Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Draga LIVIA, bine ai revenit, te asteptam cu nerabdare. Nu stiu daca iti mai amintesti, eu am urmat (in intregime!) in oct. si nov. 2004 tratamentul tau pt. fertilitate , iar in decembrie am ramas insarcinata. Din pacate dupa 7 saptamani (pe 4 febr. 2005), s-a oprit in evolutie, fara a se putea stabili o cauza certa.
(prima sarcina, toate analizele mele si ale sotului - ok). Ar fi o singura problema la mine cu lipsa de progesteron.
Acum vrem sa ne apucam din nou de treaba. Au trecut aproape 3 luni de la chiuretaj (2 menstruatii). Am 2 intrebari:
1) Crezi ca e ar fi bine sa mai asteptam pana sa incercam din nou?
2) Exista un tratament naturist pentru refacerea mai rapida a endometrului dupa chiuretaj? Si daca da, in ce consta si cam in cat timp ar avea efect?
O sa fiu sincera: dr. ne-a sfatuit sa asteptam 4 luni, iar daca si tu crezi ca e bine sa mai asteptam, atunci as urma intre timp un tratament naturist pt. refacerea endometrului, daca exista...
Iti multumesc din suflet pentru timpul pe care ti-l faci pentru noi.


Este mult mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Multumesc inca o data.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna Livia
As vrea sa te rog sa ma ajuti si pe mine cu niste sfaturi cand ai timp. Uite care este povestea mea: Incerc de vreo 3,5 ani sa raman insarcinata. Eu am ovulatie si fara stimulari, dar prin zilele 14-18. Inainte de a incepe tratamentele de stimulare pentru infertilitate aveam cicluri neregulate intre 28-38 de zile. Am incercat stimulari si monitorizari, 5 IUI (cu si fara stimulare), dar nu a reusit nimic pana acum. Acum dupa tratamente de stimulare ciclul este intre 28-32 zile (de un an si jumatate este asa, de cand am interupt tratamentele). HSG am facut-o acum vreo 2 ani si trompele erau in regula. In 14 aprilie 2005 am facut laparoscopie si mi-a gasit endometrioza stadiul I in Douglas (sunt cateva puncte mici rosii dupa cum am vazut). Pe trompe, ovare sau alte organe nu este nimic. Nu am sa urmez nici un tratament pentru endometrioza pentru ca vreau sa incerc FIV in toamna. Ma gandesc ca poate mi-ai putea spune sa incerc un tratament naturist care s-ar potrivi la mine. Dr. a zis ca nu este aceasta endometrioza singura cauza pentru care nu raman insarcinata. Celelalte nu le-am descoperit inca. Sotul este OK. Testul postcoital este mediu pozitiv (deci nu foarte bine). Te rog mult daca poti sa-mi dai un sfat. Iti multumesc mult de tot.
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issamanu spune:

Draga Livia,

Multumesc pentru raspuns,
Eu deja am inceput a doua incercare de FIV iar inainte de a incepe injectiile cu menogon doctorul mi-a dat o injectie de Decapeptyl cred ca in Romania se numeshte Depherine sau ceva de genul asta.
Livia o sa iti spun exact de ce am nevoie. Am nevoie de un tratament care sa dizolve aceste tesuturi si sa ridice circulatia sangelui in zona. Curatzarea ovarului prin operatie este exact ce vreau sa evit(si de fapt nu prea multi doctori vor sa faca operatiaasta tzinand cont de gradul ridicat de risc) cel putin pana o sa reushesc sa am un copil prin FIV dupa asta o sa m poate curaj sa fac o operatie.
Despre plante o sa le gasesc in Romania probabil dar daca mi-ai da si numele in latina sau in engleza mi-ar fii de mare ajutor.
Legat de plante stii vreun web site bun despre plante medicinale ?
Multumesc mult pentru efortul tau Livia,
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issamanu spune:

Buna Livia,

Tocmai am gasit un subiect in forum exact despre boala pe care o am eu si sunt fericita ca i-am gasit numele in limba romana sindrom aderential pelvin!
Citeshte acolo sa vezi cat de disperate sunt fetele!
Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Buna ,Livia !
Nu stiu daca ai primit PM meu ,asa ca te intreb aici :.M-am apucat de tratamentul pe care mi l-ai prescris acum exact o luna de zile dar nu am putut face rost de gerovital de la inceput si abia de cateva zile il fac. Asta inseamna ca ce am luat pana acum nu a avut efect ? Am simtit niste dureri-intepaturi in zona ovarelor in primele zile de tratament ,apoi in ultimele zile un disconfort abdominal similar celui de la menstra ,dar fara ca aceasta sa se fi produs .
Crezi c-ar trebui sa mai iau ceva in plus fata de schema initiala pe care mi-ai scris-o ,dat fiind ca am niste bufeuri care realmente ma scot din minti ?
Multumesc foarte mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Draga Livia,
Am si eu nevoie de ajutorul tau. Incerc de un an si ceva sa am un copil. Analizele sotului sunt bune. Eu ginecologic sunt apta (cel putin asa am inteles eu), dar am probleme hormonale. La analize a reiesit ca am prolactina marita - dupa unii doctori nu e relevant, dupa alti da - si hipotiroidie. Am facut histeroscopie in urma cu 2 luni si mi s-a dat sa iau brocriptin. Pentru tiroida unul din medici mi-a dat euthyrox, altul novrothyral (nu sunt sigura daca am scris denumirele corect). Pana acum nu am luat nici o pastila pentru tiroida pentru ca m-a speriat putin ideea ca trebuiesc luate toata viata ( si ca daca intrerup tratamentul pot pierde sarcina - in caz ca...). Spune-mi si mie te rog daca e bine sa incep sa iau aceste pastile? si pe care din ele? sau pot sa incerc in continuare fara ele? ce altceva as putea sa fac?
Multumesc
Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ileana_marius ,din cate stiu eu hipotiroidismul trebuie musai tratat ,fiind si cauza de infertilitate .Asta daca doctorul care te-a diagnosticat a facut-o pe baza dozarilor hormonale .In plus chiar daca ramai gravida deficitul de hormoni tiroidieni afecteaza si fatul .
Care produs e mai bun ,asta nu stiu.Vezi ce spune si Livia ,poate exista tratament naturist si pentru tiroida .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Livia, te rog sa imi spui daca ai incredere in suplimentele nutritive de la California Fitness.Doresc sa iau pt fibrom uterin (de fapt sunt 3 ) acele suplimente.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Unde au disparut posturile mele si raspunsul Liviei la unul din ele???

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput