Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns syd spune:

Si eu ma gandeam sa fac niste cursuri de contabilitate,sa incep ca ajutor .Nu prea mi-ar placea meseria dar e un serviciu sigur,se cauta peste tot si e bine platit.Poate e bine pt inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna!
Sunt si eu o contabila in devenire, mai precis sunt studenta la Ase/Contabilitate si am facut cursuri de conta, acum am 3 firme la care tin cantabilitate(desigur care au CA<50.000 euro).
Vroiam sa va intreb, daca stiti ceva de cum e posibil sa trimit toate declaratiile lunare/trimestriale prin internet. Am inteles ca s-a creat asa posibilitate. Poate stiti ceva?


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Statele de salarii de la orice firma,indiferent de nr. sau de salariati, se pot depune trimestrial?
Eu pana acum am depus luna de luna statele si n-a comentat nimeni nimic. (doar daca nu aveam la ele copii dupa OP)



Da... indiferent de nr de salariati, statele se pot depune trimestrial. Nu va opreste nimeni sa le depuneti lunar, dar de ce sa stati le cozi de 3 ori, cand puteti sta o singura data?...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by alinkav

Buna!
Sunt si eu o contabila in devenire, mai precis sunt studenta la Ase/Contabilitate si am facut cursuri de conta, acum am 3 firme la care tin cantabilitate(desigur care au CA<50.000 euro).
Vroiam sa va intreb, daca stiti ceva de cum e posibil sa trimit toate declaratiile lunare/trimestriale prin internet. Am inteles ca s-a creat asa posibilitate. Poate stiti ceva?


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex



Eu deocamdata stiu doar de somaj, pe care il trimit prin internet de 1 an si 2 luni

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Haaaa ati facut o gashcutza! Si eu nu v-am vazut pana acum?
Contabili? Economisti mai corect! Daca ne luptam cu bilanturile - asta nu e munca de contabil!
Eu....de cand sunt in bransa?....de 11 anii!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu-mi vine sa cred! Atat de mult...din anul II de facultate.
Sa stiti ca mie imi place meseria asta. Mi-a adus multe satisfactii si nu e "de supravietuire". E chiar foarte frumoasa. Numai daca reusesti sa depasesti stadiul de depus declaratii si sa faci cu adevarat putina analiza, putin finante.
Am marele noroc ca firma la care lucrez sa fi fost achizitionata de o companie multinationala. asta va insemna pentru mine un efort foarte mare dar si foarte multa experienta. Incet-incet voi invata US GAAP si asta e o treaba super.
Eu sunt expert contabil de 5 ani si auditor stagiar. Dar astea nu prea au mare valoare fata de ce fac acum.
Hai ca m-am laudat!
Am terminat bilanturile - unul mai am!
Ma enerveaza Notele Explicative!! pe voi?
Declaratiile sunt pe drum si ele.
Spor!
cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce te enerveaza, un pic de analiza...

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

S-a pierdut baza de date... Important e ca bilantzurile raman depuse!....
Discutiile le reluam noi, da munca pt bilanturi.... Brrrrrrrrrrrrr!!...

Paste fericit!...

HRISTOS A INVIAT!!!!!

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Bilanturile s-au depus, Pastele a trecut... voi unde sunteti?????????

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:


Nu's contabila, desi oaresce tangente cu contabilitatea am, dar pe parte de analiza financiara.

Insa am venit la voi cu o intrebare, poate ma puteti ajuta si pe mine, ca la legislative nu stiu daca voi gasi prea multe sfaturi. Am o microintreprindere si vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un client din afara. Ce presupunea asta din punct de vedere contabil? Cum incasez eu banii de la acel client? El imi va plati in valuta, deci teoretic ar trebui sa am un cont in valuta si sa-i pot emite facturi in valuta, nu!? Sau ii emit facturi in lei si treaba lui cum le plateste?! Si ce se-ntampla cu TVA-ul?
Cine poate sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi?


Mickyyy (35 saptamani) si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by Mickyyy


Nu's contabila, desi oaresce tangente cu contabilitatea am, dar pe parte de analiza financiara.

Insa am venit la voi cu o intrebare, poate ma puteti ajuta si pe mine, ca la legislative nu stiu daca voi gasi prea multe sfaturi. Am o microintreprindere si vreau sa inchei un contract de prestari servicii cu un client din afara. Ce presupunea asta din punct de vedere contabil? Cum incasez eu banii de la acel client? El imi va plati in valuta, deci teoretic ar trebui sa am un cont in valuta si sa-i pot emite facturi in valuta, nu!? Sau ii emit facturi in lei si treaba lui cum le plateste?! Si ce se-ntampla cu TVA-ul?
Cine poate sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi?


Mickyyy (35 saptamani) si Malina Ioana (31.03.2004)






Dacafirma areuncontract de prestari servicii cu o firma din afara, vei emite facura FARA TVA (pe baza contractului). Scrii la rubrica de TVA "scutit cu drept de deducere"
Factura o emiti in lei, dar la explicatie scrii: "Prestari servici conform ctr nr... /..., 500 euro * 36850 lei" (am dat un exemplu... tu scrii valoarea corecta...) Suma in lei de la valoare fara TVA trebuie sa fie exact val in valuta * cursul in lei...
Intr-adevar iti trebuie un cont in valuta pt a incasa factura emisa la extern.
Bafta...




Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput