Bebelusi de iulie-august 2004 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Olivia,tu nu stii ce fomist am eu in casa...daca si pamant manacn...si nu am apucat sa imortalizez momentul ca am intepenit,nu stiam cum sa-i golesc gura mai repede,sa-i fac spalaturi. Si sa stii ca am inceput cu cate putin,sa vad daca nu face ceva reactii si e ok,in plus lactatele nu cred ca strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mai bine fomist decit mofturos...vezi ce patesc fetele pe aici..
Si eu vreau sa-i introduc cottage cheese si iaurt...dar zau ca nu stiu cind s-o fac...la virsta lui laptele este cel mai important si daca-i dau intre mese nu o sa mai bea laptele...voi cum faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

hai ca plec si eu la somn...nu de alta dar a devenit matinal domnu' meu si trebe sa fiu fresh ca are si chef de vorba si de joaca.
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

hai ca am vazut intrebarea ta:
pai la masa de la ora 18 ii dau iaurt amestecat cu branza de vaci si cu branza fagaras sau cottage cheese,deci are o masa formata numai din astea.Eu intre mese nu-i dau nimic,asa un biscuite sau un covrig de molfaiala.Are 2 mese numai de lapte,una de fructe,una de supa+legume+carnita(+ou+ficatel de pui),una de branzica.Poti sa-i dai linistita,are peste 7 luni deja,are nevoi mari acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Minimul de lapte la virsta asta este de 24 ounces (deci 720 ml)...dac eu masa de la masa de dupa amiaza scot lapticul...cind mai bea el cantitatea necesara? Tocmai prin lapte se asigura tot ce are el nevoie la 7 luni....asa ca de aceea noi avem inca 3 mese numai de lapte...
Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mog spune:

Buna mamicute dragi,

noi avem 8 luni si o saptamana.
Am vazut mesajul legat de parcul Moghioros si ne-am gandit ca vrem si noi sa ne vedem cu alti bebelus de varsta noastra ...asa ca va rugam sa ne spuneti si noua unde sa venim si la ce ora?
si noi avem problem cu somnul noaptea....se agita mult. Ziua doarme de doua ori (cade lat) pe la 10.00 si la 14.00. Trebuie sa va spun ca se scoala la 7.30-8.00 parca e programat. La ora 21.00-21.30 incearca sa faca nani. Doarme el ce doarme...1 ora-45 min dupa care se trezeste...si uneori adoarme la loc daca ii dau suzeta, alte ori ba...Si tot asa continua sa se trezeasca la fiecare ora sau la 2 ore sau mai rar la trei ore. Nu stiu ce e cu el. Imi dormea bine si se trezea o data pe noapte. Am zis ca e pe seama dintilor, dar deja a devenit reflex cred. Face asa de aproape o luna! Eu tot sper sa-si revina. Un sfat...
Va multumesc mult!
Pupici

Mog si pitic 35+ saptamani,DPN 3 August

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

kim, ai dreptate cu cei 24 oz. philip atat papa, pe langa cele trei mese solide pe zi. adica 4 biberoane de 6 oz. am inceput sa-i dau iaurt (are 8 luni si o saptamana) si la biberonul pe care il are dupa aia, adica dupa ce se trezeste din somnul de dimineata, cam face figuri. nu stiu daca pt ca e iaurt, sau pt ca la micul dejun mananca cel mai mult. eventual, ii poti da putin iaurt, ca sa nu-l sature. intr-adedevar, laptele matern sau formula trebuie sa fie baza pana aproape la un an.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

am recitit mesajul meu si nu-l intelegeam nici eu, d-apai altcineva. voiam sa spun ca eu ii dau iaurt lui philip la micul dejun si fruct si cereale. apoi face nanita si cand se trezeste (in jur de 11) si ii dau biberonul, papa numai jumate, il mai las sa se joace si peste 15-20 min, papa si restul. sper ca am fost mai explicita tura asta.
scuze, dar eu am inceput o cura de slabire de azi si....vad negru in fata ochilor

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andreea multumesc de raspuns....o sa-i dau si eu asa cite o lingurita...Tu ce iaurt cumperi? Cind plecati in Ro? Succes cu dieta!
Mog asa mi-a facut Luca (7luni si o saptamina) cam 3 luni...l-amlasat sa mai si plinga...dar nu cum ar fii trebuit..uneori eram asa de obosita ca vroiam doar sa revin in pat...dimineata plecam la servici...Incearca sa-l lasi sa plinga....la inceput 5 minute ...apoi mareste intervalul...eu l-am lasat si 40 de minute..dar nu era plins isteric..Dar schimbarea majora am observat-o dupa ce am inceput sa-l culca la 8 maxim 8.30...acum imi doarme si 10 ore neintrerupte. Sper ca nu-i dai nimic de baut/mincat cind se trezeste...Suzeta scoate-o definitiv ziua...incearca ca la culcare sa adoarma singurel, fara suzi si fara prezenta ta...asta-l ajuta sa readoarma peste noapte cind se trezeste...Daca mai ai nelamuriri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

kim,eu ii dau iaurt yo-baby pt bebei. am luat de ala cu fructe ca ala plain era low fat si stii ca trebuie sa le dai doar whole milk la bebei. da acu parca mi-a parut rau ca am luat cu fructe, ca mi-e ca se obisnuieste asa si mi se pare taaaare dulce, desi are nu's ce fel de zahar prelucrat. nu ma pricep...mai bine ii luam de la alta firma, si, eventual i-l amestecam eu cu fruct. de-acu, sa le termin pe-astea. plecam in romania pe 23 mai, dar o sa stam 5 zile si in italia, la mama. abia astept!!!cu dieta, sa vad ce-mi iese, ca azi am vazut stele verzi. sper sa fie mai bine maine. noapte buna

philip&andreea

Mergi la inceput