CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

VERAK,bine k ai avut inspiratia sa mergi si in alta parte..doamne,e cumplit ce se intampla,fetelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Fetele, am si eu o problema, am vazut ca nu ati mai scris de mult la subiectul asta...De cateva luni incerc sa raman insarcinata si nu s-a intamplat, ieri mi-am luat inima in dinti si am fost la medic, ecografia a iesit OK dar la consult mi-a zis ca am cervicita si mi-a dat Organetoil cred din a 15 zi a CM pana in a 25 zi , Augmentin si Flamexin zilnic cate doua/12ore asta pana peste 5 zile cand imi fac examenul papanicolau si inca o analiza. Vreau sa stiu cat e de grav si cat de repede pot sa ma apuc de facut un bebel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

CARLA,in primul rand fa-ti testul papanicolau,in functie de el ti se da tratament...poti face copii kiar si dupa interventii k ale noastre,adik conizatii...dar ai mare grija cu doctorul ginecolog la care mergi...k eu am patit-o urat de tot...nu te speria,k rana pe col e una din cele mai frecvente probleme la noi...si evita dak poti folosirea tampoanelor interne...alte intrebari dak mai ai,o sa intru si eu mai des...
eu am fost azi si mi-am luat rezultatul,sunt bine,slava domnului...fetelor,va pup...mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

quote:
Originally posted by Loma

Salutare la toate fetele,

am citit ce ati scris si nu-mi vine sa cred ce diagnostice pun medicii aia. Eu zic sa nu va lasati si consultati mai multi medici si mergeti la cei despre care ati auzit numai bine, si eu am patit-o odata cu o nebuna de la Parhon, care m-a umplut de groaza... in fine nu vreau sa intru in amanunte.

Am avut si eu o mica rana acum 3 ani, am facut un tratament medicamentos si cica nu mai era cazul de nimic. Pap mi-a iesit bine mereu, dar nici nu am urmarit f. atent ce s-a mai intamplat. Desi de cand sunt in Canada (3 ani) am fost la niste controale ginec. si doctorii nu mi-au zis nimic, insa nici nu s-au uitat ca in Romania, sa-mi examineze colul uterin. Ar trebui sa cer mai insistent sa fie examinata special ptr. asta.

Insa anul asta nu l-am facut trebuie sa ajung sa-l fac, si o sa cer sa-mi faca si un examen de secretie vaginala.
Cum se descopera daca este purtator de virus?, ca eu nu stiu

Nemessis am tot citit ca tie ti-a recomandat doctorita spalaturi cu niste ceaiuri si supozitoare cu propolis. Cand am fost in Ro. mi-am cumparat niste supozitoare cu propolis "Carpicon" astea sunt cele de care zici tu. Si inca ceva, le introduci in vagin?, am inteles eu bine, sau in poponet.

va doresc sanatate la toate

de la Loma



Smerenia este regina virtutilor.


draga mea, scuze ca ma bag si eu ca musca in lapte, fac doar o precizare> supozitoarele carpicon sunt cu rasina de brad, pot fi folosite si in loc de ovule, dar mai rar< supozitoarele cu propolis, care pot fi folosite si ca ovule, se numesc MIPROSEPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criby spune:

buna,sunt cristina.sunt noua si as vrea sa-mi spune-ti ce analize sa-mi fac pentru ca din ianuarie am fost diagnosticata cu cervicita.nu am mai fost la nici un control si m-am c-am speriat dupa ce am citit discutiile dintre voi,mai ales ce a patit nemessis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Pai ar cam trebui sa te sperii.
Fuguta la dr. si fati papanicolau si colposcopie.Eu ti-as recomanda sa mergi intr-un spital,e mult mai sigur

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinamirela spune:

Buna, fetelor.De mult timp va citesc mesajele pe forum si mi-ati fost de multe ori de ajutor. Maine voi face un ERAD la o clinica din Bucuresti Mediplus Company, am o rana pe col de mult timp, adica 7-8 ani. De 2-3 ani ma confrunt cu o amenoree secundara(nu am ciclu decat cu anticonceptionale).Acum 2 ani am mers la ginecolog,am facut ecografie (nimic anormal),tot felul de analize (sa turceasca, prolactina,TSH,E2, etc.) toate bune.In schimb mi-a spus ca am o rana pe col.Papanicolau a fost II. Am luat un tratament usor.daca am vazut ca menstra tot nu am decat cu anticonceptionale nu am mai fost la nici un medic pana acum o luna. Acum o luna m-am hotarat sa rezolv totusi problema, macar sa stiu daca sunt la menopauza. Eu ma simt perfect, nu am nici un simptom al menopauzei. M-am internat la Parhon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinamirela spune:

Sa continuam : la Parhon a facut din nou toate analizele.A iesit rau E2, adica nedozabil. Prolactina o astept inca, dar controlul ginecologic a fost un dezastru. O rana f. f. urata pe col, rana care, nu ma supara deloc. Am facut colposcopie(totul arata groaznic) papanicolau a iesit tip III. Deci, d-na doctor ma sfatuit pt. ERAD. Imi este frica, de aceea va rog dati-mi mai multe detalii despre aceasta intervenie.Va rog! (Sper sa apara mesajele mele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skf spune:

Ce este ERAD?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

draga CATALINA,citeste toate paginile acestui subiect si gasesti raspuns la toate intrebarile,exact acelasi diagnostic pap 3 l-am avut si eu,si am facut conizatie,ti se rezeca o bucata de tesut in forma de con,bucata ce contine rana,pt biopsie...nu e mare filosofie,eu una am suportat-o f bine si ma simt ok...oricum,nu vreau sa ma apuc sa insir iara ce mi s-a intamplat,e totul in paginile anterioare ale subiectului...dak nu gasesti raspuns la vreo intrebare,suntem aici pt tine...si fii cat mai linistita cu putinta,e f important...

Mergi la inceput