnuita din luna.Sangerarile pot tine si 2 sapt,dar la mine au fost continuare a ciclului si dupa o sapt le-am oprit cu vit.K,2 pe zi timp de 5 zile.Oricum e normal sa ai ceva scurgeri.
Durerile nu au nici o legatura cu crusta,vezi sa nu fi racit.Eu am avut ceva dureri in primele zile,pe stanga si se lasau pe picior,si mi-a dat Ketonal,este antiinflamator.
Nu stiu de ce i-au recomandat asa devreme spalaturi ca la mine abia dupa 3 sapt a spus sa fac cu ceai de musetel si bicarbonat-o data pe sapt si ovule -o data la 4 zile.In privinta ovulelor,am folosit zilnic de la operatie si pana acum si mi-a interzis cu desavarsire orice spalatura.
Spune-mi, ce tratament ti-au prescris?
Stai linistita ca nu e chiar aas de grava situatia.Bine ca am ajuns sa scapam de problema.
Nu stiu cum sa activez PM-ul

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Merci, Alina!
In dimineata asta merg la dr.


mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

eu nu am avut asa mult timp scurgeri si , dupa cum mi-au zis mai multi doctori,dupa prima menstruatie sangerarea se opreste cu totul..ALINA,asta la mine e al doilea test,nu stiu dak ai citit paginile anterioare,dar eu la prima biopsie am fost diagnostica cu dusplazie severa,mi s-a facut o biopsie mai mare apoi si mi-a iesit carcinom microinvaziv,adik cancer,si apoi am fugit la cluj unde mi s-a facut conizatie,si mi-a iesit iarasi displazie cin 3...acum kiar dak as vrea nu as avea cum sa mai fac,pt k tesutul cu rana nu mai e......
am o rugaminte la voi,dak se poate...eu am fost recent la un cabinet de planning si doctorita mi-a intrerupt anticonceptionalele,MYCROGINON,din cauza diagnosticului de displazie,mi-a zis k rana nu se poate vindeca de la estrogenul continut...dak aveti ocazia,va puteti interesa si voi de treaba asta,k sunt tare curioasa sa aud si alte pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

ink o chestie,MARTTA,eu nu am facut electrorezectie,adik cauterizare cred k inseamna,nu?conizatia e altceva,e o interventie chirurgicala in toata splendoarea ei,cu anestezie generala si altele...poate din cauza asta eu am folosit mai devreme,dar sincera sa fiu,nu te mai lua dupa doctori,k mie unii mi-au zis sa nu fac nimic,altii sa fac...eu mi-am luat un irigator de ala in forma de para si faceam ceai de pelin cu galbene...acest irigator are cantul pe care il introduci micut,asa k nu ajunge la rana,sa o zgaibari...si ma asezam cu fundul mai sus decat restul corpului,incomod,e drept,si turnam ceai inauntru si stateam si eu cat puteam...k ceaiul nu are ce sa faca rau......apropos,dak vrei sa pui o intrebare ce ti se pare mai personala,trimite-mi mail la prettyelisa2002@yahoo.com, valabil pt toata lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Eliza,e f. bine ca ai intrerupt contraceptivul.Din ce am citit,dupa HPV,contraceptivele si DIU sint urmatoarele pe lista cauzelor de aparitie a acestor rani.
Si tu ai facut tot conizatie,cred.Din ce am inteles, cauterizarea e depasita si putini medici o mai recomanda.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

da,slava domnului k m-am dus la un cabinet de planning si mi-a zis doctorita k pt displazie sau orice fel de rana pe uter,nu se iau sub nici o forma anticonceptionale,acum mi-a recomandat niste ovule,am inteles k sunt f bune,PHARMATEX,te apara de multe infectii,kiar si boli..ink nu le-am incercat, k prietenul meu e plecat din tara,dar peste 2 luni o sa stiu ce si cum si va anunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Salutare la toate fetele,

am citit ce ati scris si nu-mi vine sa cred ce diagnostice pun medicii aia. Eu zic sa nu va lasati si consultati mai multi medici si mergeti la cei despre care ati auzit numai bine, si eu am patit-o odata cu o nebuna de la Parhon, care m-a umplut de groaza... in fine nu vreau sa intru in amanunte.

Am avut si eu o mica rana acum 3 ani, am facut un tratament medicamentos si cica nu mai era cazul de nimic. Pap mi-a iesit bine mereu, dar nici nu am urmarit f. atent ce s-a mai intamplat. Desi de cand sunt in Canada (3 ani) am fost la niste controale ginec. si doctorii nu mi-au zis nimic, insa nici nu s-au uitat ca in Romania, sa-mi examineze colul uterin. Ar trebui sa cer mai insistent sa fie examinata special ptr. asta.

Insa anul asta nu l-am facut trebuie sa ajung sa-l fac, si o sa cer sa-mi faca si un examen de secretie vaginala.
Cum se descopera daca este purtator de virus?, ca eu nu stiu

Nemessis am tot citit ca tie ti-a recomandat doctorita spalaturi cu niste ceaiuri si supozitoare cu propolis. Cand am fost in Ro. mi-am cumparat niste supozitoare cu propolis "Carpicon" astea sunt cele de care zici tu. Si inca ceva, le introduci in vagin?, am inteles eu bine, sau in poponet.

va doresc sanatate la toate

de la Loma



Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

A uitasem sa va spun ca displaziile uterine, se fac in urma dezechilibrelor hormonale, in speta excesul de esterogen si lipsa progesteronului, asta am citit-o intr-o carte scrisa de un doctor american care a facut multe cercetari si studii in domeniu aprox. 30 ani.

el recomanda acid folic si B6 pentru refacerea rapida a colului, ma uit diseara cand ajung acasa si va spun cum se ia si cat timp.

Va puup Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput