Bebelusi de sept-oct 2004 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fetelor,
Multumesc pentru incurajari, deja am inceput sa ne acomodam.
Treaba e ca in timpul saptamanii stam foarte putin acasa, dimineata ne imbracam in graba pe noi si pe bebelina, o imbarcam si o ducem la mama, unde sta pana venim noi de la servici pe la 6 - 7.
Apoi mergem acasa, unde incepem pregatirile de baita, papat, culcat si cam asta e tot.
Vad ca multe dintre noi avem probleme cu trezitul noaptea.

E clar bebita nu mai suporta baita. Ieri am spalat-o tinand-o tati in brate, iar eu luam apa in mana si aruncam pe ea. Daca incercam sa o punem in cadita racnea infiorator.

Andora, da suntem vecine, poate reusim sa ne vedem la o plimbarica intr-un weekend - eu numai in weekend ies, in timpul saptamanii sunt la birou.


Raluca si Ioana Alexandra 10 oct.
http://community.webshots.com/user/rnico102

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Se vede treaba ca sunteti la plimbare si ca e frumos pe-afara ca nu e activitate ca de obicei pe forum. Glumesc
Noi abia acum o sa tragem o fuga la supermarket ca am avut iar un proiect de terminat si pe Alma o supara tare gingiutele. Numai eu stiu cum ma rabd sa nu plang de mila ei.Nu vrea sa pape decat fff putin, de piurée nici nu a putut fi vorba azi, dar a papat putin iaurt cu caise pt bebei, care e bun pt. pitici de la 4 luni (e fara aditivi, zaharuri sau gluten).Cel mai rau e ca ii e si foame, dar nu suporta nimic pe gingie.O dau cu Dentinox, dar ii revine durerea.O mai masez cu periute speciale, dar plange si mai tare.Nu mai zic ca numai in bratele mele a stat azi si eu am acum o durere cumplita de spate.
Patuturile pliante sunt cele de panza, care in Ro, am observat ca se folosesc pt. dormit in mod obisnuit.
Normal ca se fierbe carnita mai repede daca e taiata in cubulete mici.Cand se paseaza cu mixerul vertical trebuie sa fie in bucatele si mai mici (ca la salata boeuf) ca sa se incorporeze si mai bine in legume.
Mai avem si noi 17 poze noi si un nou link. Revenim mai incolo. Numai bine ,


Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

La Multi Ani! tuturor bebelusilor sarbatoriti azi si in ultimele zile. Sa fie sanatosi, voinici si....cuminti!!!

Multa sanatate bonlaviorilor.

La EXPO vrem si noi....dar mai vorbim...

Naty....groaznic prin ce a-ti trecut.Dar sunte-ti copii mari si totul o sa fie bine.

Herra ...si noi am patit-o cu carnita de vita la inceput..

Mcm ambroxol si albastru i-am dat si eu lui bubu si i-a trecut in 5-6 zile si da,poti sa-i dai branzica(ai pus laptele cu pastilutele de calciu la fiert si s-a branzit ,da?)cred ca am inteles bine....daca s-a branzit laptele simplu ...nu-i da.

In clubul vostru cu trezitul noaptea ma inscriu si eu....si am incercat absolut totul...nu merge ,asa ca mami s-a lasat pagubasa si ii da tzitzi la baiat cand cere.Si doar tzitzi vrea!!!!!
In rest noi suntem foarte suparati din cauza vremii ca nu mai putem iesi afara sa mergem in parc...si tot o sa mai fie frig zilele astea
Am si eu o intrebare ...nepotica mea de 3 ani are in gurita stafilococ auriu ,il face de la iaurtul danone si de la smantana,i-a facut saracutei fete tratamente si para tratamente si nu-i trece,eu am citit pe net ca nu se ia ,ca este ca o alergie a corpului ei care o face la lactate ,in schimb cineva ma tot zapaceste ca il poate lua si Danny....voi ce stiti despre asta?

Acum va lasam ca avem putina treaba.......pupici si mai vorbim


Oana si Danny(17 10 2004)


















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mey-mey ce de s-a mai scris pe aici.
Bebelina mea azi nu a vrut deloc sa pape mancare ci doar laptic. E cam ragusita si putin maraita.

Eliana, eu am vazut aparatoare de ploaie in Obor acum 6 luni jumate cand i-am luat primul carucior bebelinei. Acum nu stiu cat mai costa si daca mai au acolo (nu ma pune sa explic unde aveau ca de abia reusesc sa "nu ma pierd" prin el cand sunt acolo).

BABY EXPO este in perioada 15-17 aprilie daca nu ma insel. Eu intreba de acum pt ca e mai greu cu organizatul...hihihi.
Mina, ce imi place cand imi spui "domnisoara"...hihihi .

Mcm, deci n-ati mai facut vaccinul azi. Dar e chiar neserioasa doctorita voastra. De ce nu o schimbati?
Cat despre rosu in gat eu i-am dat o singura data antibiotic si apoi am lasat sa treaca de la sine...si a trecut.

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 7 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Nu, laptele s-a branzit inainte de a pune calciu lactic si nu i-am mai dat branzica rezultata. Ramane pe maine, trebuie sa cumpar alt lapte.

Am cumparat albastru de metil, vreau sa incerc pt. ca am inteles ca e bun si pt. stomatita pe care o are....cineva mi-a spus ca s-ar putea s-o arda in guritza dar vad eu cum fac.

Am pus cateva poze cu Ilinca si Alexia si le puteti vedea aici:
http://community.webshots.com/user/marcrisalex

Nu stiu cum sa fac sa dau link-ul exact spre albumul pe care vreau sa-l vedeti. Dar va descurcati voi.




Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Mcm, sa o arda pentru ca are stomatita? Bine de tinut minte, daca am inteles eu bine.

Incearca sa ii picuri cat mai in gat, oricum o sa se murdareasca toata, dar nu-i bai pentru ca nu pateaza, se ia la spalat. In schimb daca folositi suzeta o sa fie albastra .

Elena & Alexandra (25.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Mai, o zi lipsesc si deja s-au umplut aici o gramade de pagini!
Eu azi nu am avut curent de la 9 dimineatza pana la 15! s-au facut 17 grade in casa si ne-am dus in vizita la bunica...

Stefan e bine, nu a facut diaree, m-am speriat eu, sigur laptele nu era bun pentru ca nu a mai vomat asa cu mirosul acela puternic acru si nici kk nu mai este urat mirositor.Si ieri si azi i-am dat numai morcov cu orez si carnita de pui plus lapte.kk tot face cam de 3-4 ori pe zi dar nu cred sa fie vreo problema, ca este consistent.Mie mi se pare ca e morcov curat... parca nedigerat, dar am citit in cartea mama si copilul ca nu ar fi o problema.A mai facut asa si de alta data, parca era mozaic, in toate culorile...acum e numa morcov ca atat a mancat mai colorat zic si eu...

Mihaela, acum sunt pozele noi, in seara aceea pe cand sa le pun mi s-a trezit Stefan si mai apoi am adormit cu el...

Ne-am luat vanita noua, am si incercat-o pe uscat, avem poze, ne place, azi am facut baie in ea, sta fff bine, nu aluneca si am pus si jucarii.

Naty sper ca intre timp puiul tau s-a acomodat cu noua casa, e firesc sa fie mai agitata si tu ai fost putin stresata de noua schimbare, lasa ca le treceti voi cu bine! Cat despre baita, sa stii ca tin fff bine minte o intamplare nefericita! Spun asta pentru ca si Stefan o data din zbenguiala si-a ridicat caputul mai sus si l-a lasat brusc in vana si s-a lovit un pic si a plans si vreau sa iti spun ca 3 zile mi-a urlat cand vedea ca il asez in vanitza! Nu imi venea sa cred ca mai tine minte! Dar incet incet l-am facut sa uite ca s-a lovit atunci, am fost ceva mai atenta la caputul lui cand il ridica si il lasa inapoi in vanita.

M-am cam lungit... am mai vrut sa mai spun ceva da am uitat...poate ca imi aduc aminte mai incolo....


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Cica cumperi Pampers Jumbo pak sa economisesti banii... da sa va zic ce am observat eu! Ieri a luat sotu din intamplare ca nu avuse destui bani la el Pampers la 20 bucati! Si surpriza! e diferit ca de la cer la pamant! Adica asta la 20 de buc e mai bun! banda absorbanta e mai lata, e mai plin si se vede clar diferenta! Am calculat cu sotul si la baxul jumbo is 3 bax de 20 +una gratis....da calitatea lasa de dorit!

aissa, tu ziceai ca e proasta calitatea, si tu cumperi bax jumbo pak? sau poate am nimerit eu ceva diferit...

am vrut sa ma uit la firma care le produce, tare ma tem ca sunt facute de firme diferite, nu ar fi imposibil.... da nu mai am punga de pampers jumbo...



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Sara buna mamici si bebici somnorici!
Sper ca toti copiii cumintei dorm si nici un dintisor nu le mai sacaie somnicul... Noi am fost azi pe afara cam multisor, dar de mancat tot n-am mancat legume si nici mar ras... doar laptic... drept pt care mami s-a dus fuguta si a luat piure la borcanas... pui cu legume... si a papat Uca de nu mai puteam s-o opresc .. acum sper ca si cel facut in casa va fi bun! Am luat si calciu lactic dar ii fac poimaine ca le-am uitat la mama.
In rest, SANATATE bebici, aratati super in pozici!
Naty, trebuie sa fie tare stresant programul asta cu serviciu si mutat si trambalat bebe la bunica si.. uf, multa liniste iti doresc!
Noapte buna tuturor!!!

PS: am pus poze pe yahoo... http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreeaoracle/album?.dir=3a98&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/andreeaoracle/my_photos

Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004, 00.25, 3.350kg, 49.5cm)
http://photos.yahoo.com/andreeaoracle
http://community.webshots.com/user/andreeaoracle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Ana, ma bucur ca e bine Stefan!
Ati luat cadita ca a noastra! Noi o avem de cand avea o saptamana si am folosit-o la maxim! Foarte buna!
Chiar asa cu Pampers-ul?! O sa incerc si eu cand ii termin pe astia ca bineinteles ca noi am cumparat pana in prezent doar pachete de 60-90 (sau ma rog, pe acolo!).



Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput