CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Este ok, il iau de mai sus.
Oricum seamana cu ce mi-a citit si mie asistenta! Il intreb si de copil. Si, evident, de ce am facut asa ceva, daca poate recidiva si cum ne tratam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

multumesc,e exact ce vreau si eu sa stiu.....
bafta,iti /imi tin pumnii!
si te astept maine sa "ne" lamurim....

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Fetelor, de cat timp v-a spus voua docturul ca aveati acest virus in organism daca s-a ajuns pana la conizatie. Va intreb pentru ca eu am avut prima manifestare cu multi ani in urma (cateva bubite/negi in zona genitala). La vremea respectiva nu stiam despre ce este vorba, apoi au disparut, iar au aparut, iar au disparut si acum au aparut din nou. Eu fac diverse tratamente naturiste (s-au micsorat considerabil insa nu au disparut de tot) dar de cand am intrat pe acest forum deja sunt ingrozita. Mi-e si frica sa mai merg la ginecolog de teama sa nu fie intr-un stadiu foarte avansat. Eu nu am dureri sau sangerari anormale, insa mi-au reaparut acesti monstruleti si mi-e teama sa nu am si pe vagin si pe col si sa nu fie deja cancer. La analizele medicale generale la sange nu mi-a iesit nimic anormal, dar stiu ca acest virus nu se poate depista decat prin tipaj viral.
Din aceasta cauza eram curioasa de cat timp aveati voi virusul de a evoluat pana la stadiul de displazie.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Indora.draga,ceea ce cred ca ai tu nu are nici o legatura cu HPV....
desi nu sunt de specialitate pot sa-mi dau seama ca la tine e vorba despre herpes genital....
si din asta nu se face cancer,dar nici bine nu-ti e!
adica,fata draga mergi la medic,daca ai legatura cu internetul,deci cu civilizatia,da-mi voie sa cred ca nu esti asa de ignoranta.....
scuza-ma,ca-ti vorbesc asa,dar sunt stupefiata cand aud cum oamenii refuza sa mearga la medic din puditate sau de teama ca o sa le se descopere nu stiu ce boala si altele din astea.....
daca e un inceput de cancer,desi nu e cazul tau, e mai bine sa ajungi in faza terminala cand nimeni nu te mai poate invia din morti?!poate doar Isus,da stii cum e,Dumnezeu iti da, da nu-ti baga si-n traisat!
pune mana pe telefon,fa-ti programare la medic,la o doamna dr. daca-ti e jena,ca poti cere chesti asta!
vezi ce ai si ia masuri.....
tratamentele naturiste sunt doar alternative....complementare tratamentului clasic......poate ameliora, dar nu poate vindeca....
si,in plus,nu costa o avere o consultatie.....
poti face programarea si pe internet,sunt astfel de clinici.......
acum,ca am facut teoria si am primit in cap,nu ai de ce sa-ti faci probleme nici daca ar fi conizatie,inca mai sunt sperante,nu se moare din asta,ca ce era rau a fost scos,da daca lasi raul acolo,ca ti-e jena si frica si ......se poate ajunge in cativa ani sa ti se scoata tot......si nu se stie!
bafta si curaj,

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Herpesul genital este una si HPV este altceva. Stiu si eu asta. Diferentele in ceea ce priveste manifestarile sunt clare: HERPESUL= Mai intai apare o senzatie de intepatura intr-un anumit punct apoi, dupa scurt timp, in acest loc va apare o zona rosiatica ce se va acoperi cu mici vezicule, uneori numai doua trei, alteori un buchet intreg, vezicule pline cu un lichid clar. Acest lichid este extrem infectant. Veziculele sunt foarte dureroase. Dupa scurt timp aceste vezicule se sparg, se usuca si se acopera de cruste.
In caz de HPV apar niste negi care nu au nici un fel de lichid in interior (ca in cazul meu).

Mi-am facut deja o programare la ginecolog, insa sunt sigura ca este vorba despre HPV si nu despre herpes. Intre timp mi-am facut si toate analizele la sange (inclusiv pentru HIV si sifilis) si sunt ok.

Stiu ca mersul la ginecolog trebuie sa reprezinte ceva normal si ca pana acum ar fi trebuit sa ajung, insa datorita faptului ca nu am avut relatii intamplatoare sau de o seara si nu am avut alte probleme care sa ma deranjeze, am fost mai ignoranta si am recunoscut acest lucru. Abia acum am citit atatea despre acest virus si gandindu-ma la manifestarile pe care le-am avut eu mi-am dat seama despre ce este vorba.

E adevarat ca sunt si foarte pudica si acum mai sunt si speriata gandindu-ma ca va descoperi ceva foarte avansat. Oricum voi afla destul de curand daca este sau nu atat de grav.

Multumesc pentru raspunsul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Indora,ti-am spus ca nu sunt de specialitate,dar ma bucur ca n-ai luat-o ca pe un afront personal!
insa ce-ti pot spune sigur e ca daca e ceva la col nu apare si-n exterior,adica nu manifestarile pe care le ai tu.....
ar putea fi si combinatii,dar totul se vede cu un test simplu Papanicolau!
ramane valabil ce am scris mai inainte,
iti doresc sanatate multa si sa rezolvi problemele cat mai repede....si nu te mai ingrijora ca n-ai cancer!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Vio,

am aterizat si eu de la clinica. Nebunie mare, paciente multe, operatii multe.

Domnul doctor mi-a raspuns la mai multe intrebari – enumar raspunsurile mai jos si pentru tine:

1.toate tipurile de displazie sunt perfect tratabile prin metode chirurgicale (asa a fost la noi). In plus, chiar si carciomul in situ (Doamne fereste!) se trateaza acum tot prin conizatie.
2.cica prin conizatie ni s-a eliminat si celula gazda, adica locul unde se infiltreaza papilloma (el crede ca este papilloma de vina).
3.copii, oricand dupa 3 luni.
4.mie mi-a zis ca nu am nevoie de tratament (rezultat biopsie: cervicita cronica ulcerativa cu displazie usoara si moderata, hiperplazie de strat bazal).
5.PAP dupa 6 luni de la control.
6.la sfarsit mi-a zis sa dorm linistita, ca a eliminat tot tesutul displazic, si sa nu ma mai gandesc la ce a fost.

daca imi mai aduc aminte de ceva, iti mai spun.

TU faci vreun tratament, ceva? Spune-mi si mie, please... naturiste, spalaturi ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

LIBELULA, MULTUMESC
cam asa mi-a zis si mie,deci Doamne- ajuta....
acum,Doamne- fereste,n-ai voie spalaturi, ca se irita zona....
eu nu iau nimic deocamdata,da o sa incerc cu ceiurile acelea de care am scris mai sus,ca rau nu fac+ catina+spirulina+echinacee pt. sistemul imunitar ca aici tb sa avem grija....
te puipc mult
mai vorbim...

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

O sa ajung la medic Vio pentru ca stiu ca e absolut necesar. Imi era frica doar pentru faptul ca eu am avut primele manifestari in urma cu multi ani si fetele vad ca vorbesc doar de manifestari cu maxim 3 ani in urma si totusi au ajuns in stadii destul de grave. De aia intrebam daca la ele in 3 ani a avansat atat de mult, atunci la mine cat de grav poate fi?
Nu am ajuns la un ginecolog pana acum pentru ca intr-adevar sunt extrem de pudica si marturisesc ca pana anul acesta nici nu stiam de acest virus. Stiam de multe boli cu transmitere sexuala, dar nu stiam de aceasta. Cand am aflat despre acest virus si despre cat de periculos este m-am ingrozit pentru ca eu atatia ani am crezut ca nu este ceva foarte grav si ca se va vindeca mai ales ca eu sunt foarte atenta cu igiena intima si nici nu am parteneri sexuali pe care sa ii schimb, nu am nasteri sau avorturi si duc o viata echilibrata (asa am fost mereu).
Din aceasta cauza tot intrebam pe aici pentru ca daca as fi avut acum pentru prima oara manifestarile m-as fi dus fara sa fiu speriata la medic pentru ca stiam ca se poate rezolva. Dar daca stiu ca am virusul asta de atatia ani , normal ca acum nu doar ca mi-e jena sa merg la un ginecolog dar sunt si inspaimantata de ce ar putea sa imi spuna. Cred ca doar cautam incurajari :)
Nu am de ce iau raspunsul tau ca pe un afront personal pentru ca sunt constienta ca ai dreptate, insa mi-e foarte teama....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Indora,puiule....mama,cum sa-ti spun?!
nu vreau sa o luam de la capat, ca iar te superi....
da, mai spun odata!
SINGURUL CATE-TI POATE DA CERTITUDINI ESTE MEDICUL.
lasa naiba jena si teama,vezi ce am vorbit eu cu libelula si afla ca orice ar fi tot e mai bine acum decat mai tarziu....
din cate stiu eu virusii acestia sunt in stare latenta,adica nu activeaza decat pe fond de stres si in momentul in care gaseste mediu propice,adica, de ex. o rana pe col(na,ca m-am specializat si-n medicina!!!-de asta-ti spun sa vorbesti cu cineva de specialitate).....
deci,daca ai avut o ran pe col si ai virusul...care si astia sunt de mai multe tipuri, dar numai unii sunt agresivi,nu stiu am citit ca se numesc nr. 1...12,16....etc si din astia care sunt o gramada, 17 si 28 sunt cei care dau cancerele de col(e un exemplu ca n-am tinut minte care).....asa,deci, daca ai avut rana pe col,fumezi,esti stresata,nu conteaza ca n-ai avut tu parteneri(ca nici eu n-am avut,sotul meu a fost primul barbat din viata mea!)daca a avut el doua, trei,etc partenere si partenerele la randul lor doi -trei,etc parteneri.....partenerii virtuali pe care i-ai avut SI tu cresc in progresie.......si din acestia (parteneri sexulali)daca doar unul are virusul,uite ce frumos ajunge la cel nevinovat!

concluzie:
mergi la medic,macar sa intrebi,de ce stai sa avanseze,sau te stresezi degeaba si n-ai nimic de genul acesta?!asa macar stii alba sau neagra....
ti-am mai scris, cauta o doamna doctor,nu te mananca nimeni acolo si daca te temi tot nu rezolvi nimic,decat prelungesti calvarul.....
nu mai bine stii cu cine lupti si cum tb. sa lupti?!
hai,ca daca data viitoare mai aud de frica si de nu stiu ce, ma infurii rau si uite asa,nu scapi de mine,

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput