BB bucatar...

BB bucatar... | Autor: GabrielaG

Link direct la acest mesaj

Otto al meu de 4 ani si ceva are "inclinatii la bucatarie". Acum cateva luni a gasit pe masa ceaunul cu lapte de dupa mamaliga, pe care aveam de gand sa-l rad si sa mananc(stiti voi gustul din copilarie, ptr. cei care aveati bunici la tara) si cum cel mic m-a chemat la "datorie" (alaptat), l-am lasat acolo. Langa el mai erau o punga de faina si recipientul de la zahar, probabil de la o prajitura pe care tocmai o facusem. Cand am revenit, ceaunul meu era plin cu faina si zahar si bineinteles amestecate cu lingura. La intrebarea:" Ce-ai facut acolo?" mi s-a raspuns foarte candid: "Faina de stranutat". Va dati seama ca am-am dus dincolo si am ras cu gura pana la urechi, apoi l-am certat etc...

Duminica trecuta iar am pus de o prajitura. Am facut blatul si ptr. crema am amestecat galbenusurile cu zaharul si a ramas sa mai pun faina, budinca de vanilie, etc. Bineinteles ca in timpul acesta s-a trezit juniorul(de 7 luni de data asta)si am fugit repede la el. Cat i-am dat de papa si i-am facut si baita, nazdravanul cel mare, iar si-a bagat nasul in prajitura mea. Si a completat crema cu ulei(era pe masa, ramasese de la uns tava) si ceva faina. Si cum a rasturnat sticla, a curs cam mult de a ajuns si pe masa si pe fata de masa si s-a gandit el sa stearga cu un prosop de prin preajma. Initial nu mi-am dat seama ce s-a intamplat, chiar ma minunam ca s-a topit zaharul in galbenusuri si s-a ridicat la supratafe si e lucios. Studiind mai de aproape, am vazut ulei pe masa, iar sticla cam goala si gustand chestia de deasupra nu era nici pe departe dulce ci uleioasa...Va dati seama ca la intrebarea mea, am primit raspunsul pe masura: te-am ajutat sa faci ceva bun.

Asta era un fel de atentionare :"Mami, dupa ce folosesti una alta pune-le la loc, nu le lasa la indemana mea!"

Asa ne mai dau cei mci cate o lectie...

Gabriela si baietii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

COOL !!!!


Gabi,ai un baiat pe cinste,(de fapt amindoi sint superbi!!!am vazut si in fotografii)si daca o face si el pe-a bucatarul din cind in cind,"nu-l mai certa"-ca doar a vrut sa te ajute la dulciuri]!!!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy spune:

e tare dragutza faza cu "faina de stranutat". Am si eu una asemanatoare de pe vremaea cand eram educatoare la o gradinitza dintr-un satuc unde copii erau care mai de care mai frumosi si mai isteti si veneau zilnic imbracati curat ca "de biserica". Mobilierul din gradinitza era invechit iar copii isi agatzau hainutele sau se zgariau...asa ca intr-una din zile am invelit masutzele in musama pe care am prins-o in pioneze. Ei, am rugat-o pe o fetiza de'a mea(avea 3 ani) sa-mi aduca pioneze de pe masa iar ea, foarte incantata de importanta sarcina ,mi-a zis: " doamna educatoareeee, v-am adus MAIONEZA!" . Nu o sa-i uit,dragii de ei,....cred ca acum sunt mari

Mergi la inceput