Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Dragii mei economisti
are cineva dintre voi standardele de US GAAP? Lucreaza cineva in US-GAAP?
Am mare nevoie macar de un fir...trebuie sa ma apuc de invatat US-GAAP.
Multumesc si spor mare la bilanturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Smilla, nu poti sa primesti euro in contul de lei(banuiesc, ca primesti salariul din Roamnaia) . Trebuie sa mergi la banca sa iti deschizi un cont in euro pe care il dai amicului din Germania.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Ai dreptate, Gabi , la asta nu ma gandisem!!

Dar daca-mi deschid cont in euro si mi-i transfera acolo, nu se impoziteaza? ... ca am si io o obsesie cu impozitul asta

Adica nu se considera venit sau ceva, nu?

Mersi mult de raspuns!!

Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

smilla, nu se impoziteaza decat dobanzile la depozite, ori tu iti dechizi un cont curent in euro. Banii poti sa-i ridici in euro, platesti ceva comision, care nu e foarte mare.
Daca vrei sa-ti transferi banii in contul de card, cred ca poti si nu se impoziteaza. Tu in contul de card, primesti salarul net, cei de la firma iti retin impozitele pe statul de plata. Asa ca stai linistita , banca nu iti retine nici un impozit, doar in cazul unui de pozit, cum ti-am zis mai sus

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Dragele mele
am si eu o intrebare referitoare la BARTER. A mai lucrat cineva cu asa ceva, ca stiu ca e cam rar intalnita forma asta(contabila mea nu stie de ex.)...
Sa va zic, noi am avut de executat o lucrare si in schimbul ei, nu vom fi platiti cu bani, ci cu un alt serviciu (ei fiind o firma de publicitate, ne fac noua reclama in valoarea lucrarii executate pentru ei).. Voiam sa va intreb: stiti cumva cum se inregistreaza chestia asta, la predarea lucrarii noi trebuie sa le cerem vreun proces de primire/receptionare/etc// ceva de genul asta, ca sa avem la mana ca le-am facut treaba si sa putem cere apoi sa ne faca reclama?
Multumesc de raspunsuri... sau chiar daca ati citit intrebarea si v-ati gandit putin,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

gabitzica, nu cred ca ai inteles.
smillaraaq intreba daca din acei bani trebuie sa plateasca impozit la stat, nu bancii! Adica daca e cazul sa declare acei bani ca si cum ar fi o sursa de venit.
Am intervenit si eu in discutie pentru ca si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarea lui smillaraaq.



Un soricel mic intr-o lume plina de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Barter e o forma economica de exprimare verbala. Este totuna cu "trocul" nu are o contabilitate aparte. Aveti doua contracte in care sunteti in fiecare separat in ipostaza de client respectiv de furnizor. Va emiteti facturile fiscale corespunzatoare pe care le inregistrati ca atare si va decontati pe ele. Atat. Forma de decontare de obligatii reciproce poate sa fie procesul verbal de compensare reciproca a datoriilor.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Ada draga, eu cred ca am inteles ce intreaba Smilla.
In primul rand vreau sa spun ca impozitul ce il retine banca este tot un impozit la stat, doar ca se retine prin stopaj la sursa.
In al doilea rand ceea ce cred ca vrei sa stii tu este daca acei bani se considera venit impozabil, adica daca se globalizeaza. Ei bine, nu! La banca trebuie sa completezi o declaratie cu ce reprezinta acei bani si de la cine. Atata timp cat nu primiti sume foarte mari, in fiecare luna , nu e nici un fel de problema.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

gabitzica, multumesc pentru raspuns.
Nu stiam ca impozitul retinut de banca este tot un impozit la stat.
Si da, asta vroiam sa stiu, daca acei bani sunt considerati venit impozabil!
Multumesc inca o data!



Un soricel mic intr-o lume plina de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:

Barter e o forma economica de exprimare verbala. Este totuna cu "trocul" nu are o contabilitate aparte. Aveti doua contracte in care sunteti in fiecare separat in ipostaza de client respectiv de furnizor. Va emiteti facturile fiscale corespunzatoare pe care le inregistrati ca atare si va decontati pe ele. Atat. Forma de decontare de obligatii reciproce poate sa fie procesul verbal de compensare reciproca a datoriilor.


Marius
Multumesc ca ai incercat sa ma luminezi.. sa vad.. daca am priceput ceva..

Mergi la inceput