Mamici de iulie-august 2005 (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Poate nu puneti poze pe forum sa le vedem si noi, cele care nu putem veni pana la Bucuresti, ca nu stiu ce va facem, nu mai vorbim cu voi......., dar o sa va scriem..
Pupici pe burtici,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/album?.dir=/b7dc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Anis, eu vreau pe listutza, oricand si oriunde hotarati voi. Eu nu cunosc localurile de prin Bucuresti ma las pe mana voastra. De-abea astept!!!!! Cum vrei sa treci pe listutza???

Laura, but of course ca o sa punem poze!!! Dar poate reusiti sa veniti...

Ioana, ma bucur ca v-ati simtit bine aseara, lasa ca vei recupera tu orele nedormite azi noapte...

Oricum, eu zic ca Baby expo este un motiv bun pentru viitoarele mamici sa se adune in Bucuresti, ce ziceti???...

Pup,

Irina si bebe 20 sapt.



http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Uite cum facem capitolul asta...

O sa fac lista pe primul mesaj...unde scrie continuarea..ca sa il vada toata lumea cand posteaza mesaj.Apoi la urmatorul o sa pun lista, dupa lista cu gravidutze...ok?

Data si locul le gandim pe parcurs.

Asa ca rugamintea mea cele care va anuntati ca veniti...sa scrieti mare si colorat..ca sa va vad ok??? Ca de altfel si cand anuntati ceva care sa fie trecut la lista cu gravidutze...imi e si mie mai usor..ok?


AniS si bebelina mea dulce 21+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Anis,
succes azi la control, si nu iti face griji ca e sigur bebelusa .

Andre_ea,
si e valabil pentru toate, cumparati-va cartea "Mama si copilul" de Emil si Herta Capraru de la Ed. Medicala. Este foarte buna in special dupa ce se naste bebelusul. Noi in iarna am cumparat-o cu 545.000 lei din Sibiu.

Sa va scriu cam ce cuprinde:

1. Sarcina si nasterea
2. Nou-nascutul (0-28 zile)
- instalarea copilului in familie
- ingrijirea nou-nascutului in familie
- nou-nascutul normal
- ingrijirea pielii si anexelor (par, unghii)
- alimentatia
3. Sugarul (de la 1 luna la 12 luni)
4. Copilul de la 1 la 6 ani
5. Retete culinare
6. Scolarul mic. Adolescentul
7. Copilul bolnav
8. Sa se previna! Este cel mai bine


V-am scris capitolele principale si sper ca v-am convins ca merita sa o aveti in casa.


Numai bine,
Katink cu dulcineea mea 22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Merci KAtink...sa te auda Dumnzeu ...sper sa fie bine !

Am si eu o carte de recomandat...am luat-o acum cateva zile...cumprinde la bagajul de spital..pana la trosul bebelusului..plus alimentatia..plus ce sa faci ,si ce nu
"DR SPOCK, ingrijirea sugarului si a copilului" , editura all,are 850 pg si costa 400 000 lei..am inteles ca e cea mai buna in domeniu...eu am cautat-o vreo luna de zile.


AniS si bebelina mea dulce 21+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Anis, bafta la doctor azi, sa vii cu vesti cat mai curand, ok??? Sa ne spui daca-i in continuare bebelusa

Pup, ies afara!!!!
Irina si bebe 20 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Anis, bafta la eco!

POFTIM SI NOI!

Trebuie sa ne gandim bine la data si ora. Eu planuiesc sa ajung la mai multe seminarii care se tin atunci, ca poate mi-or fi de folos.

Uitati cam ce e pe acolo:
Sambata 16 aprilie:
-ora 11 - Planurile financiare pt. copii ING
-ora 12 - Homeopatia in infectiile ORL la copii
-ora 13 - Tatici si pitici (cum ajuta taticul la cresterea copilului)
- ora 14 - Lamaze, cursuri pentru familiile gravide
-ora 15 - Scoala gravidei (Medicover)
- ora 16 - Alaptarea la san


Duminica 17 aprilie
- ora 12 - gimnastica si sarcina
-ora 13 - cum ne crestem copiii (aici e bun pt. mamicile cu copii mai mari)
-ora 14 - beneficii si sfaturi privind alaptarea la san
-ora 15 - diversificarea alimentatiei sugarului pe etape de dezvoltare
-ora 16 - nutritie pt. copii

Si in fiecare seara (din cele 3) la ora 17, poti face gimnastica pt. gravide, daca esti imbracata corespunzator.

Eu as vrea sa ajung la cursurile Lamaze, la cele despre ingrijirea in sarcina (poate aflu ceva nou?!), cele despre alaptare.

Andy si 22+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Katink, am achizitionat "Mama si copilui" de Capraru. Are multe informatii utile. Dar parca am nevoie de ceva de genul "do's and don'ts", cum spune si Anis.
Uite de exemplu eu nu stiu cum trebuie sa doarma bebelusii inca din primele zile de viata. Pe burta sau pe spate, sau poate pe o parte. Cum e cel mai bine? Oare daca dorm pe burta risca sa se sufoce? Eu chiar nu stiu! Scrie ceva despre asta in Capraru si n-am vazut eu?

Ma rog, acum e si momentul sa recunosc ca nu prea am citit cartea. Doar anumite parti. Revistele le devorez imediat, cartile mai putin, ca de, mai am timp.

Stii eu simt nevoia sa citesc ceva de genul: "Ziua 1 - Ai venit cu bb de la maternitate. La varsta asta bb e asa si asa..., poate sa faca asta si asta..., iar tu trebuie sa stii sa ...; Ziua 2... etc"
Prea vreau mura in gura, nu?

Andy si 22+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andre_ea22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Andre_ea vezi ca in cartea aia cu DR SPOCK...exact asa te ia..ce sa faci si ce nu...si eu asta cautam..cum sa culc bebelushul...de ex in carte scrie ca el trebuie culcat pe spate din primele zile...sunt sanse mai mici de sufocare...nu am citit toata cartea..dar parca ne-am gandit amandoua la acelasi lucru


AniS si bebelina mea dulce 21+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Andre_ea unde se tin seminariile alea. ?...eu planuiam sa merg la cele de la MOTHERCARE...


AniS si bebelina mea dulce 21+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput