Nunta in Constanta

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by dorinitza

Roxy, vreau sa zik ca mi-au placut f mult coshuletzele tale. Cum le-ai facut? Cum ti-ai procurat "materia prima", ....in sfarshit, explika putsin intregul proces "de productzie". Eshti o adevarata "artista" si ai f multa rabdare, ceea ce mie imi cam lipseshte. Si cutiutsele pt bombonele mi-au placut f mult. Mi-ai putea trimite si mie pe PM te rog cam ce dimensiuni au si dc ai poze cu cutiutsa desfacuta, sa vad exact din ce se compune?
Mercic!



O sa mai postez odata explicatziile pe care le-am mai dat odata pt. Magdala:
draga magdala te referi la coshuletzele pentru cocarde?intradevar se fac foarte simplu.eu mi-am facut deja shi vreau sa-tzi zic ca a ieshit super.iar la pretz nu-tzi mai spun.daca in orash unul gata facut te costa 300.000,tu il scotzi la 100.000.ce-tzi trebuie?coshuletz (care poate fi unul obishnuit din plastic, sau chiar impletit).daca nu are tortize nici o problema.i le faci tu.te duci la mercerie shi cumperi balene(intaritor de plastic pentru corset- o sa shtie fetele de acolo, dar vezi sa iei din acela care se baga pe canal).itzi mai trebuie cam jumatata de metru de meterial(eu am luat 1 m sa fiu sigura ca imi ajunge).in primul rand decupezi o bucata de material pe care o lipeshti pe fundul coshuletzului, apoi masori coshul de jur imprejur shi tai o bucata egala cu o lungime shi jumatate, cu care vei acoperi marginile coshului(sper sa intzelegi ce explic.itzi zic e tare ushor.suna complicat, dar e simplu).bucata asta trebuie sa fie destul de lata incat sa acopere coshul shi inauntru shi pe dinafara (tot asha vei folosi un lipici rezistent sa lipeshti materialul de cosh).daca, coshul nu are tortize i le faci tu de ce dimensiune vrei.pentru ele tot asha.daca au 1 m sa zicem,vei folosi 1,5 m de material,iar latzimea nu depasheshte 3-4 cm.oricum itzi trebuie o mashina de cusut ca sa potzi coase toate astea.dupa ce ai terminat cu husa pt. tortitze,le introduci pe rand(ca sa fie mai solid, e bine sa foloseshti 2 randuri de balene)shi apoi le fixezi pe coshuletz cu un lipici rezistent.daca ai un coshuletz cu tortize, e mai simplu.infashori tortizele cu pamblica shi gata.dupa ce ai terminat de facut toate cele de mai sus, coshuletzul tau e gata.urmeaza sa-l ornezi cu ce vrei tu.de aici incolo imaginatzia ta conteaza.
sper ca nu tzi-am facut capul calendar shi am reushit sa-tzi raspund la intrebare cat de cat.mie mi-a explicat o tipa care chiar se ocupa cu asha ceva.lucreaza la o firma de accesorii pt. nuntzi shi face chiar coshuletze.am zis ca nu o sa reushesc niciodata sa fac shi eu.dar ajunsa acasa, cu materialele in fatza m-am descurcat mult mai bine decat ma ashteptam.itzi zic.a ieshit superb coshuletzul meu.multa bafta shi spor la lucru.sper sa reusheshti.


In ceea ce priveshte lipiciul acela foarte bun de care ziceam, potzi cumpara un pistol de lipit cu plastic, care e foarte ieftin shi eficient.Unde ai lipit nu se mai dezlipeshte .Materialele folosite sunt:coshuletze de paine care au costat 5.000 bucata, 4 metri de balene(15.000/m),material:captuheala 65.000/m, shi tull 30.000/m.
Daca te intereseaza cutiutzele, chiar nu am poze cu ele desfacute dar daca ne intalnim la expozitzia de la Casa de Cultura ash putea sa-tzi dau una atunci.Am trimis prin poshta shi fetelor de pe forum, asha ca noi aici, in Constantza sa nu ne descurcam?

Hai ca am scris cam mult.
Pupici

http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana76 spune:

Roxy nu eu ma ocup cu rochitele,este rochita care mi-am luato pentru nunta pe care o voi avea pe 5 iunie anul acesta.Numai ca sint din bucuresti si firma respectiva nu are magazin decit in bucuresti si iasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by loredana76

Roxy nu eu ma ocup cu rochitele,este rochita care mi-am luato pentru nunta pe care o voi avea pe 5 iunie anul acesta.Numai ca sint din bucuresti si firma respectiva nu are magazin decit in bucuresti si iasi.



Aham, acum am intzeles.Cred ca eram cand ai postat tu prima oara.Sa portzi cu placere rochitza ta cea frumoasa.Ai putea sa-mi zici te rog cat te-a costat?Mersi mult de tot .

http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredana76 spune:

Nici o problema.ochita a costa 13 mil .Eu ti-am spus de ea ,ca poate iti fac modelul care il vrei tu,pentru ca seamana destul de mult cu pozele pe care le-am vazut.Poti da un telefon la ei sa intrebi daca fac si pe comanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamaria1979 spune:

Felicitari Roxy esti intradevar o maestra! Cutiuta pe care ai ales-o e superba si ai f multa indemanare. Eu am vazut ceva semnator pe Wedding Chanel dadeau si instructiuni cum le poti face. Mie mi s-a parut imposibil. Asa ca inca o data felicitari!Tu oricum mai8 ai mult timp pana la nunta ti le poti face in liniste. La mine sunt pe ultima suta de metri si am sa ma rezum la clasicele favoruri legate in tiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Fetele , cam ce preturi au meniurile de la diferite restaurante....noi vrem sa facem nunta in 2007....si sa stim de pe acum ce bani ne trebuie.....A propos.....cam la cat va ajung nuntile...cu absolut toate cheltuielile..??

Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by vulpitzayam

Fetele , cam ce preturi au meniurile de la diferite restaurante....noi vrem sa facem nunta in 2007....si sa stim de pe acum ce bani ne trebuie.....A propos.....cam la cat va ajung nuntile...cu absolut toate cheltuielile..??

Cori



Eu fac la Flora in Mamaia.Meniul costa intre 550.000-650.000, in functzie de ce vom alege noi.In orice caz meniul include 4 feluri de mancare.Prajiturile shi bautura o aducem de acasa.Pana acum nu am facut un calcul cu toate cheltuielile.Cert e ca nu trebuie sa ai toata suma de bani, pentru ca la local plateshti a doua zi, la fel shi Dj-ul/formatzia/cameramanul/fotograful (la ei dai doar un acont inainte de nunta).Banii jos itzi trebuie cand iei bautura,hainele pentru voi shi alte maruntzishuri.Cred ca va putetzi incadra undeva in 3000 $ cu toate astea, bineintzeles de pretentziile pe care le avetzi.Shi e foarte bine sa va apucatzi din timp de pregatiri, pentru ca nu vetzi simtzi la buzunar asha tare.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.Daca mai ai shi alte intrebari nu ezita sa le pui.


http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, imi pare tare rau dar am pus poze cu sandalele mele dar nu se vad deloc. M-am chinuit mult, daca faceam cu blitzul, iesea o pata de lumina, asa ca am facut fara blitz si pe camera se vedeau bine dar acum cand le-am pus pe forum nu se mai vad deloc, sau cel putin eu una nu va.
Roxy, mi-au placut si mie pozele tale cu cosuletzele. Inca ceva, sambata mi-am luat rochita pt cununia civila, este roz si sunt super incantata de ea.

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Fetelor, imi pare tare rau dar am pus poze cu sandalele mele dar nu se vad deloc. M-am chinuit mult, daca faceam cu blitzul, iesea o pata de lumina, asa ca am facut fara blitz si pe camera se vedeau bine dar acum cand le-am pus pe forum nu se mai vad deloc, sau cel putin eu una nu va.
Roxy, mi-au placut si mie pozele tale cu cosuletzele. Inca ceva, sambata mi-am luat rochita pt cununia civila, este roz si sunt super incantata de ea.

Pupici,
Angelique

http://community.webshots.com/user/kristina_deppner



Am incercat sa ma uit la poze, am cascat ochii larg shi ceva ceva am vazut.Serios vb.E advarat ca nu se vad foarte bine, dar se vad.Sunt foarte dragutze sandalele shi par shi foarte comode.Sa le portzi cu placere.Felicitari shi pentru rochitza pentru cununie.Da-ne shi noua mai multe detalii despre cum este.


http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ma bucur daca reusiti sa vedeti ceva, dar promit ca data viitoare o sa se vada mai bine. De comode sunt intr-adevar foarte comode, asta a fost si ideea, va dati sea,a ca va trebui sa stau incaltata o zi si o noapte si nu mai vorbesc de dans, eu cand e vorba de dans nu pot sta locului. Cat despre rochita pt cununia civila am luat-o de la Tomis Mall, de la Byzette, daca stiti magazinul. Aici se gasesc niste lucrusoare care sunt exact genul meu, adica cu bretele, cu talia sub sani, cu fundite si panglicte. CAm in genul asta este si rochita mea, roz, cu bretelute negre gen siret si la spate se incheie ca un corset. este pana la genunchi, nu e foarte scurta, dar se muleaza frumos. Si a mai costat si numai 495.000 lei, nu mi-a venit sa cred. Si imi sta super., ma laud singura. CAnd am ajuns acsa m-am probat cu rochita, cu sandalele si cu posetica asortata si ...

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput