cum se taie vita de vie?

cum se taie vita de vie? | Autor: cricri

Link direct la acest mesaj

Posed de 2 ani o doi butuci de vita de vie.
Anul trecut au crescut destul de mult, peste 3 metri, asa ca acum m-am gindit ca ar fi necesar o taiere: sa arate frumos(catzarata pe terasa) si sa avem si struguri frumosi la toamna.
Problema e ca nu stiu ce, cum si de unde se taie vita de vie.
Ma poate indruma cineva?
Multumesc anticipat,
cricri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam taziu cu taiatul dar trebuie taiati (a tunde via). In general strugurii frumosi nu se fac din soiuri cataratoare dar depinde de soi. Oricum exista o regula de baza, cu cat este mai mare si mai stufoasa via cu atat mai mici sanse pt struguri.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Este dificil sa ti se descrie pe net cum se face deoarece taiatul viei este o “arta” vizuala – se taie in functie de noduri, grosime, varsta lastarului, etc.

Iti recomand sa vorbesti cu un vecin priceput, eventual sa intrebi in vecini la o casa unde au vita de vie si sa-ti arate (sau un pensionar care a stat la casa !). Altfel, poti sa tai mai mult decat trebuie sau chiar mai putin si sa ratezi un an cu struguri multi si buni .

Amu’ , depinde si de ce vrei – doar coroana, sau si productie !
Dar sa te grabesti – via incepe sa dea muguri si este timpul cam trecut pentru taiere.

Cu stima,

DARAEL
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricri spune:

Pai asta ca tocmai TEHNICA de taiere ma intereseaza.
Nici vorba sa apelez la vecini, fiindca sunt singura care are vita de vie pe aici.
Am mai intrebat colegii de servici, pe unde am mai vazut vita de vie in gradina, dar nimeni nu stie exact tehnica de taiere.
Muguri inca nu sunt, deci mai am timp sa mai culeg informatii.
Ma doare inima cind o vad asa mare si stufoasa si nu stiu cum sa o tai, sa ii fie si ei mai bine.
Anul trecut a fost primul an in care am avut struguri, au fost 13 bucati.Au fost mici in lungime insa cu boabe mijlocii ca marime.
Acest soi nu l-am intilnit in RO.
Ma intereseaza sa o tai din latime si sa o las in lungime.

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cricri, da si tu o cautare cu Google pe limba care-ti convine cu cuvintele cheie: vita de vie, taiere, viticultura...
Eu am gasit explicatii cu desene, dar in franceza ;).
Uite:
http://pedagogie.ac-aix-marseille.fr/etablis/colleges/Lakanal/viticulture/page43.htm
http://users.skynet.be/jardinage/vigne.htm

Din cite inteleg depinde si de virsta vitei de vie si se taie de doua ori pe an: iarna si vara.

Exista doua mari tipuri de taiere a vitei de vie:
- taierea de forma (ne permite sa dam o forma adaptata vitei de vie)
- taierea de fructificare (permite o productie de struguri regulata, aceasta operatie se efectueaza intre decembrie si martie)

Bafta si struguri dulci!

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Socrii mai sunt viticultori, asa ca ma incumet sa dau sfaturi.

Vita ei o taie de 2 ori pe an : iarna numai inainte ca sa apara frunzele. Intii se taie corzile lasind cam 15 cm de la butuc, apoi o tai asa incit sa aiba numai 4-5 lastari care vor creste, restul lastarilor se taie linga butuc. (e ciudata operatie, caci butucii arata complet goi).
Prin luna iunie (asta depinde de vreme) cind lastarii au aparut se rup toti lastarii care sunt in plus.

Daca vita ta are numai 2 ani, lasa numai cea mai zdravana coarda si citiva lastari din ea. Tre' sa alegi totusi daca vrei struguri foarte buni sau umbra si foi de sarmale !

Sa ne povestesti la toamna de recolta !

Uitam sa-ti mai spun ca se taie cu ceva foarte bine ascutit (in FR "sécateur" nu stiu cum ii spune in romaneste si nici in nemteste, dar o foarfeca de gradina merge si ea) si dezinfectat (!).



Mik.

Mergi la inceput