Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va fi bine. Ai inceredere!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Buna Felis!
Sunt nou nouta pe aici...ti-am citit povestea,esti o adevarata luptatoare.Sa-ti dea D-zeu multa putere in continuare,si nu te da batuta...minunile nu s-au terminat.

Doamne ajuta!

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Am gasit ceva dragut care ne ajuta sa ne amintim mereu ca D-zeu e cu noi.

www.theinterviewwithgod.com

Sa ne aiba D-zeu pe toti in paza.

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Foarte frumos, Dantje! Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Pe scurt incerc sa zic cam ce am mai facut in ultimul timp eu si Mihai....

Pe 18 iulie pe la 6 seara am fost la control la neurolog... Printre altele, i-a aratat jucaria sa vada daca intinde el manutele sa o ia- a intins manutele si i-a luat jucaria doamnei doctor... I-a pus bluzitza lui pe fatza (il dezbracasem) sa vada daca si-o ia: a dus imediat mana stanga si a luat-o de pe fatza... I-a imobilizat manutza stanga si din nou i-a pus bluzitza pe fatza: a ridicat mana dreapta si a luat-o, dar a fortzat in acelasi timp si stanga si a scos-o din mana doamnei doctor, asa ca a ramas cu bluzitza in ambale maini si se juca cu ea deasupra capului: si- punea pe fatza, o ridica, o punea ca un batic... etc...
La un moment dat mi-a zis d-na dr ca Mihai e frumos!... Am raspuns fara sa ma gandesc: "Da, e f frumos!" apoi imi dau seama si zic repede: "Normal, doar e <<cioara>> mea" La care d-na dr "Nu... vorbesc f serios, chiar e frumos, are trasaturi frumoase, fine..." Va dati seama ca m-am simtit in
De la d-na dr am plecat ... la mare... Cumnata mea era deja acolo, asa ca ne-am hotarat sa mergem si noi 2 zile, care au fost pana la urma 3, ca ne-am simtit bine... (si Mihai... bineinteles) Nu am mai stat ca aveam termenele de predare la treburile mele si era maare graba... O data treburile rezolvate... am sesizat ca Mihai dormea seara f bine afara (fiind cald, stateam dimineatza si seara f mult afara), dar cam la 1-o ora dupa ce intram in casa (1-2 noaptea), incepea sa se trezeasca din 20 in 20 min si urla... Ma trezeam, il luam in brate, faceam cu el o tura de camera si adormea... Si tot asa... Pe la 4 se mai linistea, dar ma lua pe mine o durere cumplita de masea... Adormeam pe la 5 si la 6 se trezea el plangand... Daca se trezea ii dadeam de mancare si asa incepea ziua..., iar in cursul zile... nici o sansa de somn... Am dus-o asa vreo 5 zile... de eram nauca, nu mai stiam de mine, mai ales ca si pt treburile mele imi pierdusem noptile, asa ca noptile albe pe care mi le faceau Miahi si maseaua, au venit in continuarea noptilor albe de lucru... La sfarsit de saptamana mi-am scos maseaua de minte si f fericita, credeam ca voi dormi si eu, in sfarsit... Da de unde... De data aceasta Mihai nu a mai dormit nici alea 15-20 min intre urlete... Nu a dormit deloc... Ziua nici atat... Mi-am dat seama in final ca e de la caldura... desi noi stam pe nord si caldurile sunt suportabile pt noi, dar cam tarziu am realizat ca nu si pt el... Am iesit cu el si am mers la o terasa cu copaci unde cu 2 zile inainte dormise f bine intre 15-17 cat luasem eu lectii de italiana, dar de data aceasta, desi mie tot racoare mi se parea... el urla de ziceai ca ii rupi vreo mana... In 24 h nu a dormit decat 1 h in Cora unde era aer conditioat- racoare si bine!...
In acea dimineatza a facut kk cu supozitor, iar seara avea diaree si temperatura care a ajuns si la 39.5 grade... Mi-am sunat prietena in Grecia daca se poate sa dormim la ea- are aer conditionat... S-a putut deci 9 nopti am dormit la Paxela... Aceasta e prima noapte pe care o dormim acasa la noi... Aseara chiar daca afara era bine, peretii erau inca f incinsi si zapuseala mare... nici o sansa sa stam acasa la noi...
Revenind al prima zi de diaree, temperatura si ... (sambata), am stat la prietena mea si parca lucrurile au fost o idee mai bine si a mai dormit si el din cand in cand, dar organismul deja era dat peste cap, si acum plangea de durere de burtica, cand vomita... Luni am fost la dr de inima (o sunasem in week-end), l-a consultat - a zis ca inima e asa cum stia ( ma speriasem ca in una din nopti batea fff ciudat), ca dupa parerea dansei nu e dezhidratat, dar ca nu e rau sa il vada si un pediatru, la care m-a dus dansa. Si-a lasat pacientii la usa si a venit cu mine la o d-na dr pediatru... L-a consultat si ne-a zis ca a dacut indigestie de la caldura... Ne-a dat tratament: antibiotic, zeama de orez cu milumil HN25, etc... Dr de inima mi-a recomandat sa il tin la racoare, deoarece corpul face schimb de temperatura cu exteriorul... si daca il tin la caldura, nu-i scade temperatura... A avut f mare dreptate: toata noaptea, a avut 37.5 temperatura, daca am inchis aerul comditionat si a inceput sa se incalzeasca, a inceput sa ii creasca si lui temperatuta, pe masura ce se incalzea in camera... Cand zic "se incalzea" se intelege: el doar in pempers si temperatura in camera a crescut de la 25-26 grade la 29-max30 grade... iar el ajunsese la 38.6 temperatura
Bineinteles ca a slabit ~500 gr, bineinteles ca la 2 zile de tratament a dat in constipatie, dar tratamentul trebuia continuat, ca riscam sa il dau peste cap... Singurul compromis: laptele delactozat l-am facut cu apa, nu cu zeama de orez... Ce sa mai... Cam la 2 zile, a mai vomitat la o masa pe zi, dar nu tot... Totusi disperata de mine... am intrat in panica, mi s-a facut rau... Mai aveam si pe creier ideea ca el la 5 luni avea 6 kg si acum a ajuns la 6.20 cu tot cu pempers pe el... Deci per total in 3 luni... doar 200 gr... Noi am facut 8 luni acum 2 zile, dar papa nu avem voie decat cea pana in 6 luni ca nu avem greutatea necesara... (zic de papa in afara regimului....), orez, banane, branza nu e voie ca si asa suntem constipati... Si uite asa nu avem prea multe de ales sa papam... Cu toate acestea in minte si plansa toata... am inceput sa sun in toate partile... Am sunat la dr Culcer (aaaaaaaaa... am uitat... toata aceasta mare agitatie... pt ca dr mea pediatra e in concediu de odihna) pe 6 august- dar am nimerit in prima ei zi de concediu de odihna- nu era in Bucuresti... Am sunat la dr Palicari (Sabina imi daduse nr...) si i-am zis la tel ca am copil in tratament pt indigestie de la caldura, dar ca are si SD si gaura la inima ce urmeaza a fi operata. "unde il operati?" "In Italia" si raspunsul dansei vine prompt "Foarte bine, acum spuneti care e problema"... Concluzia a fost ca nu faceam nimic gresit, ca dr mea pediatra a avut dreptate ca nu-i pot da hrana de peste 6 luni daca nu are greutatea necesara... si sa nu intru in panica, sa nu ma intereseze greutatea. Un singur lucru trebuie sa am grija: copilul sa manance de placere atat cat vrea el...
Si inca un lucru demn de povestit: cand am fost la spital cu el la dr de inima si la pediatra, m-a dus sotul cu masina socrului, masina care e dacie si in care la ora 9.30 erau deja 40 grade, iar Miahi a urlat tot drumul (geamurile deschise la jumatate sa fie aer, el intins pe bancheta sa nu il traga curentul) si in final am cedat si am zis mai bine pe jos, ca afara doar plange de la caldura... Era totusi dimineatza... asa ca aproximativ 2 statii am mers cu el in carutz... La intoarcere, deja 11.30, stateam cu el in carutz langa masina si am zis ca nu il mai ducem cu acea masina... A plecat sotul sa caute un taxi cu aer conditionat, dar nu a gasit... Am vazut cele tip aro, dar aveau pe ele numai nr de 4 cifre, asa ca am sunat la o prietena sa sune la taxi,dar sa imi trimita unul in care sa fie rece , nu doar sa zica, ca are aer conditionat... M-a sunat ca nu au txi disponibil, dar ca pleaca sotul ei de la servici si ne ia el si ne duce acasa... Cand am intrat in masina, eu am inghetzat instantaneu, dar puiul meu se simtzea asa de bine... L-am intins pe bancheta si el s-a uitat tot drumul in jurul lui, a gangurit...
In concluzie am cumparat si noi aer conditionat. Sotul cand a auzit prima data nu a fost deacord: "Pt o luna de caldura?" I-am zis ca e deajuns o zi sa mi-l de peste cap... nu trebuie o luna... Azi trebuie sa vina sa-l monteze, si asta dupa ore de stat pe telefoane, rugaminti si explicat situatzia, ca aveau toate ptogramarile facute pt 8 zile....
Nu cred ca voi mai intra zilele acestea, deoarece am f mult de lucru, imi luasem bona macar pt 7 zile, dar a renuntzat ca ii e frica, Mihai e cu inima... etc, etc, etc

Numai bine la toata lumea... Dumnezeu sa va ajute...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Si pe voi sa va ajute Dumnezeu!

Noi cand iti spuneam ca Mihai e un copil frumos....vezi ce dreptate aveam?
Numai sanatate si zambete va dorim!

Sabina trebuie sa traiasca!
Ajuta si tu aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54099

Anuc si Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

fericire maaaaareeeeeee am fost si ne-am cantarit... In 8 zile am recuperat greutatea pierduta: am luat 500 gr...


Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

felicitari mihaitza!!!!!


unu
doi
trei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cand o sa ti se insoare baiatul sa ii spui ca de-o avea baiat si el ii vei face cadou o instalatie de aer conditionat la apartamentul lor la botez. Daca va intreba de ce sa nu ii spui doar sa zambesti.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

quote:
Originally posted by marius

Cand o sa ti se insoare baiatul sa ii spui ca de-o avea baiat si el ii vei face cadou o instalatie de aer conditionat la apartamentul lor la botez. Daca va intreba de ce sa nu ii spui doar sa zambesti.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



marius ce vrei sa zici mie nu imi pica fisa


Mihaita cat mai multe kg ca sa te faci mare sa treci cu bine peste probleme

Alexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)
poze

Mergi la inceput