Dr.Nayel - CF 2 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Dina, eu m-am nascut cu 2 saptamani intarziere, prin cezariana, deci, nu aveam deloc de gand sa ies.
Rayan la fel, nu dadea nici un semn de iesire, s-a intamplat exact ca la mine. Eu nu cred in nici o regula de genul asta. Ai sa intalnesti cazuri cu baieti care sa nasc mult inainte de termen( am 2 cazuri la mam de ian-febr, nascuti inainte de 35 saptamani), deci, niciodata nu se stie.
Se pare insa ca este ereditar. Mama nu a putut naste natural, a avut declansari la care nu s-a inregistrat nici un progres, si eu la fel, insa, as minti daca as spune ca imi pare rau ca nu am nascut natural.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dina231 spune:

Vom vedea deja cand puiul meu va dori sa iasa pe pamant, dar cand nu ar fi sa am o nastere usoara, si principalul sa fim sanatoase!
Sincer, ma cam apuca groaza cand imi dau seama ca a ramas 3 luni pana la nastere, stiu ca toate trec prin asta, dar ... Si tot odata vreau mai repede sa vina ziua ceea, sa o vad langa mine si sa ma bucur de ea. Este prima graviditate a mea, poate deaceea si ma sperie multe. Dar stiu ca voi fi in maini sigure, am in vedere de doctor, si stiu ca sotul va fi langa mine, aceste aspecte ma linistesc.
Crinuta unde in Bucuresti este magazinul pentru copii "Barza"? Si inca ceva, unde pot gasi o alegere de patuturi pentru bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu stiu unde e magazinul Barza, insa, pentru hainute te sfatuiesc sa iei de la PICIUL. Au cele mai dragute hainute, si la preturi bune.
Body-uri am luat din Carrefour.
Patutul l-am comandat de la reclamamascata, au si eu site : reclama, insa, te mai poti duce la un magazin pe Dacia nu stiu cum se numeste, insa e mare, vitrine mari, unde vezinumai jucarii, e imposibil sa iti scape. Vezi ca e si un liceu pe acolo.
Magazinul se afla pe partea dreapta cum vii de la Romana, nu ai cum sa-l scapi, e foarte mare. Vezi ca sunt si bannere cu GRACO, BREVI si altele.
Eu de acolo am cumparat caruciorul, lenjeria de pat, biberoanele si tetinele. Au lucruri f faine, insa hainutele sunt cam scumpe.
Pt hainute ti-am spus, PICIUL e cea mai buna alegere.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Fetele, hai ma mai pali o chestie!
Eu unde-mi las telefonul...banii, bagajul de maternitate cand o sa fiu in operatie si pe urma la reanimare!!???!!!
Voi cum ati rezolvat problema asta?

Pupici

Irda
28+1 si bebe Daria

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Irda, eu mi-am lasat toate lucrurile, bani, haine, poseta, telefon in salon, si mi-au fost aduse dupa aceea in sala postoperatorie.
Te rog sa ma crezi ca nu a lipsit nimic!

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Merci de raspuns Crinuta!
Eu auzisem tot felul de grozavii...cu furtul din saloane, etc..dar se pare ca la spitalul asta lucrurile stau altfel.

Mai am o nelamurire....pentru bebe sa-i iau body-uri cu maneca lunga si pantalonasi sau cu scurta? Ca pana acum i-am luat doar 2 chestii cu manecuta scurta si ma gandesc ca-n august o sa fie cald si oricum in maternitate e cald......
Eu ma gandeam sa-i iau cu manecuta scurta si sa-i pun la fiecare schimb si un scutecel de bumbac....daca e sa fie mai racoare sa-l invelesc cu ala.

Voi ce ziceti?

Pupici

Irda
28+1 si bebe Daria

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Poti sa ii iei si 1-2 cu manceca lunga, dar putin mai marisoare, ca sa le poata purta si in sept. De scutec de bumbac nu ai nevoie.
Incearca sa iei hainute cat mai diverse. E bine ca va fi cald cand nasti. Cand am nascut eu era frig, trebuia sa iau numai body-uri de catifea, costumase groase, fas, of, of, iar lui Rayan nu ii place deloc sa fie imbracat cu multe hainute.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dina231 spune:

Crinuta, tu esti cu experienta, deaceea te voi ma intreba cate ceva.
Ce e necesar pentru bagajul de spital, am in vedere care e lista? Cred ca imi va da doctorul lista, dar ar fi bine sa ma pregatesc de acuma cu incetul. Stiu ca fiecare spital e cu lista sa, ce trebuie pentru CF2?
Si inca ceva, e comod sa am pijama cu mine sau mai bine camasa de noapte (nu prea le suport mai ales cand se ridica pana la gat ...). In lista cu bagajul pentru spital ce l-am citit aici pe forum fetele scriu ca trebuie sa ai multa-multa vata, dar ea e foarte incomoda, parerea mea, nu e mai bine absorbante de cele mai multe picaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Dina, absorbantele nu lasa sa se aeriseasca taietura, si nu se poate vindeca. In plus, in mediul ala se pot dezvolta o groaza de microbi. De-aceea e musai sa ai vata la tine. Si sa o folosesti.

Crinuta si Dina, magazinul ala de pe Dacia (la Piata Gemeni - fosta Piata Galati) tocmai a fost demolat ieri. Cel putin asa am vazut la stiri. :D

In ce priveste vorbele din popor, noi am depasit deja termenul cu trei zile. Fetita mea inca nu are chef sa se arate, asa ca o sa-l sun azi pe dl. doctor, sa vedem ce zice...

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aoleu, cum sa demoleze magazinul acela? Eu de acolo cumpar tetine Chicco.

Deci, pentru bagaj : camasi categoric si nu pijamale. Nici eu nu le suport, dar nu ai ce face.
Sa ai vrei 2-3 la tine, dintre care una mai proasta, pentru nastere, si alte 2 pt zilele urmatoare. Toate sa fie cu decolteu larg, da?
Dupa nastere ti se va face toaleta, deci itid ai seama ca nu iti arde cu dureri sa te apuci sa iti scoti pantalonii de pijama.
La catitolul vata, ideal este sa ai vata + tifon cu care vei acoperi vata. Eu una nu suport vata.
Nu stiu care sunt regulile pentru epiziotomie ( nu am avut, deci nu pot stii), insa, la mine mergeau f bine si tampoane.
In primele zile hemoragia ( lohiile) vor fi mai puternice, decu trebuie sa ai destul de multa vata( sau tampoane).
Referitor la lista, nu exista o lista speciala pt spital.
Iti spun clar ce trebuie sa ai la tine, indiferent cum nasti:
- sapun, hartie igienica, prosop, vata, tifon, camasi de noapte, capot, chiloti, pampersi+ servetele ( ti se vor cere imediat dupa nastere), cateva hainute pt bb.
Daca nasti natural cu epidurala, nu trebuie sa cumperi tu trusa, are Nayel tot. Nici injectii nu trebuie, au ei tot. Cel putin la mine nu a fost cazul sa aduc nimic.
Eu am avut cosmetice pt Rayan, insa nu au fost folosite acolo. Asistentele ii spalau pe bebei cu cosmeticele spitalului, deci nu mi-au cerut nimic in afara de pampers, servetele si hainute.
Astea ar fi lucrurile esentiale, in rest mai poti aduce ce vrei tu, de la reviste, telefon, incarcator, aparat foto, etc...
Aaaaaaaa, sa nu uiti aparatele de ras. E mai bine sa ti se faca toaleta cu aparatele tale.
Daca imi mai amintesc ceva, iti spun.
Oricum spitalul este f curat, nu se fura, maternitatea este f mica, precum stii, iar controlul fiind riguros.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput