Mamici de iulie-august 2005 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Burtici am o intrebare :
La cat timp incep sa apara vergeturile?
Eu pana acum nu am nici o dunga dar vreau sa stiu daca mai pot aparea de acum incolo?Pielea este deja intinsa o gramada.Se poate sa apara in ultimele 2 luni sau in ultima luna?

Adriana si Aidan 27sapt+4zile

http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos



Adriana, din pacate pielea acum se intinde la maxim si mai poti face vergeturi...pana nasti.Sper insa sa nu fie cazul tau!
Pupici!


Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Neata burtici,

vad ca-i tare liniste pe forum azi, se vede ca ne apropiem de we... Eu am aceeasi problema cu laptopul, l-am scanat de virusi dar se pare ca nu este nici un virusel care sa-si faca de cap, asa ca tre' sa-l duc la doctor...

Laura, ID-ul meu pe messenger este irinabungau, ca si aici, ma poti trece pe listutza.

Anis mama, ma sperii!!! Ce-i cu tine? Esti bine?

Adriana, pai... tu mai ai putin mama, esti printre primele la bebici... Avand in vedere ca nasterea se poate declansa oricand intre 37-40 sapt... ai inceput AMR-ul?? Ca eu... mai am o gramada...

Pupici,

Irina si bebe 22 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Bine inteles ca am uitat sa raspund in primul mesaj, dar nu-i nimic, voi ma intelegeti si stiti care e scuza mea: uit pt ca sunt insarcinata, hormonii bata-i vina!!!!!!!!

Multumesc Delia pt raspunsul referitor la masurarea colului. Marti il voi intreba si eu ce lungime are; parca e data in mm sa nu ma duc sa-l intreb:" dl dr. cati metri are colul meu?"

Adriana, ohohoo burta din luna a 6 incepe sa se intinda mai mult, chiar daca tu iei sau nu in greutate. Asa ca acum e momentul sa se foloseasca cremele antivergeturi, sau orice crema daca nu avem antivergeturi.

Eu personal folosesc crema antivergeturi Ana Aslan de la Farmec si sunt foarte multumita de ea.

Pupici pe burtici,
Laura 25 sapt

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Katink,ai o burtica tare dragalasa !

Albinutzza chiar daca e ascunsa dupa bluzica si burtica ta e frumoasa!

Dupa cum spunea o prietena de-a mea insarcinata si ea,
toate gravidutzele sint frumoase si au burtici suuper!


Irina,dar Prenatalul se da gratuit in loc de Materna?
La Iasi nici o farmacie nu mai da gratuitati la gravide!
tuturor!


CristinaDumbo Jumbo 26 s si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Despre cremele de vergeturi eu tin sa spun ca nu au "efecte miraculoase" in sensul ca daca pielea este intinsa mult in timp scurt ea va ceda oricum - binenteles in functie de elsticitatea fiecareia dintre noi.
Eu de la Codrin am niste "amintiri" pe burtica...dar care aproape nu s-au mai vazut cand am slabit intr-adevar.
Las' bebici sanatosi sa avem!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Cristina, am avut mare noroc ieri ca am putut lua medicam. importante, doar vitaminele nu se mai dau la noi... Se pare ca in fiecare judet este diferit. Noi avem noroc ca macar Utrogestanul, NoSpa-ul sunt in continuare gratuite.
Nu s-au dat acum doua zile ca cica nu aveau fonduri, dar ieri s-au dat. Trebuie sa fii pe faza si in general trebuie mers dimineatza... Offf, imi aminteste de raposatu' Ceausescu, cum stateam la cozi pentru te miri ce...

Pup,

Irina si bebe 22 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna dimineata burtici!

Am mai adaugat la primul subiect sa avem si continuitate, acuma nu stiu ce sa fac, sa ma apuc si de lista sa o editez sau sa o mai asteptam pe Anis si cand vine ea sa puna listuta nostra inclusiv lista cu fetele care merg la intalnire, undeva pe pag 2, 3 sau cand o intra ea....

Voi cum ziceti? Mai rezistati fara listuta pana vine Anis?!



Pupici,
Katink cu dulcineea mea 23+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/catalina_secrieru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Buna, burtici

Scuze pentru absenta, dar am avut mult de lucru. Azi stau acasa, asa ca-s pe net toata ziua.
Eu iau medicamente gratuite de la o farmacie Help Net din cartier (Berceni). Saptamana trecuta am luat ultima data. Cat despre Materna, doctora mea de familie a fost draguta si vazand cum iau tot felul de medicamente, mi-a dat intr-o luna Ferogradumetul pentru doua luni si in alta Materna pentru 3 luni, ca oricum pe fiecare reteta mai am Nospa si Utrogestan. Si asa, din combinatii, reusesc sa-mi iau toate medicamentele, desi se dau doar trei medicamante pe luna.

Eu nu pot veni duminica in parc pentru ca nu prea am voie de la medic sa fac nici un efort, dar vreau sa ajung la intalnirea de saptamana viitoare. Ma pastrez pentru atunci!

In rest ne confruntam cu intariri de uter la care le dam in cap cu Nospa si Scopantil, stam in pat (deja are mulajul meu in satlea!!!), ne jucam cu bebelina Alexandra care topaie in burtica din ce in ce mai des. Si studiem magazinele virtuale sa vedem cam ce ne place, ca nu vom putea colinda tot Bucurestiul pentru cumparaturi la fata.

Deja e roman, asa ca ma opresc, deocamdata.

Pupici la bebei si mamici.
Cati si bb22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Buna dimineazta burtici
Ce faceti? Cum e?
Mi-am insusit criticile si voi face la burta goala poza cred ca asha e cel mai bine...Oricum cred ca mi se potriveste si ID cu albinutza, ca asha am ajuns sa arat ...dar sunt foarte mandra de burtica mea...
Katink, poate apare totusi Anis, sau poate stie cineva ceva de ea. Sper sa fie bine si sanatoasa
Voi cum stati cu hormonii? Ca io aseara parca era turbataAm tipat la sotzul meu si eram super nervoasa, si aveam chef de cearta...si cu cateva ore mai devreme eram asha de bine...


Albinutzza 25+ & Luca din burtica
Traieste clipa
http://community.webshots.com/user/albinutzaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Pentru fetele care au intrat deja in luna a 7-a:


In afara de faptul ca burtica ti-a crescut si mai mult, fundul uterului putand acum sa iti atinga coastele, si de faptul ca uneori vei fi silita sa porti sutien cu absorbant datorita secretiei crescute de colostru, in rest simptomele tale raman cele vechi. Leucoreea se amplifica totusi, devenind cu adevarat suparatoare, miscarile fetale devin din ce in ce mai usor perceptibile si din ce in ce mai puternice, durerile din etajul abdominal inferior pot si ele sa se amplifice pe masura ce ligamentele de sustinere ale uterului devin tot mai intinse.

Problemele digestive precum constipatia, flatulenta sau balonarea nici gand sa te lase in pace. Picioarele se pot umfla suficient de mult incat sa te oblige sa faci o vizita pe la magazinele de incaltaminte, si daca tot ai ajuns acolo cumpara-ti niste pantofi lejeri deoarece de acum incolo vei avea cu siguranta probleme cu echilibrul (organismul tau se adapteaza cu greu modificarilor de greutate si volum ale corpului, creandu-ti adevarate probleme la mentinerea echilibrului). Fata va deveni din ce in ce mai rotunda si mai pufoasa, uneori putand fi marcata de o modificare de pigmentare numita cloasma.

Gabaritul crescut si distributia cu totul neobisnuita a volumelor corpului tau iti fac viata amara cand doresti sa te deplasezi undeva sau sa iti indeplinesti anumite obligatiuni casnice, astfel ca vei observa ca se reintoarce acea oboseala pe care ai intalnit-o inca din primul trimestru. Modificarile acestea iti vor provoca un anumit grad de disconfort si in ceea ce priveste pozitia in care doresti sa te odihnesti sau sa dormi, asa ca nu de multe ori vei avea dificultati in a adormi noaptea. In plus de aceasta, mai pot sa apara si altele noi, precum:

Probleme cu contractiile Braxton-Hicks. Poti sa fii obisnuita cu aceste tipuri de contractii inca din luna trecuta, acestea fiind contractii uterine nedureroase care se manifesta ca o intarire a uterului de cateva secunde care dispar dupa aceea. In starea de disconfort abdominal specific acestei perioade poti sa interpretezi gresit aceste contractii ca fiind unele ce prevestesc declansarea unei nasteri premature. Daca contractiile devin oarecum dureroase si se desfasoara dupa un modul regulat, este bine sa iti anunti de urgenta obstetricianul.

Presiune pelviana - apare in special cand stai mai mult in picioare, si se datoreaza evident uterului gravid care apasa pe planseul pelvian. In acest context se pot relua binecunoscutele excursii la baie, deoarece uterul apasa din nou pe vezica urinara, determinand aparitia mai frecventa a nevoii de a urina.

Vergeturile pot sa devina si mai evidente in luna aceasta. Pot sa se inmulteasca sau numai sa se pigmenteze mai consistent. Din pacate odata aparute aceste semne nu mai dispar, cu toate ca dupa nastere ele isi vor recapata culoarea normala a pielii.

Nopti albe. Pe masura ce termenul se apropie vei observa ca vei capata din ce in ce mai putin somn si odihna. Noptile nedormite se datoreaza nu numai mai sus amintitelor modificari de volum ale organismului tau, dar si multiplelor dureri pe care le ai din varii motive, datorita cresterii volumului sanguin cu senzatie de sufocare cateodata cand stai la orizontala, si datorita refluxului acid din stomac, ca sa nu mai amintim ca te poti trezi cand de abia ai reusit sa adormi pentru ca bebelusul tau are chef sa joace fotbal si iti da cateva lovituri de picioare suficient de tari si de bine plasate incat sa iti alunge somnul. Uneori si grijile inerente sarcinii te pot impiedica sa te odihnesti ca lumea.

Copilul sughite! daca remarci lovituri ritmice intr-o anumita parte a abdomenului care dureaza cateva minute, este bine sa stii ca pe cel mic tocmai l-a apucat sughitul. Pare cidat acest lucru avand in vedere ca bebe inca nu respira in aer, dar el are miscari respiratorii prin care diafragmul sau face excursii de du-te vino pentru a se pregati pentru viata in lumea exterioara. Aceste miscari diafragmatice pot cauza sughitul.

Dezvoltarea fatului

Fatul isi continua imperturbabil cresterea si dezvoltarea. Cantareste peste un kilogram si poate ajunge pana la 35-40 de cm. Pielea lui incepe sa devina mai uniforma deoarece depozitele de grasime subtegumantare iau proportii. Creierul sau si sistemul sau nervos isi continua complicatul proces al maturizarii sale. Ochii copilasului tau incep sa se deschida si sa se inchida si ei pot sa sesizeze modificarile de lumina. Lanugo-ul incepe sa dispara de pe fata sa. Si auzul sau incepe sa devina din ce in ce mai bun: aude vocile celor din jurul tau, te aude pe tine si iti aude si bataile inimii (care uneori il fac sa adoarma). Are perioade in care doarme si altele in care este treaz. Plamanii incep si ei sa se maturizeze prin secretia de surfactant la nivelul alveoleor pulmonare, dar care va fi complet de abia in ultima luna de sarcina. In ceea ce priveste loviturile de picioare, sa nu crezi ca ai scapat, incepe sa devina din ce in ce mai nabadaios. Cu manutele face miscari de apucare si de asemenea cam toata ziua nu face altceva decat sa-si suga degetul. Poate sa sughita sau sa planga. Amprentele sale sunt complet formate. Testiculele lui incep sa coboare in scrot (cu conditia sa fie baiat!)


Pupici, sa aveti bebei sanatosi!



Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 23 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput