Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Merci ca mi-ai amintit. Am aflat ca se depune declaratie si ptr. leasing dar am aminat, pina am uitat sa mai fac.
Am inteles ca ca la celelalte bunuri nu se mai depune, ci numai ptr. cele noi sau laesing.
Asa cum uitasem si de mediu.

Cit despre registrul salariati... stiam eu de ce stau pasnica... se amina... L-am completat si astept.

ninocikap - important e sa vrei...contab primara este accesibila.

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am fost azi la ITM Oradea. Registrul salaritilor electronic se amana pana pe 31 martie.
Am intrebat de declaratia inventar privind comisionul ITM/2006 - nu se depune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Fetelor maine e ultima zi de depunere a declaratiei 010 (noul model)
Ina pot sa-ti trimit pe e-mail modelul nou de declaratie 010

Pupici tuturor


poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am urmatorul caz:
- pensionar limita de varsta, angajat la un SRL, cu contract de munca cu timp partial (2ore/zi).

Din cate stiu pt. acest angajat nu se plateste somaj (contributie salariat si angajator).
Alte modificari mai sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Noi platim asa ptr. un pensionar (nu conteaza ca e partial sau norma intraga):
- cas 9.5%
- asig sanat. 6.5 %
- impozit
- cas angajator 19.75 %
- fd sanatate angajat. 7%
- comis. carti munca - daca e cazul 0.75 % la noi - sint tinute la ei sau 0.5%
- fd acc si boli prof. 1.15 %
- fd fnuass 0.75 %
(deci asa cum ai spus si tu, nu platesti fd somaj angajat si angajator 1 % si 2.5% - )

andruscka - merci mult pentru oferta de a-mi trimite pe mail, dar n-am mai apucat sa intru zilele astea si intre timp a facut rost o colega de model.



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Am urmatorul caz:
- pensionar limita de varsta, angajat la un SRL, cu contract de munca cu timp partial (2ore/zi).

Din cate stiu pt. acest angajat nu se plateste somaj (contributie salariat si angajator).
Alte modificari mai sunt?



Am sa-ti fac un proiect pe exemplul tau mai tarziu. Revin cu modelul in cauza. Daca imi dai si sume... le pun efectiv

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Merci Marius. Daca tot te apuci de treaba, pune salariul minim pt. 2 ore, adica 110 lei.
Ma intreb daca la somaj ar trebui depusa/si cum declaratia lunara, avand in vedere ca pt. el (pensionar angajat) nu se plateste somaj si e singura persoana de pe stat.
Pana in prezent firma nu a mai avut angajati, el fiind primul salariat de la infiintarea firmei pana in prezent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Stiti ceva cum ca n-ar mai avea nici un srost cursurile de contabil autorizat, ci numai cele de expert?


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Ina uite ce-am gasit

ORDONANTA Nr. 17 din 31 ianuarie 2007
pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati
EMITENT: GUVERNUL ROMANIEI
PUBLICATA IN: MONITORUL OFICIAL NR. 84 din 2 februarie 2007
in temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 1 pct. I.8 din Legea nr. 502/2006 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante,
Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta.
ART. 1
Ordonanaa Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 243 din 30 august 1994, aprobata cu completari prin Legea nr. 42/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, alineatele (1) #351;i (4) vor avea urmatorul cuprins:
"ART. 2
(1) Expertul contabil este persoana care a dobandit aceasta calitate in conditiile prezentei ordonante si are competenta profesionala de a organiza si conduce contabilitatea, de a supraveghea gestiunea societatilor comerciale, de a intocmi situatiile financiare si de a efectua expertize contabile.
(4) Contabilul autorizat este persoana care a dobandit aceasta calitate in conditiile prezentei ordonante si are competenta de a tine contabilitatea si de a pregati lucrarile in vederea intocmirii situatiilor financiare."
2.
Prezenta ordonan#355;#259; intr#259; īn vigoare la 3 zile de la data public#259;rii īn Monitorul Oficial al Romāniei, Partea I.
Andruscka

poze Andra
22.07.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Merci mult de tot.
Deci pentru cei cu studii suprioare este chiar inutila autorizarea. Direct expert.


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput