intrebare pentru barbati....si nu numai

intrebare pentru barbati....si nu numai | Autor: alinas

Link direct la acest mesaj

am ramas singura cu 2 baietei minunati si pentru care ma rog la dumnezeu sa-mi dea sanatate ca sa le ofer o educatie buna.am decis sa pun capat abuzului pentru ei.cel mare are 3 ani in mai,cel mic 1 an si 6 luni.am vazut aici pe forum niste exemple de barbati adevarati care stiu sa fie soti si tati.acuma pun si eu intrebarea:cum trebuie sa ne educam baietii pentru a deveni barbati adevarati.pe ce punem accentul?ce e de evitat?va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sincer? O parte provine de la mama o parte de la tata. Daca ar fi sa raspund te intreb, de care parte intrebi?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cam greu de raspuns la intrebarea ta. Insa iti voi da un exemplu, pe care il dau mereu, de educatie pe care eu o consider gresita.
Intai de toate copilul invata din ceea ce vede acasa. Daca il vede pe tati cu picioarele in sus la TV, asa va face si el, sunt sigura de asta.
Copilul de care vreau sa iti povestesc, creste intr-o familie unde extremele sunt mult prea ... extreme. Copil facut dintr-un accident, fireste foarte iubit de la inceput, insa mama foarte tanara, tati student, cu mintea la fotbal si formula 1. Fara casa, fara serviciu, fara perspective imediate.
Mama il tine pe copil prea in fusta ei, tatal pica in extrema cealalta, de teama ca pustiul sa nu ajunga un fatalau. Mama il pune pe copil sa framante coca, tatal ii pune in mana petarde de Anul Nou. Copilul are 5 ani si de o saptamana merge si la gradinita - pana acum au preferat sa-l tina la tara, ba la o matusa, fara program, fara preocupare, fara activitati de copil.
Acasa se uita numai la file cu bataie, ii recunoaste pe fotmabilit si pe Mika Hakinen (nu stiu cum se scrie). Nu stie sa se exprime, nu stie nici o poezie, si abia acum cateva zile a auzit si el Capra cu Trei Iezi, dar n-ar putea sa ti-o povesteasca....

Eu cred ca trebuie sa indrumi copilul, si sa ii explici, cat mai obiectiv posibil. Daca tu ca parinte il inveti ca daca unul il imbranceste trebuie si el sa-i traga una respectivului... Stiu parinti care isi invata baietii cand merg la gradinita sa pupe fetele si sa nu cumva sa vina caftit, samd...

Cum fac altii nu putem controla, insa eu sunt convinsa ca tu iti cresti frumos copilasii, chiar daca esti singura. Si parerea mea, decat cu un tata absent sau care sa fie un exemplu prost, mai bine numai cu mama. Mult curaj - sa fii puternica si ai sa vezi ca vei avea doi baietei foarte frumos educati! Numai de tine depinde!


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Nu sunt barbat, dar practic imi cresc si eu cei doi baieti...cu sotul ca un musafir. Adica in ce-i priveste pe copii, eu sunt stapan absolut (du-te la mama sa vezi daca-ti da voie...). De fapt, la varste asa mici, baietii tai au nevoie mai mult de o figura masculina in apropiere, un exemplu bun (tatal sau fratele tau, de exemplu).
Cat despre crescut niste oameni adevarati, eu cred ca daca-i vei invata pe baietii tai niste principii, valori morale corecte, acestea vor deveni parte din ei (chiar daca mai fac prostiute, la maturitate nu vor putea, pur si simplu, sa treaca peste aceste principii.
Am vazut asta la fratele meu, care a luat-o rau razna la adolescenta (bautura, plecat de acasa), dar dupa o vreme si-a revenit, s-a asezat la casa lui si practica exaact lucrurile pe care mama i le-a bagat in cap de mic si el le contestase la adolescenta. Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Salut!
nu stiu ce sa iti zic mie nu mi-a fost usor in 2003 de Craciun fiul meu de 3 anisori atunci imi cerea sa mergem la piata sa ii cumparam si lui un tatic , pt ca toti copiii au tatici de la el de la gradi , ..........

evi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana70mari2003 spune:

Baietii vor cauta intodeauna modele printre barbati,fie constient ,fie inconstient.Un bun educator un bun profesor si mai ales un bun preot il vor ajuta sa-si gaseasca locul in viata.Daca le vei urmari anturajul si ii vei indruma spre prieteni adevarati le vei oferi la modul indirect exemple de tati adevarati(parintii prietenilor sai).Succes si Doamne ajuta!

ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Cred ca e de evitat tocmai cazul in care mama, de teama ca nu cumva copii sa duca lipsa de ceva, incearca sa-l suplineasca psihologic si pe tata. Chiar daca ii cresti singura, trebuie sa ai grija ca ei sa aiba intotdeauna prin preajma barbati pe care sa-i admire si care sa le ofere afectiune "masculina" (nu-mi sariti in cap, dar cred ca e cu totul altfel decat cea venita din partea mamei).
Ceea ce incerc sa-ti spun ca ar fi de evitat este ceea ce se vede mai tarziu ca "baiatul mamei". In general mamele din tipul nostru de societate se implica de multe ori prea mult in viata copiilor lor (din dorinta de a le face bine). Intipareste-le principii de viata frumoase si sanatoase, dar nu-i tine legati de tine de teama de a nu se distanta de principiile tale. Lasa-le libertatea de care au nevoie si nu te speria ca, daca esti singura, va trebui sa-i tii mai aproape de tine si sa-i rasfeti mai mult.
Trebuie sa aiba pe cineva cu care sa se duca la meciuri, cu care sa joace un fotbal, sa bea o bere mai peste multi ani si care sa le explice cum e cu viata sexuala (chiar daca si tu poti face asta foarte bine... e cu totul altceva cand exista un barbat de care sa fie "legati" cat de cat afectiv).
Pe de alta parte mai e un aspect: afectiunea ta se va revarsa acum asupra lor, chiar daca in mare parte in mod inconstient, si nu cred ca asta le face bine (vezi complexul oedipian si urmarile lui). Poate gasesti, totusi, pe cineva care sa-i iubeasca si pe ei, dar si pe tine (indiferent cat de greu ti-ar fi acum...)
Scuze daca am exagerat cu sfaturile... e ceea ce as face eu in situatia ta.

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Alinas, este greu sa cresti singura doi copii minunati asa ca ai tai. Oricum nu este sfarsitul lumii si poti sa iti refaci viata. Sunt si barbati vrednici de titulatura de cap de familie.
am citit tot ce au scris fete si baieti pe forum. Eu cred ca este important este sa ai grija si de partea spirituala, religioasa a lucrurilor. Viata unui barbat sau a unui baiat nu sta numai in fotbal sau jocuri sau serviciu, ci trebuie sa fie si spiritual, cu frica de Dumnezeu. Tocmai acest lucru ii da putere sa treaca mai usor prin problemele vietii. La Biserica mai aude lucruri frumoase, indiferent de cultul caruia ii apartii.
INCEARCA SI VEI AVEA REZULTATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Ce sa-i inveti ?
Bunul simt, buna cuviinta, buna crestere si respectul fata de Viata – cu alte cuvinte sa-i inveti ce inseamna sa fii Om !

Iar daca vei reusi doar sa-i indrumi, lasandu-i sa-si aleaga singuri drumul in viata sprijinindu-i fara sa-i obligi sa urmeze visele tale, mare lucru vei face.

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

Gaseste un barbat: frate, tata, var, prieten etc care sa le poata fi model. Cred ca trebuie sa existe si un barbat in casa, chiar daca nu e tatal lor. Cred ca in mod particular baietii au nevoie de asa ceva pentru a se dezvolta "rotund". In lipsa cred ca vor cauta inevitabil si inconstient modele si nu stii pe cine "aleg", e bine sa aiba aproape unul.



Life is full of surprises, eat your dessert first!

Mergi la inceput