CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Chiar nu stie sa-mi raspunda nimeni la intrebare???

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

lunna imi dau eu cu parerea, dar cel mai bine te lamureste doctorul ginecolog care ti-a propus LLETZ.
LLETZ este prescurtarea in engleza ptr large loop excision of the transformation zone, iar ERAD este prescurtarea in romana ptr electro-rezectie cu ansa diatermica.
Dupa mintea mea cred ca este acelasi lucru,pt ca ambele implica folosirea unei anse prin care trece un curent electric si asa se indeparteaza tesutul bolnav, dar se poate sa gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

draga lili(trotineta)ti-ai facut o colposcopie?numai asa eu zic ca iti dai seama cu adevarat ce ai.am trecut prin ceva asemanator tie si imediat dupa colposcopie m-au bagat in operatie(la bucuresti).acum e totul bine(cred).ai grija de tine si mai cere parerea si la alti medici,pentru ca posibilitatea sa faci cancer este foarte mare.sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

BUNA
recunosc ca n-am apucat sa citesc tot.......
ier am primit rezultatul la biopsie dupa ce am facut conizatie si scrie asa:
neoplazie scuamoasa interepiteliala a colului uterin de grad inalt CIN III
mai inainte scrie ca : endocol fara modificari patologice
si : fragment de col uterin cu intinse zone de displazie epiteliala moderata si sevara localizata predominant exocervical si jonctional...
acum sunt cam speriata(putin spus cam speriata.cred ca sunt speriata rau de tot!) ca nu stiu daca asta inseamna cancer!
ca dupa cate am citit CIN III este echinalent cu Papanicolau IV-V.
ma poate lamuri si pe mine cineva?
pana ajung la medic.....desi credeam ca nu mai ajung......
multumesc din suflet,

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Violeta,

nu ai cancer, stai linistita! scrie clar DISPLAZIE, nu microcarcinom sau carcinom! Te-ai operat la timp.

Ce nu imi este clar, este daca a fost eliminat intreg tesutul displazic, atat in grosime cat si in intindere.

Si eu am facut conizatie si acum astept rezultatul. La Pap mie mi-au iesit discarioze moderate, iar la colposcopie nu s-a vazut nimic. La tine cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Libelula,multumesc ca mi-ai raspuns.....
asa e nu scrie cancinom,dar scrie neoplazie,nu displazie,dar cum pt. mine e tot una ca nu ma pricep,asa e poate cum spui tu!
mi-a fost indepartata pe langa zona cu probleme si o portinue pe langa,asa mi-a spus dl.doctor care m-a operat,ca sa fim siguri ca nu ramane nimic......de asta se scoate in profunzime ca nu se stie niciodata ce fac celulele din straturile inferioare!
eu am inceput cu testul Pap care nu a fost concludent,era doar o suspiciune ca ar fi niste celule atipice ....si mi s-a recomandat colposcopie,acolo mi s-a aratat zona cu probleme car era destul de intinsa,pe aprox 2 cm,dar care nu era pronuntata decat o portinue de 1mm ceea ce inseamna ca acolo incepeau celulele sa-si faca de cap la primul impuls............asa mi-a explicat dna. doctor Badea!
rezultatul biopsiei a fost cel pe care l-am scris ieri si care nu m-a lamurit pt. ca de fapt am fpost trimisa de la Ana la Caiafa si eu chiar nu mai stiu pe care medic sa intreb...ca am fost la vreo 4,doi m-au consultat,altul a facut colposcopie,altul operatie...
bafta iti urez, la tine e chiar floare la ureche!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Vio,

si eu tot la Dna Badea am fost la colposcopie:)
oricum, la pap am avut si eu HSIL
iar conizatia am facut-o la Dr Bratila

eu nu inteleg mare lucru din ce se intampla la mine, ca am facut 3 colposcopii, toate perfecte... celulele displazice erau sus, pe endocol

in fine, sa vedem ce s-o intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by libelula

Vio,

si eu tot la Dna Badea am fost la colposcopie:)
oricum, la pap am avut si eu HSIL
iar conizatia am facut-o la Dr Bratila





libelula si eu am fost operata tot de dr. Bratila..........probabil ca la aceeasi clinica ai fost si tu!
nu-ti face griji ca dl. doctor e f. bun are multe referinte bune,sunt persoane la mine la serviciu care au fost operate de 10-15 ani si sunt sanatoase......
acum daca displazia ta nu se vedea la colposcopie,inseamna ca intr-adevar era in zona aceea a colului care nu se paote vedea,dar dl,doctor de asta face conizatie ca sa scoata si ce nu se vede,intelegi,conul acela care se scoate are lungimea inspre uter si nu-i problema.........
acum cand te duci dupa rez. biopsiei vorbeste si cu doctorita Badea sa te lamureasca,cere tu o consultatie la ea,nu fa ca mine,ca eu am ajuns cand m-a chemat un copilas din acela de scrie la calculator si nu mai era nimani acolo sa ma lamureasca...ca la banii pe care mi i-au luat macar ce scrie pe hartia aceea ma puteau lamuri.....
in fine,o sa vad ce o sa mai fac...........poate e cineva pe aici care e medic si stie sa interpreteze!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

pai mie mi-au trimis proba la polizu:(
au incurcat ceva, nu stiu ce au facut...ca la dr badea nu a ajuns!

si inca nu e gata rezultatul.

acum stau si ma gandesc daca intr-adevar a scos tot ce trebuia, daca a luat si din zona de exocol (de transformare), desi parea ok la colposcopie.... oare o mai fi intalnit cazuri ca ale mele?

tie ti s-a spus ca a operat astfel incat sa se ajunga la tesutul sanatos, sa scoata tot ce era displazic+o bucata de tesut sanatos, pentru siguranta?

offfff... si mai ales, de ce ne-am ales cu "minunea" asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

draga mea,nu-ti mai face atatea ganduri negre.....
nu stiu de ce nu ti-au trimis probele la dr. Badea,dar poate e mai bine ca te costa o gramada de bani....
acum legat de tesutul cae este indepartat,sigur ca asa se face,asa mi-a explicat dl.doctor ca e procedura ca eu l-am intrebat inainte de operatie daca o sa se mai refaca si el mi-a spus ca scoate in asa fel incat sa nu se mai refaca,deci si ce e langa zona cu probleme.......
stai linistita ca asa se face deobicei,cu atat mai mult el care e un medic de exceptie,ce crezi ca daca era mediocru mai se ducea atata lume la el ca la Meca?!
ai vazut si tu ce e acolo.....
dar,pt. siguranta ta cand vin rezultatele suna-l si lamureste-te....sau cand te cheama la consultatie,la mine ghinionul a fost ca am luat rezultatul dupa ce m-a consultata(adica la o luna de la operatie ) si acum nu mai indraznesc sa-l sun ca nu stiu cum e de ocupat si mi-e jena sa nu-l deranjez,dar o sa o fac in cele din urma......
hai,nu mai fi speriata ca e bine,sigur e bine,uite un pupic mare de la mine

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio

Mergi la inceput