Cum naste o femeie medic?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Eu asi vrea sa mai fac o copletare la cele spuse de Dana. Cred ca orice femeie e mandra cand aduce pe lume un pui de om, indiferent de metoda folosita. Mi se pare normal sa povestim cu mandrie de cate ori avem ocazia cum ne-am adus copilul pe lume.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Dana Rosu nu stiu daca tu la rindu-ti intelegi ce ti s-a scris dar uite ca revin cu punctul meu de vedere si repet nu cred ca ai dreptul sa categorisesti femeile dupa job-ul lor si chiar daca ai facut-o in gluma, cum spui, sincer a fost a gluma foarte nesarata ca sa nu spun mediocra, dupa parerea mea. Si eu nu imi sustin parerea cu "obstinenta" cum ai zis dar nu pot fi de acord cu tonalitati de genul :"contabela" etc limbaj care e nici pe departe glumet sau de ris ci mai degraba de plins as zice eu. Cezariana sau nasterea naturala este o experienta personala si nu poate fi in nici un caz generalizata pe profesii asa cum tu ai incercat sa scrii. Eu cred ca traim intr-o lume unde fiecare isi poate spune, citeodata raspicat daca e necesar, parerea, asa ca atit timp cit scrii pe un forum evident ca trebuie sa fii pregatita pentru pareri pro dar si contra.
Cam atit de prin "strainataturi" cum ironic ai scris dar parca ce mai conteaza acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

quote:
Originally posted by DanaRosu



Dar uite ca io primesc castane ...
Dana
And, yes, I am a blonde!




ba,de la mine primesti si un si multe
(am nascut natural ,parol!)

Elena si pisicutza Amelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by LUCIA MIRELA
......Cred ca orice femeie e mandra cand aduce pe lume un pui de om, indiferent de metoda folosita. Mi se pare normal sa povestim cu mandrie de cate ori avem ocazia cum ne-am adus copilul pe lume.

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)




Si daca ai ajuns la concluzia asta, ce rost mai avea sa deschizi acest subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Dana,

Daca cineva si-a spus parerea despre glumele tale, din care s-a simtit mai mult ironia decat veselia si intentia ta de a destinde atmosfera, nu cred ca este un motiv sa ne anunti ca trebuie sa te retragi. Daca vrei o poti face , bineinteles!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Am impresia ca titlul acestui topic se refera la o anumita categorie de femei, si nu cred ca era cazul de discutii de genul "cezariana pro sau contra" sau "de ce atat de multe cezariene in Romania?". Dealtfel, ultima intrebare are deja un topic al ei, pe zeci de pagini. Asa ca de ce nu scrieti acolo, felete mai revoltate?

Sincer, urmaream discutia de aici in ideea in care o femeie care a terminat o facultate de medicina stie mult mai multe despre o nastere, o anestezie sau o operatie decat oricare alta femeie. Cred. Si in loc sa citesc lucruri serioase (in masura in care pot fi serioase discutiile generale...), ma vad nevoita sa citesc pagini intregi cu maculatura (scuzati, va rog!), sperand mereu ca o sa gasesc si ceva interesant ... Nu ma refer la cazurile in care se impune cezariana din motive medicale. Din cate am inteles eu, "cum naste o femeie medic" inseamna "o femeie medic face cezariana la cerere?, fara un motiv obiectiv?"

In plus, doctorita mea de familie este maritata cu un medic obs-gineco, si si-a nascut normal toti trei copiii. Eram curioasa sa aflu si parerea altor mamici medic (sau moase, personal medical, in general). Atat.

Insa probabil ca rugamintea mea ca aici sa se posteze la obiect va avea ecouri din cele mai ciudate... si mi-e teama ca dintr-un topic promitator o sa ajunga o banala paruiala...

Numai bine,
2 in 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

quote:
Originally posted by miura

daca nu exista nastre normala ce faceati?



cum Doamne Iarta-ma sa nu existe nastere naturala??? Pai n-am fi egzistat :D. Sau poate ca depuneam oo si le cloceam???

(pe asta s-o punetzi la de pe forum adunate...)

Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by oLo

quote:
Originally posted by miura

daca nu exista nastre normala ce faceati?



cum Doamne Iarta-ma sa nu existe nastere naturala??? Pai n-am fi egzistat :D. Sau poate ca depuneam oo si le cloceam???

(pe asta s-o punetzi la de pe forum adunate...)

Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma





Cu putin inainte de asta a fost:

quote:
Originally posted by miura

la nastere normala ce este unic ca te scremi sau tipi asta intelegi tu unic?


Ce sa-i faci, nasterea naturala presupune si expulzia, cu sau fara tipete, nu poti sari etapa asta .


Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by oLo

quote:
Originally posted by miura

daca nu exista nastre normala ce faceati?



cum Doamne Iarta-ma sa nu existe nastere naturala??? Pai n-am fi egzistat :D. Sau poate ca depuneam oo si le cloceam???

(pe asta s-o punetzi la de pe forum adunate...)

Mihaela
www.desprecopii.com/info.asp?id=512" target="_blank">Anaïs & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19303" target="_blank">Emma



nu le depuneai meeey le iecspulzai! pe iele oooolelelele



Adela , mamica de Julia ***



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Hmm, subiectul suna cum naste o femeie medic... Si aici s-a ajuns departe de acest titlu, nu ma mira de loc, se intampla la fel ca in multe alte subiecte de pe acest forum.

Bun, dar sa nu deviez tocmai eu de la subiect... In primul rand sunt medic, nu neaparat ginecolog, dar asta conteaza mai putin.
In stagiul de gineco de la facultate am vazut 3 nasteri naturale. Dupa prima, am fost asa de zguduita ca mi-am zis ca eu in veci nu voi naste natural. Dupa a doua mi-am zis ca ma mai gandesc, la a 3-a deja revenisem la ideile dinainte de stagiu. Da, am vrut sa nasc natural din toata inima, si chiar ginecologul care mi-a urmarit sarcina, m-a felicitat ca am facut aceasta alegere.

Din pacate, dupa 12 ore de travaliu in expulzie puiul meu dadea semne clare de suferinta si a fost necesara pana la urma cezariana. Mi-a fost tare greu zilele urmatoare cu alaptatul, miscatul ridicatul din pat...
A doua oara vreau sa nasc natural, pentru ca acum o cezariana in antecedente nu mai reprezinta o contraindicatie pentru nasterea naturala, si sper din toata inima ca de data aceasta sa trec prin nastere pana la capat.

Nu cred ca femeile medic sunt in vreun fel privilegiate in alegerea tipului de nastere, la fel ca orice alta femeie au dreptul sa faca aceasta alegere.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 10 luni

Mergi la inceput