Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Chiar daca sunt mai noua in DC, sper sa ma primiti in club!

Am o mica ( dar enervanta) problema! M-au invadat melcii...(gradina mea, dar intelegeti voi...) Melci 'normali' dar si uratenii de alea fara cochilie!
Cu exceptia fatului ca sunt foarte..dizgratiosi, imi manaca si frunzele de la unele flori..( de exemplu lalele mele par sa fie foarte... gustoase)
Stiti vre-un remediu? Mie imi vine sa-i...
Multam'
D.





Aici exista la magazinele speciale de plantutze ceva "somnifier"pt melci. il pui de jur imprejur la tulpina plantei, melcul cand e racoare iese si papa acel "somnifer" si adoarme... dimineata te duci repede si ii culeci pe "frumosii adormiti" si gata...
Cel putin asa procedez eu.

Lamai: am eu lami in curte 2 si vreo 6 portocali si le merge foarte bine, ii ud o data la 2 - 3 zile, au frunze verzi si flori acuma. Un portoal anul trecut nu ia placut ceva, pt ca nu a facut rod, dar anul asta vad ca e plin de flori. Le place locruile mai racoroase, sa nu bata soarele prea mult in ei... Unde ii am eu pusi au soare dimineata si pana dupamasa pe la 3 - 4 si dupaia umbra deasa si racoroasa.

ciuf http://www.freeplants.com/azalea_propagation_and_care.htm citeste aici... nu am timp acuma de tradus ... si scos esentialul
O zi buna si multa sanatate la toata lumea


Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Buna gradinareselor,

saptamāna trecuta am plantat īn 4 jardiniere niste petiunii mov si roz. Cele roz au crescut asa de frumoase, sunt tare faloase si surāzatoare in jardiniere dar cele mov s-au cam plostit. Unde-i buba? Eu le-am pus amestecate :2 fire roz+ 2 fire mov ca mi-am zis hai sa fac o simfonie de culoare. Am gresit oare?

Sa va cresca florile frumoase si voi o data cu ele,
Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele, ce este gardenia? Dar mimosa? Cum miros?
Lys inseamna cumva crin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Gardenia este un arebust de talie mica, oreiginar din Asia. face in general flori albe foarte puternic mirositoare (aduce cu iasomia). Este mult folosit in industria parfumurilor.

Mimosa este o planta/arbore care face flori galbene pufoase (inflorescenta), are frunze cu foarte multi lobi. Daca le atingi frunzulitele se contacta si se aduna. In sudul Frantei sunt paduri de mimosa, infloresc primavara foarte timpuriu si nu prea au miros (aromae foarte subtile).


Lys= crin

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc Lili, defapt eu vreau sa comand niste parfumuri si eram curioasa cum or mirosi.Parfumul cu miros de gardenia inseamna ca trebuie sa miroasa tare bine daca aduce la miros cu iasomia, la fel si cel de crin.Acum sper ca m-am lamurit si sa fac o alegere buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliprejbeanu spune:

Nu-i pentru ce Christel. Yves Rocher are o intrega gama de produse cu araoma de gradenia:
Eau de toilette Gardénia

http://www.yves-rocher.fr/shop_app/app_FR/jms.jsp?_JMS_FLOW_ID_=2&_JMS_FLOW_NAME_=Main_JFLNUM_2&nav=line&familyNodeId=2&lineNodeId=7

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Aici exista la magazinele speciale de plantutze ceva "somnifier"pt melci. il pui de jur imprejur la tulpina plantei, melcul cand e racoare iese si papa acel "somnifer" si adoarme... dimineata te duci repede si ii culeci pe "frumosii adormiti" si gata...
Cel putin asa procedez eu.





Gabbriela, te-ai gandit la mine cand ai scris mesajul pacifist, asa-i?

[/quote]
Lamai: am eu lami in curte 2 si vreo 6 portocali si le merge foarte bine, ii ud o data la 2 - 3 zile, au frunze verzi si flori acuma. Un portoal anul trecut nu ia placut ceva, pt ca nu a facut rod, dar anul asta vad ca e plin de flori. Le place locruile mai racoroase, sa nu bata soarele prea mult in ei... Unde ii am eu pusi au soare dimineata si pana dupamasa pe la 3 - 4 si dupaia umbra deasa si racoroasa.

[/quote]

Culmea ca si lamaiul meu e la umbra mai tot timpul, poate insa ca e in ghiveci, s-a suparat pe mine.

pisici si flori
Jucarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Chiar daca sunt mai noua in DC, sper sa ma primiti in club!

Am o mica ( dar enervanta) problema! M-au invadat melcii...(gradina mea, dar intelegeti voi...) Melci 'normali' dar si uratenii de alea fara cochilie!
Cu exceptia fatului ca sunt foarte..dizgratiosi, imi manaca si frunzele de la unele flori..( de exemplu lalele mele par sa fie foarte... gustoase)
Stiti vre-un remediu? Mie imi vine sa-i...
Multam'
D.





Bun venit in clubul nostru!
sunt foarte enervanti acesti melci si scarbosi! Ah, si eu am avut anul trecut de lucru cu ei. CA remedii am folosit urmatoarele: - am ingropat din loc in loc printre flori borcane, cu buza acestuia la nivelul pamantului in care am pus bere sau coji de fructe si apa cu sare. melcii sunt atrasi de aceste mirosurinsi cad acolo in capcana. a mers cat a mers aceasta metoda dar fiind prea multi am optat si pentru metodele chimicale care si-au facut datoria
Oricum daca ai multi si sunt prea impanziti treci fara mila la metoda chimicala si apoi poti pune si capcane asa pentru siguranta!
Sper anul acesta sa fii scapat de ei. daca nu trebuie sa o iau de la capat si eu!
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ciuf,
Azaleelor le place sa aiba pamantul umed si afanat, dar nu udat prea tare, trebuie puse la lumina indirecta, adica sa nu le arda soarele si ceea ce este mai important le place solul acid. Nu se folosesc pentru azalee ingrasamintele de flori normale , ci ingrasaminte speciale pentru aceasta grupa de flori.
si eu am o azalea, care era inflorita cand am cumparat-o, a inflorit si la mine, si acum i-au cazut toate florile. Am mutat-o in alt vas, i-am pus ingrasamant de ala special pentru azalee si acum este plina de alti boboci si a dat lasatri noi. Se vede ca-i merge bine.Oricum eu o tin la un geam care are soare puternic dupa-amiaza, dar este in spatele perdelei. Succes si flori frumoase de azalee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela
....
Aici exista la magazinele speciale de plantutze ceva "somnifier"pt melci. il pui de jur imprejur la tulpina plantei, melcul cand e racoare iese si papa acel "somnifer" si adoarme... dimineata te duci repede si ii culeci pe "frumosii adormiti" si gata...
Cel putin asa procedez eu.




Gabriela,
Esti tare de fire, sa aduni melcii aia adormiti!!!

Mergi la inceput